ŠOK | Laureáti 2020 | TOP 10


Barbora Bálintová

Barbora Bálintová

Basketbal

Barbora Bálintová začínala v rodných Košiciach s krasokorčuľovaním, no už od svojich piatich rokov sa začala priúčať i tajom basketbalu. Medzi seniorkami zažila šesť skvelých sezón v klube Good Angels Košice ozdobených rovnakým počtom ligových titulov. Od roku 2018 hráva najvyššiu poľskú súťaž v drese Arka Gdyňa. Slovenský reprezentačný dres obliekala už ako juniorka, dnes ja kapitánkou národného tímu s ktorým si zahrala aj na majstrovstvách Európy. Je trojnásobnou najlepšou basketbalistkou roka podľa ankety Slovenskej basketbalovej asociácie pričom doposiaľ posledné takéto ocenenie jej patrí za rok 2020.

Erik Černák

Erik Černák / Absolútny víťaz ŠOK 2020

Ľadový hokej

Erik Černák je odchovancom HC Košice a už v mládežníckych kategóriách si pripisoval úspechy i na medzinárodnej scéne. V roku 2014 bol najmladším hráčom tímu Slovenska na Majstrovstvách sveta do 20 rokov a už v ďalšej sezóne si na šampionáte rovnakej kategórie vybojoval v národnom drese bronzovú medailu. V roku 2015 si Erika na predsezónnom drafte NHL vybral tím Los Angeles Kings aby sa o dva roky neskôr stal hráčom Tampa Bay Lightning. Slovenský reprezentant, ktorý upútal svojimi výkonmi i na domácom svetovom šampionáte v roku 2019, sa svojho doterajšieho vrcholu kariéry dočkal v roku 2020, keď sa v drese Tampy pričinil o zisk prestížneho Stanley Cupu.

Boris Makojev

Boris Makoev 

Zápasenie

Boris Makoev, zápasník osetskej národnosti sa narodil 22. januára 1993 a svojmu vyvolenému športu sa venoval od útleho detstva pod vedením otca v rodnej Čikole. V roku 2016 prijal ponuku aby ako voľnoštýliar reprezentoval Slovensko a stal sa súčasne členom Zápasníckeho klubu Košice 1904. Pripravuje sa striedavo v rodnej Čikole, Vladikaukaze a v Košiciach. V roku 2017 získal striebornú medailu na Majstrovstvách sveta v Paríži a výborne si počínal aj na Majstrovstvách Európy v roku 2020 v Ríme, kde vybojoval bronzovú priečku.

Marek Rodák

Marek Rodák 

Futbal

Marek Rodák pochádza z futbalovej rodiny, je odchovancom MFK Košice, a už vo veku 17 rokov začal ako brankár pôsobiť v mládežníckych kluboch na britských ostrovoch. Jeho aktuálnym pôsobiskom je londýnsky Fulham, ktorému v roku 2020 svojimi výkonmi výrazne pomohol v úspešných súbojoch o postup do najvyššej Premier League. To bolo dozaista jedným z impulzov, aby dostal šancu aj v reprezentačnom tíme Slovenska. Chopil sa jej výborne a v zápasoch proti Írsku a Severnému Írsku na jeseň 2020 sa výraznou mierou pričinil o postup národného mužstva na futbalové majstrovstvá Európy.

Michal Shejbal

Michal Shejbal 

Hádzaná

Michal Shejbal začínal s hádzanou v rodných Košiciach, no už ako 19 ročný odišiel na svoje prvé zahraničné angažmán do nemeckého Göppingenu. Postupne vystriedal viacero klubov v Maďarsku, Švédsku, Nemecku, Rakúsku, či Švajčiarsku a v sezóne 2010 – 2011 sa na istý čas vrátil domov do dresu MHK Košice. Podieľal sa aj na úspechoch reprezentačného výberu Slovenska, v drese ktorého absolvoval v roku 2008 európsky šampionát v Nórsku a už o rok i majstrovstvá sveta v Chorvátsku. Najdlhšie, až 6 rokov, strážil ligovú bránku rakúskeho UHK Krems, s ktorým získal v roku 2019 majstrovský titul. Od roku 2020 je opäť doma a v extraligovom drese Crows Košice prispieva k reštartu mužskej hádzanej vo svojom rodnom meste.