ŠOK | Športová osobnosť Košíc

Galavečer | 22. marec 2024, 19:00 | DoubleTree by Hilton Košice

ŠOK | Laureáti 2023 | Nádej

Vladimír Dravecký ml.

Vladimír Dravecký ml.

Ľadový hokej

Anketa Športová osobnosť Košíc zažíva v tomto roku málo vídanú situáciu. Meno Vladimíra Draveckého zaznie na pódiu hneď dvakrát. Väčšina zasvätených vie, že ide v oboch prípadoch o hokejistov, naraz oceneného otca i syna. Ten mladší z nich kráča rezko v šľapajach, ktoré mu ukázal  náš úspešný seniorský reprezentant. No v jednom ohľade syn už otca predčil. Vladimír Dravecký mladší sa stal totižto najmladším obrancom našej extraligy, ktorý v tejto súťaži skóroval. Odchovanec HC Košice dostal v najvyššej seniorskej súťaži  šancu naozaj skoro a 31. októbra 2023 v zápase proti Novým Zámkom skóroval vo veku 15 rokov, 10 mesiacov a 12 dní. No nie iba týmto gólom upriamil v roku 2023 na seba pozornosť. Šancu dostal i v reprezentačných výberoch do 17 a 18 rokov a v nich, i vzhľadom na svoj vek, zrejme ešte nepovedal posledné slovo.

Nikolaj Szilagyi

Nikolaj Szilagyi

Zápasenie

Nikolaj túžil od detstva súťažiť v niektorom silovom, či bojovom športe a keď privoňal k zápaseniu, bolo rozhodnuté. Člen Zápasníckeho klubu Košice 1904 má vo svojom okolí i žiarivé vzory, keď sa popri trénerovi Jakubovi Sýkorovi, mladým adeptom tohto športu z času na čas povenuje i medailista z veľkých turnajov a oddielový kolega Boris Makojev. Aktuálne prvák na Strednej športovej škole v Košiciach zažil v roku 2023 síce jednu z prvých sezón na zahraničných žinenkách, no na zaujímavé umiestnenia čakať dlho nemusel. V maďarskom Kapošvári na Majstrovstvách Európy do 15 rokov mu napokon patrila 5. priečka, keď ho, podľa slov jeho trénera, od medailovej pozície delil jediný chmat v závere súboja so súperom z Bieloruska. I napriek tomu, možno čakať, že práve mladí zápasníci ako je Nikolaj by mohli dokázať nadviazať na slávnu éru košického zápasenia z rokov minulých.

Ráchel Závacká

Ráchel Závacká

Vzpieranie

Ráchel mala jedenásť rokov, keď začínala v sídliskovom basketbalovom družstve. V hale, kde trénovali, sa pripravovali aj vzpierači a jeden z nich ju vo chvíli voľna zlákal na ukážku techniky vzpierania. Slovo dalo slovo a naša laureátka presedlala k činkám. Dnes pôsobí v košickom Mestskom klube vzpierania a silových športov a o štarty na zaujímavých súťažiach núdzu nemá. V roku 2023 to boli najprv Majstrovstvá Európy do 15 rokov v Moldavsku a neskôr potom i Majstrovstvá sveta do 17 rokov v Albánsku. Ráchel, ako držiteľka viacerých národných rekordov, mala pri týchto vystúpeniach i trocha smoly. Práve v Moldavsku totiž vytvorila v hmotnostnej kategórii do 59 kilogramov, výkonom 72 kg, nový slovenský rekord v trhu. Ten jej však napokon stačil iba na štvrté miesto, hoc vo vyšších váhových kategóriách by za tento výkon brala medailu. Ak však bude pokračovať s rovnakým zanietením ako doposiaľ, určite sa dočká mnohých ocenení v priamej konfrontácii so svojimi súperkami.