ŠOK | Laureáti 2021 | LEGENDA
Mojmír Božík
Ľadový hokejMojmír Božík, ktorému od malička učaroval ľadový hokej sa narodil v Liptovskom Mikuláši. Na profesionálnej úrovni začínal v tíme VSŽ Košice, s ktorým získal v roku 1986 pre tento klub i prvý historický majstrovský titul vo vtedajšej federálnej lige. Rovnaký úspech si na svoje konto pripísal aj v roku 1988, pričom neskôr pôsobil v zahraničí vo fínskych, švédskych a francúzskych hokejových súťažiach. Presadil sa aj v reprezentačnom drese, keď Československo reprezentoval celkom v 128 zápasoch, okrem iného a na troch Majstrovstvách sveta a na Zimných olympijských hrách v roku 1988 v Calgary. V závere svojej aktívnej kariéry sa opäť vrátil na Slovensko aby ju ukončil v tíme HC Košice. Dresu oceliarov ostal verný i v ďalšom období, keď hráčske skúsenosti odovzdával svojim nasledovníkom dlhé roky ako úspešný tréner mládeže.
Štefan Hrušovský / In Memoriam
AtletikaŠtefan Hrušovský sa narodil v Nálepkove a počas svoje športovej dráhy bol našim popredným šprintérom, neskôr trénerom, funkcionárom a rozhodcom. Atletike sa venoval v Košiciach ako študent od roku 1948. Nechýbal pri postupe klubu Slávie VŠT do I. ligy, pričom v jej drese zápolil najmä v šprintoch, no cudzie mu neboli temer žiadne disciplíny. Po ukončení aktívnej kariéry bol dlhé roky funkcionárom, až do veku 82 rokov trénerom, no tiež rozhodcom na stovkách atletických podujatí. Stal sa celkom prirodzene i neodmysliteľnou postavou košického maratónu, na ktorého organizácii a priebehu sa prvýkrát podieľal už v roku 1960. Neskôr, až do svojich 89 rokov, vykonával nepretržite funkciu hlavného štartéra MMM a bol tak často označovaný i za najstaršieho atletického štartéra na svete. Jeho posledný maratónsky výstrel zaznel 6. októbra 2019. V roku 2021 sme sa s týmto zanieteným propagátorom kráľovnej športu museli bohužiaľ rozlúčiť naposledy.
Pavol Madár
AtletikaPavol Madár, bývalý vynikajúci vytrvalec, neskôr tréner no tiež uznávaný a vyhľadávaný fyzioterapeut začínal s atletikou už ako chlapec. Súťažne roky prežil v drese VSŽ Košice, neskôr ho ako trénera a dušu tímu poznáme z pôsobenia v klube Obal Servis Košice. Najprenikavejšie športové výsledky dosiahol v maratóne. Pamätným sa stalo jeho štvrté miesto na MMM v roku 1980, keď k osobnému rekordu 2:15:44 pridal i titul majstra Československa. Práve tento rok mu však priniesol i sklamanie, keď mu v kvalifikácii iba tesne ušla miestenka na olympiádu v Moskve. Po skončení kariéry sa vydal na trénerskú dráhu a postupne sa podieľal na raste a výkonoch Róberta Štefka, Františka Višnického, Marcela Matanina, Vladislava Lipovského či Tibora Sahajdu. Ako fyzioterapeut pôsobil pri reprezentačných výberoch na viacerých paralympiádach a jeho rukami prešli postupne mnohí slovenskí športovci, medzi nimi i Marián Hossa, Veronika Velez-Zuzulová, Ladislav Nagy, sestry Velďákové a mnohí ďalší.
Ladislav Troják / In Memoriam
Ľadový hokejLadislav Troják sa do histórie zapísal ako vôbec prvý slovenský hokejista, ktorý štartoval na ZOH a ako prvý Slovák s titulom majstra sveta. Narodil sa a vyrastal v Košiciach. Ako mladý chlapec začal hrávať za košický klub ČsŠK, kde jeho obrovský talent neunikol pozornosti trénera LTC Praha kam v roku 1934 prestúpil a kde neskôr získal i päť majstrovských titulov. V reprezentácii debutoval pod piatimi kruhmi na olympiáde v Garmisch-Partenkirchene, premiéru na Majstrovstvách sveta absolvoval v Londýne v roku 1937. Už o rok získal i prvú medailu, bronzovú zo šampionátu, ktorý hostila pražská Štvanica. Druhá svetová vojna síce prerušila medzinárodné hokejové dianie, ale po jej skončení hral Troják ešte lepšie. V roku 1947 sa v Prahe v tíme ČSR ako jediný Slovák radoval z historického zisku titulu majstra sveta a už o rok mu iba tesne, o skóre, unikla medaila rovnakej farby z olympiády vo Svätom Moritzi. Bohužiaľ len niekoľko mesiacov po olympijskom úspechu, 8. novembra 1948, nešťastnou súhrou okolností tragicky zahynul pri páde lietadla nad kanálom La Manche. Tento šesťnásobný účastník majstrovstiev sveta a dvojnásobný olympionik si reprezentačný dres svojej krajiny obliekol v 75 zápasoch a nastrieľal v nich spolu 37 gólov. Jeho majstrovstvo nám dnes v Košiciach pripomína i Zimný štadión Ladislav Trojáka.