ŠOK | Laureáti 2019 | NÁDEJ

Samuel Saxa

Samuel Saxa

Vodné lyžovanie

Rodák z Košíc, Samuel Saxa je veľkou nádejou slovenského vodného lyžovania. Člen klubu vodného lyžovania Trixen Košice mal v roku 2019 vynikajúci vstup do sezóny keď počas Európskeho pohára v rodnom meste zajazdil v disciplíne slalom najlepší svetový juniorský výkon, výsledkom 0,00 bóji na lane s dĺžkou 9,75 metra pri rýchlosti 58 km/hod a o týždeň neskôr vylepšil tento výkon o jednu bóju na Európskom pohári v rakúskom Linzi. Vrchol sezóny, juniorské Majstrovstvá Európy v Minsku, mu pokazil pád v kvalifikácii, medzi dospelými však vyjazdil zatiaľ svoje najlepšie umiestnenie, keď skončil na 5. mieste. Napriek tomu, že mu individuálny štart nevyšiel optimálne, získal na zmienenom európskom šampionáte dve medaile z tímovej súťaže, keď spolu s reprezentačnými kolegami vybojoval v súťaži seniorov striebro a s juniormi do 19 rokov bronz.