ŠOK | Laureáti 2018 | LEGENDA
Adolf Scherer
FutbalDržiteľ striebornej medaily z Majstrovstiev sveta v Čile 1962 sa narodil 5. mája 1938 v Priekope pri Martine. V rokoch 1957 – 1965 hrával za ČH Bratislava, neskôr zakotvil na 4 roky v Košiciach, kde postupne nastúpil za Lokomotívu (1965 – 1967) aj VSS (1967 – 1969). Pôsobil ako tank, rozvracal obrany súperov. Jeho tvrdé strely boli povestné, dosiahol po nich množstvo gólov. Z východného Slovenska viedli jeho kroky do francúzskeho klubu Olympique Nimes (1969 – 1972) a Olympique Avignon (1973 – 1976) s medzizastávkou v domácom klube Strojárne Martin (1972 – 1973). V československej lige odohral 259 zápasov, strelil 128 gólov, je členom Klubu kanonierov a tretím najlepším slovenským strelcom v histórii československej ligy. V reprezentácii Československa debutoval 20. septembra 1958 v Bratislave v stretnutí so Švajčiarskom. Po prvý raz hral v reprezentácii čisto slovenský útok Moravčík, Obert, Molnár, Pavlovič a Scherer, ktorý hneď pri svojej premiére prispel gólom k výhre 2:1. Zažiaril aj na už zmienenom šampionáte 1962 v Čile, kde sa zaradil k najlepším strelcom šampionátu. Jeho góly vo štvrťfinále proti Maďarsku a v semifinále proti Juhoslávii posunuli reprezentáciu ČSSR do finále. V československej reprezentácii odohral 36 zápasov a strelil 22 gólov, najviac zo všetkých Slovákov. Po emigrácií do Francúzska v roku 1973 sa komunistický režim snažil vymazať jeho meno z histórie futbalu. Stratil sa z historických záznamov i fotografií a vrátil sa tam až po zmene režimu, keď ho dodatočne zaradili aj do Klubu ligových kanonierov. Po „nežnej revolúcii“, v 90. rokoch, bol chvíľu trénerom druholigového Martina. Neskôr sa vrátil do Francúzska, kde žije dodnes.
Ján Šterbák / In Memoriam
Ľadový hokej Ján Šterbák sa narodil 11. júna 1952 v Poprade. Ako dlhoročný obranca elitného košického hokejového mužstva VSŽ Košice hral vo federálnej česko-slovenskej najvyššej hokejovej súťaži. Oranžovo-čierny dres "železiarov" obliekal desať sezón v súťažných ročníkoch 1971/1972 až 1981/1982. Po skončení hráčskej kariéry pôsobil ako tréner na všetkých úrovniach. V reprezentácii koučoval slovenské národné mužstvo v sezóne 1997/1998 a ako asistent reprezentačného trénera v sezóne 2002/2003. Na MS 2003 v Helsinkách, získal ako asistent Františka Hossu s národným mužstvom bronzovú medailu a s reprezentačnou "dvadsiatkou" vybojoval kov rovnakého lesku aj na MS vo Švédsku. Na Slovensku viedol kluby Košíc, Popradu, Liptovského Mikuláša a Žiliny. V roku 1988 sa s Jánom Faithom podieľal na zisku druhého federálneho titulu pre Košice a s mužstvom MsHK Žilina získal v sezóne 2005/2006, ako hlavný tréner, slovenský majstrovský titul. Po tejto veľmi úspešnej sezóne podpísal aj ďalší kontrakt s klubom HC Košice, v ktorom pôsobil pri mládeži až do náhleho úmrtia v roku 2015. Do pamäti širokej športovej verejnosti sa zapísal aj ako odborník pri spolukomentovaní televíznych hokejových zápasov.
Hana Tőcziková
Krasokorčuľovanie Krasokorčuľovaniu je verná od roku 1961, keď ju otec priniesol na ľad a zapísal do krasokorčuliarskeho oddielu TJ Lokomotíva Košice. Aktívne súťažila do roku 1972, kedy ako pretekárka I. výkonnostnej triedy zavesila korčule na klinec a pustila sa do trénerskej práce. Diaľkovým štúdiom na Fakulte telovýchovy a športu v Bratislave, získala v roku 1981 kvalifikáciu trénera I. triedy so špecializáciou pre krasokorčuľovanie. Počas svojej trénerskej práce vychovala generácie majstrov Slovenska, medailistov a účastníkov majstrovstiev Československa i viacerých účastníkov najvyšších medzinárodných súťaží. Medzi jej zverencov patria aj najvýraznejšie krasokorčuliarske osobnosti súčasného Slovenska, Jacquelinne Belenyesiová a Radka Bártová. Dnes pôsobí ako trénerka v krasokorčuliarskom klube Kraso Centrum Košice, kde má pridelenú skupinu pretekárov od kategórie mladších nádejí až po juniorov a svoj čas venuje aj najmenším deťom v prípravke klubu. Obdivuhodná a oceňovaná je jej dlhodobá trpezlivá práca s mládežou pri výchove adeptov tohto športu.