ŠOK | Športová osobnosť Košíc

Galavečer | 22. marec 2024, 19:00 | DoubleTree by Hilton Košice

ŠOK | Laureáti 2023 | TOP 10

Sebastian Baco

Sebastián Bačo

Futsal

Sebastián začínal ako väčšina chlapcov s futbalom, najprv v MFK, neskôr v Galaktiku Košice. Vzťah k futsalu získaval najmä prostredníctvom svojho otca, ktorý pôsobil a stále pôsobí ako tréner vo viacerých domácich kluboch. Na konto Sebastiána Bača pribúdali postupne úspechy, z tých najcennejších  i titul majstra Slovenska U20 v drese NFL Košice a po prestupe k seniorom i pozvánka do jedného z najlepších domácich klubov, do Mimelu Lučenec. Tu na konci sezóny 2022/2023 dvíhal so spoluhráčmi nad hlavu pohár za titul a víťazstvo v extralige a už o pár dní nato ohlásil aj návrat do rodných Košíc, kde súčasne hráva za klub Podpor Pohyb Košice. Sebastián, dnes študent politológie na Univerzite Mateja Bela, si postupne obliekol aj dresy mládežníckych reprezentačných výberov, pričom v tom seniorskom má na svojom konte zatiaľ 17 zápasov a jeden strelený gól. A čo najbližšie ciele a sny? Titul majstra Slovenska s tímom Košíc a možnosť zahrať si raz v prestížnej španielskej lige.

Vladimir Dravecky st

Vladimír Dravecký

Ľadový hokej

Hokejový útočník Vladimír Dravecký začínal v rodných Košiciach, kam sa počas svojej bohatej kariéry opakovane a rád vracal. Dokazujú to i dosiahnuté výsledky, medzi ktorými si mimoriadne váži aj dva majstrovské tituly vybojované v oranžovo čiernom drese  po návrate z kanadsko-americkej  AHL v rokoch 2010 a 2011. Hokejový svetobežník pokračoval na krátko v Bratislavskom Slovane i v kluboch fínskej a švajčiarskej najvyššej súťaže. Natrvalo sa však usadil až v drese  HC Oceláři Třinec, kde pôsobí od roku 2014 už desiatu sezónu. Tento mimoriadne úspešný tím z krajiny našich západných susedov získal v tomto období celkom štyri majstrovské tituly, ten posledný práve, opäť aj s Draveckým v zostave,  v sezóne 2022-2023. K 76 ligovým gólom v drese Košíc pridal Vladimír Dravecký do konca poslednej majstrovskej sezóny postupne vo farbách Třinca ďalších 82 a svojimi výkonmi neunikol v minulosti ani pozornosti  zostavovateľov nášho národného tímu. V drese s dvojkrížom na hrudi reprezentoval Slovensko celkom na štyroch svetových šampionátoch.

Alexandra Filipova

Alexandra Filipová

Kickbox

Alexandra si v mladšom veku vyskúšala viaceré športové odvetvia a keď v roku 2015 vznikol nový Ladies Victory Club Košice, zamierila práve tam. Rýchlo sa adaptovala a úspechy nedali na seba dlho čakať. V posledných dvoch sezónach zaujala Alexandra  Filipová najprv v júli roku 2022 ziskom striebornej medaily na Svetových hrách v americkom Birminghame, čo je najvyššie fórum pre súťaže v neolympijských športoch. Tento úspech potom podčiarkla aj o niekoľko mesiacov neskôr víťazstvom nad Srbkou Aleksandrou Krstičovou a ziskom titulu profesionálnej majsterky sveta v kategórii  K1 WAKO Pro. A vo výborných výkonoch pokračovala viacnásobná laureátka ankety Športová osobnosť Košíc i v roku 2023. Svedčí o tom najmä jej bronz z  WAKO Senior and Masters Champioship v Portugalsku  a striebro získané na Italian World Cup 2023.

Romana Gajdosova

Romana Gajdošová

Triatlon

Romana Gajdošová začínala s triatlonom vo veku 15 rokov v rodných Košiciach, keď sa predtým venovala najmä tanečnému športu, pričom záľuba v tejto zdanlivo odlišnej pohybovej aktivite ju neopúšťa ani dnes. Momentálne najlepšej slovenskej triatlonistke, členke Triatlonového klubu Košice a študentke na Masarykovej univerzite v Brne, sa darilo aj v roku 2023. Deväťnásobná držiteľka titulu slovenskej seniorskej triatlonovej kráľovnej obsadila v auguste na svetovom pohári v Yeongde v Južnej Kórei skvelé druhé miesto, čím dosiahla historicky najlepšie umiestnenie slovenskej pretekárky v tejto prestížnej súťaži.  To, že práve počas leta jej forma plne kulminovala, potvrdila v tom istom mesiaci i ziskom titulu majsterky Slovenska v šprinte. 26. augusta už bola späť v Ázii, aby v čínskom Wihai vybojovala na svetovom pohári ďalšie výborne umiestnenie, tentokrát v podobe 7. miesta. Rovanko sa jej darilo aj na súťaži Afrického pohára, kde bola trikrát tretia. A ďalšie plány? V olympijskom roku nemôžu byť u Romany späté s ničím iným, než s túžbou predstaviť sa v Paríži.

Martin Katlovsky

Martin Kátlovský

Florbal

Martin pochádza zo športovej rodiny, kde sa to hemží hokejistami, stolnými tenistami, futbalistami či pólistami. Aj on sa dostal k florbalu po prvých hokejových skusoch a zdá sa, že neľutuje. Už v roku 2014 sa s klubom Florko Košice stal majstrom Slovenska a postupne okúsil aj štarty v reprezentačnom drese na vrcholných podujatiach v zahraničí. V roku 2023 sa ako jeden z lídrov svojho tímu zaslúžil o zisk bronzových medailí v najvyššej domácej súťaži, no popri vlastnej hráčskej kariére nezabúda ani na budúcnosť svojho športu. Ako absolvent Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity sa dnes venuje učiteľskému povolaniu na Základnej škole Polianska a vo svojom materskom klubu pôsobí  ako tréner najmladších adeptov tohto športu.

Zuzana Pankova

Zuzana Paňková

Vodný slalom

Zuzanu Paňkovú, dnes študentku posledného ročníka gymnázia Tomáša Akvinského v Košiciach, priviedli  k vodáctvu v už útlom veku jej starí rodičia a práve toto rodinné zázemie považuje naša talentovaná vodná slalomárka za jeden z rozhodujúcich faktorov jej cesty za víťazstvami. Už rok 2022 bol pre Zuzanu mimoriadne úspešný, umocnený najmä ziskom titulu juniorskej majsterky sveta v C1, či druhou priečkou na seniorskom svetovom pohári vo francúzskom Pau. Rok 2023 už potom patril naplno súťažiam medzi dospelými a najmä dramatickým súbojom o miestenku na olympiádu v Paríži. Tie vyvrcholili na finálových pretekoch svetového pohára vo francúzskom Vaires sur Marne a dopadli pre Zuzanu Paňkovú úspešne, keď za sebou v internej kvalifikácii dokázala nechať všetky svoje slovenské súperky. Ak sa už nič nepredvídané neprihodí, bude táto talentovaná športovkyňa jednou z najmladších členiek našej výpravy v parížskych súťažiach pod piatimi kruhmi.

Dominik Riecicky

Dominik Riečický

Ľadový hokej

Košický rodák a odchovanec miestneho extraligového klubu si miesto na súpiske jeho A tímu vybojoval postupným pôsobením v tímoch Prešova, Martina, Detvy či Spišskej Novej Vsi. Do dresu železiarov sa tento brankár vrátil v sezóne 2020/2021, no najúspešnejšou bola nesporne zatiaľ tá posledná, keď 23. apríla 2023 dvíhal so svojimi spoluhráčmi nad hlavu pohár za majstrovský titul. Ten sa do Košíc vrátil po dlhých ôsmych rokoch a bol to práve Dominik Riečický, kto sa o jeho zisk pričinil zásadnou mierou. Až tak, že v hodnotení odborníkov získal ocenenie pre najužitočnejšieho hráča play-off. Odmenou pre neho bola potom pozvánka do reprezentačného tímu Slovenska k účasti na Majstrovstvách sveta v lotyšskej Rige.

Nikola Senicova

Nikola Seničová

Vzpieranie

Členka Mestského klubu vzpierania a silových športové v Košiciach, v súčasnosti študentka UPJŠ v odbore Šport a rekreácia, sa do vzpieračskej telocvične dostala prvýkrát približne pred desiatimi rokmi a postupne získala na juniorských majstrovstvách Európy cenné kovy všetkých farieb. Zverenkyňa trénerov Štefana Gribanina a Štefana Korpu, sa stala v roku 2022 v Albánsku vicemajsterkou Európy do 23 rokov a pridala tiež zlatú medailu v nadhode a striebornú v trhu. Rok 2023 už bol potom aj v znamení súperenia na seniorských kolbištiach, z ktorých si výkonom 220 kg odniesla výbornú 10. priečku v dvojboji na septembrových majstrovstvách sveta v Rijade a na decembrovej Grand Prix v Dohe, kvalifikačnom olympijskom turnaji, obsadila 4. miesto. Stále tak ostáva v hre o miestenku na olympijské hry v Paríži v roku 2024.

Richard Tury

Richard Tury

Skateboarding

Košický rodák Richard Tury chytil po prvýkrát skateboard do ruky už ako sedemročný a láska k tomuto športu ho drží dodnes. V posledných rokoch sme boli svedkami jeho prieniku medzi najužšiu špičku tak v pretekoch Svetového pohára, ako aj na samotných majstrovstvách sveta. Jeho kariéru síce na istý čas pribrzdila zlomenina vretennej kosti, no po uzdravení dokázal zabojovať o účasť na olympiáde v Tokiu. I keď mu postup  napokon tesne ušiel,  v ďalších sezónach bol jeho výkonnostný rast viac než zrejmý. V poslednom hodnotenom roku 2023 si na svoje konto pripísal najprv 5. miesto na Majstrovstvách sveta v Spojených arabských emirátoch v disciplíne Street a v decembrovom závere sezóny to potom bola 10. priečka na šampionáte v Tokiu, keď mu postup do osemčlenného finále ušiel doslova o vlások. A plány pre rok 2024 sú viac než jasné. Potvrdiť svoje rebríčkové postavenie a využiť druhú šancu prebojovať sa na olympijské hry, tentokrát do Paríža.

Barbora Wrzesiński

Barbora Wrzesiński

Basketbal

Košická rodáčka Barbora Wrzesiński, známa aj pod dievčenským menom Bálintová sa pred svojou kariérou v zahraničí zaskvela v tíme Good Angels Košice, s ktorým získala šesť domácich ligových titulov. Postupne sa presadzovala aj v reprezentačnom tíme Slovenska, neskôr i ako jeho kapitánka, a jej herné kvality boli v minulých rokoch ocenené štyrmi titulmi Hráčka roka.
V roku 2018 spečatila svoj prestup do klubu Arka Gdyna a vzápätí s ním získala dva poľské ligové tituly, dva poľské poháre i jeden Superpohár Poľska. Svoju ďalšiu kariéru následne spojila s družstvom USK Praha, kde pod vedením trénerky Hejkovej vybojovala ďalšie dva tituly v najvyššej domácej súťaži a v Eurolige bola dvakrát i pri postupe do záverečného Final Four. Po sezóne, v ktorej reprezentovala Slovensko na majstrovstvách Európy v Slovinsku a Izraeli, ohlásila návrat do Gdyne, aby mohla tráviť viac času so svojom manželom a súčasne fyzioterapeutom Norbertom.