ŠOK | Laureáti 2022 | NÁDEJ


Adrián Eliaš

Adrián Eliaš 

Vodné lyžovanie

Adrián Eliaš, člen Klubu vodného lyžovania Trixen Košice, zaznamenal v roku 2022 zatiaľ najvýraznejší úspech svojej kariéry. Pomohlo mu k tomu aj intenzívne 6 týždňové sústredenie na Floride, kde patronát nad jeho skokanskou prípravou prevzala svetová trénerská jednotka Kyle Eade z Nového Zélandu. Adrián sa tak na Majstrovstvách Európy stal v jazde za vlekom absolútnym juniorským šampiónom, keď z holandského jazera de Ijzeren Man vylovil pre Slovensko tri zlaté a jednu striebornú medailu. Právom ho jeho súperi vtipne nazvali kombajnom všestrannosti či terminátorom. Vyjazdené zlato v slalome a trikoch i striebro v skokoch mu zabezpečili v kombinácii 2.990 bodov, čím dosiahol absolútny európsky výkon roka. Svoju medailovú zbierku nakoniec Adrián Eliáš rozšíril aj o tímové zlato slovenského výberu, a tak k úplnej spokojnosti nechýbalo takmer nič. Veľkú zásluhu na týchto úspechoch majú podľa slov samotného šampióna jeho rodičia, ktorí mu vytvárajú ideálne podmienky pre výkonnostný rast a rovnako tak aj matematické gymnázium na Alejovej ulici vychádzajúce mu v ústrety individuálnym študijným plánom.

Christián Tamáš

Christián Tamáš 

Kickbox

Mladý Košičan Christián Tamáš je športovcom telom aj dušou a vďaka svojej všestrannosti a trpezlivosti je vzorom pre všetkých klubových kolegov. Bojovým športom sa začal venovať už v predškolskom veku, keď ho očarilo taekwondo. Biely dobok neskôr vymenil za kickboxerské rukavice a tomuto športu, zdobenému stále rastúcou popularitou i základňou, sa venuje dodnes. Ako člen Guard kickbox klubu Košice získal v roku 2022 hneď niekoľko medzinárodných úspechov. Na Majstrovstvách sveta juniorov a kadetov v talianskom letovisku Lido di Jesolo sa stal najúspešnejším slovenským reprezentantom, keď ako starší kadet vybojoval dva bronzy, a to v kicklighte a v pointfightingu. Darilo sa mu i na Svetovom pohári v Budapešti, kde obsadil vo svojej kategórii 2. a 3. miesto. Zaujímavosťou je, že na už zmienených majstrovstvách sveta v Taliansku si úspešne počínala aj jeho sestra Alexandra, ktorá si odniesla rovnako bronz za 3.miesto v pointfightingu mladších kadetiek.

Natália Tomajková

Natália Tomajková 

Basketbal

Natália sa narodila v roku 2005 v Košiciach a s basketbalom začínala ako 10-ročná v klube CBK Košice, v ktorom pôsobí dodnes. Jej prvými trénermi boli Miroslav Dirga a Vladimíra Daňková, neskôr tento tím, ktorý získal v rade päť majstrovských titulov, prevzal skúsený odborník Vladimír Karnay. Rok 2022 bol bezpochyby najúspešnejším v jej doterajšej kariére. Košičanky v Európskej dievčenskej basketbalovej lige postúpili do turnaja Final Four, ktorý vo vlastnej hale aj úspešne zorganizovali. Hoci nakoniec skončili na štvrtom mieste, Natáliu vyhlásili za najužitočnejšiu hráčku turnaja a stala sa navyše najlepšie doskakujúcou hráčkou i hráčkou s najlepším indexom. Po vstupe CBK na extraligovú scénu sa naša laureátka rýchlo etablovala aj v ženskom basketbale a v 17 rokoch patrí k oporám nováčika súťaže. Študentka košickej Súkromnej strednej športovej školy Užhorodská reprezentovala v minulosti Slovensko v kategórii do 16 rokov a v roku 2021 mu pomohla k víťazstvu na FIBA Women's European Challenger v Piešťanoch. Vlani už bola súčasťou tímu U18 a na Majstrovstvách Európy v bulharskej Sofii, kde svojimi výkonmi prispela k celkovej štvrtej priečke potvrdila, že je veľkým prísľubom pre slovenský ženský basketbal.