ŠOK | Laureáti 2021 | NÁDEJ


Barbora Bohušová

Barbora Bohušová 

Basketbal

Barbora sa narodila v roku 2001 v Košiciach a s basketbalom začínala ako desaťročná u trénera Milana Mišinského v klube Cassovia Košice. Neskôr, v roku 2011 sa jej trénersky ujal Radko Dvorščák, pod vedením ktorého hrá dodnes. V Cassovia Košice, kde prešla naprieč všetkými mládežníckymi kategóriami ukončila svoje pôsobenie v roku 2016 prestupom do Young Angels Košice. S tímom mladých Anjelok postupne získala viaceré kadetské a juniorské majstrovské tituly a na účet v reprezentačnom drese si pripísala i účasti na majstrovstvách Európy U16 v Udine 2016 a U18 v Skopje 2019. V európskej klubovej súťaži European Girls Basketbal League vybojovala v roku 2019 s tímom Young Angels Košice v kategórii U19 prvenstvo. V roku 2020 debutovala v extralige žien a vyslúžila si z rúk Slovenskej basketbalovej asociácie ocenenie Mládežnícky talent roka. Rok 2021 bol pre Barboru napriek náročnému štúdiu na Lekárskej Fakulte UPJŠ v Košiciach nemenej vydarený. Zapísala si v ňom prvenstvo v Slovenskom pohári i v Extralige žien do 23 rokov, 3. priečku v Extralige žien a cenné víťazstvo na turnaji FIBA U20W European Challenger v Skopje.

Michal Krajčí

Michal Krajčí 

Tenis

Michal sa narodil v roku 2005 v Košiciach a so samotným tenisom začínal už v štyroch rokoch popri o 6 rokov staršej sestre Eme. Jeho prvým trénerom bol Tomáš Záborský, pod vedením ktorého sa tajom bieleho športu priúčal v klube Akademik Košice. V súčasnosti už pôsobí pod trénerskou taktovkou Martina Jedináka v Mladosti Košice a zároveň je členom Národného tenisového centra Košice. Rok 2021 priniesol Michalovi viacero hráčskych úspechov. Boli medzi nimi najmä 2 víťazstvá na medzinárodných turnajoch ITF do 18 rokov, ale predovšetkým zisk striebornej medaily na turnaji Tennis Europe Junior Masters. Na tomto vrcholnom podujatí juniorskej sezóny v Monte Carle, ktorého víťazmi sa v minulosti stali aj hráči ako Rafael nadal či Kim Clijstersová, súťažil Michal Krajčí medzi osmičkou najlepších chlapcov v kategórii do 16 rokov.

Matej Prachar

Matej Prachar 

Nohejbal

Matej sa narodil v úvode nového milénia v Košiciach. S nohejbalom začínal v rodnom meste v klube KAC Košice. Po tom, čo sa kvôli štúdiu medicíny v Prahe presťahoval k našim západným susedom, začal si obliekať dres českého SK Šacung Benešov 1947. Okrem vydarenej klubovej súťaže sa stal Matej v roku 2021 aj súčasťou reprezentačného tímu, ktorý sa predstavil na Majstrovstvách sveta Juniorov U21 v Rumunsku. Slovenským hráčom sa pod vedením trénera Dušana Ifku na šampionáte darilo, keď sa vo všetkých troch disciplínach dostali do finále. Matej Prachar súťažil v súbojoch dvojíc aj trojíc a v oboch disciplínach sa svojim herným pričinením zaslúžil o zisk strieborných medailí. K zlatu mali naši reprezentanti najbližšie v dvojiciach, kde im k víťazstvu nad susedným Českom chýbali len dva body.