ŠOK | Športová osobnosť Košíc

Galavečer | 22. marec 2024, 19:00 | DoubleTree by Hilton Košice

ŠOK | Laureáti 2023 | Legenda

Miroslav Ihnačák

Miroslav Ihnačák

Ľadový hokej

Miroslav Ihnačák vyrastal hokejovo v rodnom Poprade. Od sezóny 1981/1982 hral v klube VSŽ Košice, kde spoločne s Igorom Libom a Jánom Vodilom vytvorili jednu z najproduktívnejších formácií ligy. V roku 1985 sa na konci sezóny mohol tešiť z významného individuálneho úspechu, keď sa stal najproduktívnejším hráčom ligy. Na Vianoce roku 1985 emigroval za dramatických okolností do Kanady, kde vtedy už hral jeho brat Peter. V NHL odohral napokon 57 zápasov, tie prvé v drese Toronto Maple Leafs a striedavo pôsobil aj v nižších zámorských súťažiach. Po návrate hrával v Nemecku a Švajčiarsku, aby sa nakoniec na ďalších šesť sezón vrátil do Košíc, s ktorými získal v deväťdesiatych rokoch dva majstrovské tituly. V historických tabuľkách mu za 501 kanadských bodov v 504 odohratých ligových zápasoch patrí v štatistikách košického klubu úctyhodné druhé miesto. Dvere do reprezentácie boli pre neho na začiatku kariéry, najmä kvôli už spomínanej bratovej emigrácii, zatvorené. Po návrate a vzniku samostatného Slovenska odohral v roku 1995 za národný tím zápasy na majstrovstvách sveta skupiny B, a pomohol  tak k postupu do najvyššej A kategórie. Po skončení hráčskej kariéry sa venoval trénerskému povolaniu, kde možno za jeho najväčší úspech označiť zisk strieborných medailí s celkom Košíc v sezóne 2011/2012. Momentálne pôsobí v klube HK Trebišov v prvej slovenskej lige.

Jozef Jarkovský

Jozef Jarkovský

Športová žurnalistika

Jozef Jarkovský patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenskej  športovej žurnalistiky posledných desaťročí. Rodený Košičan sa po absolvovaní Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika začal venovať práci v Slovenskej televízií a od roku 1980 v Slovenskom rozhlase, s ktorým si ho verejnosť spája snáď najčastejšie. Počas svojej komentátorskej práce pokrýval mnohé športové odvetvia, no najviac ho poslucháči vnímajú azda z hokejových kolbíšť. S mikrofónom absolvoval 20 turnajov majstrovstiev sveta, sedem olympiád a bol pri všetkom podstatnom čo sa v ľadovom hokeji  v uplynulých rokoch odohralo. Je nositeľom viacerých ocenení,  tak  od svetovej hokejovej federácie IIHF, od Medzinárodnej asociácie športovej tlače i od Slovenské olympijského a športového výboru.  I preto pri príležitosti významného životného jubilea zaslúžene dopĺňa menoslov legendárnych laureátov ankety Športová osobnosť Košíc.

Dušan Ujhely

Dušan Ujhely

Futbal

Do farieb jeho materskej Lokomotívy Košice ho priviedol otec, sám železničiar. A v tomto drese získal v spoločnosti hráčov akými boli Seman, Móder či Kozák i najväčšie úspechy. Okrem množstva ligových zápasov, nájdeme ich napokon 181, to boli najmä historické víťazstvá v Československom pohári v rokoch 1977 a 1979. K tomu prvému dopomohol Dušan Ujhely dvoma finálovými zásahmi proti mužstvu Teplíc a vystrieľal tak tímu postup do súbojov v Pohári víťazov pohárov. Medzi nezabudnuteľné zápasy Dušana Ujhelyho i celej Lokomotívy patria určite aj tie v pohári UEFA proti slávnemu AC Miláno. V pamätnom dvojzápase na jeseň roku 1978 sa napokon postup cez zvučného súpera rozplynul v tesne nezvládnutom penaltovom rozstrele. V už zmienených ligových zápoleniach strelil tento ľavý krídelník celkovo tridsať gólov, no tri z nich ostanú už zrejme navždy neprekonané. V sezóne 1975/76 dokázal mužstvu Jablonca uštedriť hetrik za neuveriteľných 210 sekúnd. I po skončení hráčskej kariéry ostal futbalu verný, ako tréner. V mládežníckych kategóriách prešlo jeho rukami množstvo talentovaných hráčov, medzi ktorými nájdeme mená ako Sapara, Čontofalský či Zabavník. Aj dnes, tesne po sedemdesiatke, ho stretnete na trávnikoch v úlohe trénera detí FK Junior Košice.