ŠOK | Laureáti 2017 | TOP 10


Image

Stanislav Baldovský

Basketbal

Basketbalisti KB Košice po vlaňajšom bronze prežívajú ďalšiu skvelú extraligovú sezónu, aj vďaka 29-ročnému krídelníkovi Stanislavovi Baldovskému. Pre rodáka zo Spišskej Novej Vsi je to už 13. sezóna v najvyššej slovenskej súťaži. Svoju kariéru medzi dospelými odštartoval v drese BK 04 AC LB Spišská Nová Ves, za ktorý odohral 8 a pol sezóny a po krátkej ročnej epizóde v bratislavského Interi ho získal v sezóne 2014/2015 extraligový nováčik, hrajúci dnes pod názvom KB Košice a s logom v tvare býka na svojich dresoch. Jeho basketbalovým vzorom je košický rodák a súčasný kapitán nemeckého Bayernu Mníchov Anton Gavel. Rovnakú poctu, nosiť „céčko“ na drese, dostal aj Stanislav Baldovský, od trénera slovenského národného tímu Ivana Rudeža, v lete minulého roku, na prahu kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2019 v Číne.

Image

Tomáš Drahovský 

Futsal

Staroľubovniansky rodák, 25-ročný univerzál a slovenský reprezentant Tomáš Drahovský sa stal v lete roku 2017 hráčom španielskeho prvoligového tímu Cartagena FS. Vzhľadom na kvalitu tamojšej súťaže to bol určite jeden z prestupov roka. Tomášovi Drahovskému, ktorý k futsalu pričuchol už doma v Starej Ľubovni a naplno mu prepadol na košickom Športovom gymnáziu a v tunajšom ligovom klube RCS Košice, sa splnilo to, po čom túžil. O trojnásobného futsalistu roka a platného člena nášho reprezentačného tímu bol záujem aj v iných kluboch, no ponuka zo Španielska sa nedala odmietnuť. V jednom z prvých ligových zápasov na novom pôsobisku si zahral aj proti slávnej Barcelone a zaznamenal dokonca i jediný gól svojho tímu.

Image

Anna Jurčenková 

Basketbal

Prešovská rodáčka pôsobí v Good Angels Košice už 12. sezónu a stále patrí medzi líderky v žlto-modrom tíme suveréna pod slovenským deravými košmi. Popri mnohých ligových tituloch má na konte i zaujímavú reprezentačnú kariéru, keď naposledy táto skúsená pivotka pomohla svojimi výkonmi v roku 2017 národnému tímu k 8. miestu na majstrovstvách Európy v Českej republike. Bol to už jej 5. šampionát starého kontinentu, pričom v drese so štátnym znakom na prsiach začínala už v roku 2001 ako kadetka. Svoj verný vzťah s košickým klubom prerušila iba na tri sezóny, dva roky strávila v moravskom BK Brno a okúsila aj angažmán v nemeckom TSV 1880 Wasserburg. Osobné ocenenia ju neobchádzali ani v minulosti, keď hráčka so šťastnou 13-kou na svojom chrbte bola dvakrát vyhlásená aj za Najlepšiu basketbalistku Slovenska.

Image

Zuzana Jusková / Absolútny víťaz ŠOK 2017

Plávanie

Keď v roku 1971 František Venclovský ako prvý Čechoslovák preplával na druhý pokus kanál La Manche v čase 15 hodín a 26 minút, bola to skutočne veľká sláva. Dnes si ju užíva Košičanka Zuzana Jusková, ktorá ako prvá Slovenka v histórii zdolala v auguste 2017 túto zradnú morskú úžinu. Svoj mimoriadny výkon podčiarkla i skvelým časom 11 hodín a 6 minút, čím o šesť minút prekonala absolútny slovenský rekord svojho kouča Zoltána Makaia. S bazénovým plávaním začala ako piatačka na základnej škole, v mládežníckych kategóriách reprezentovala i v národných farbách, no keď mala 21 rokov, plávaniu dala zbohom... Či skôr dovidenia, aj keď na dlhých 17 rokov. Do vody sa opäť ponorila zhruba pred piatimi rokmi, už ako diaľková plavkyňa, aby si onedlho splnila jeden zo svojich športových snov...

Image

Albert Rusnák 

Futbal

Bol členom skvelej Hapalovej partie, ktorej v roku 2017 na majstrovstvách Európy hráčov do 21 rokov v Poľsku ušiel postup zo skupiny len o vlások, a aj tréner reprezentačného A-mužstva Ján Kozák nadobudol presvedčenie, že Albert Rusnák je jedným z hráčov, na ktorých v budúcnosti bude môcť stavať. Rodák z moravského Vyškova začínal s futbalom v KAC Košice, neskôr v 1. FC Košice, odkiaľ jeho cesta, v roku 2010, smerovala do mládežníckej akadémie Manchestru City. Úspešná bola i jeho neskoršia anabáza v Holandsku, kde s tímom FC Groningen v roku 2015 vyhral Holandský pohár, keď dvoma gólmi zariadil víťazstvo 2:0 nad PEC Zwolle. Od januára 2017 pôsobí v zámorskej MLS (Major League Soccer) v drese Real Salt Lake, kde patrí medzi opory tímu.

Image

Tibor Sahajda 

Atletika

Od vlaňajšieho Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, kde si 27-ročný Tibor Sahajda v mini súboji so svojím kamarátom a súperom Jozefom Urbanom vybojoval post slovenskej maratónskej jednotky, sa toho v jeho športovej kariére veľa zmenilo. Pre rok 2018 si vybojoval nomináciu na majstrovstvá sveta v polmaratóne vo Valencii i augustový európsky šampionát, ktorý bude hostiť nemecký Berlín. Limit na „Euro“ splnil práve v Košiciach, dokonca s luxusným náskokom viac ako dvoch minút, keď si časom 2:18:44, len pri druhom maratónskom štarte v živote, výrazne vylepšil svoje osobné maximum o 5 minút a 7 sekúnd. V príprave na doposiaľ najúspešnejšiu sezónu svojej kariéry absolvoval aj trojmesačný pobyt v Keni, kde sa mohol pripravovať vo vysokej nadmorskej výške a v spoločnosti tých najlepších bežcov sveta. Osvedčené postupy sa oplatí opakovať a tak si tento tréningový kemp po 12 mesiacoch znova zopakoval.

Image

Michal Stričík

Kickbox

Michal Stričík, 21 ročný kickboxer a rodák z Michaloviec, súťaží v hmotnostnej kategórii do 84 kg ako člen klubu ŠKP Policajná škola Košice, kde sa pripravuje pod vedením trénera Petra Bonka. Rok 2017 priniesol pre tohto fyzicky výborne disponovaného športovca viacero úspechov na domácom i medzinárodnom poli, medzi ktorými dominuje strieborná medaila z majstrovstiev sveta v Budapešti. Nadviazal tak na bronz z majstrovstiev sveta juniorov z roku 2013 a potvrdil, že v ňom má slovenský kickbox veľmi talentovaného a perspektívneho reprezentanta. Popri náročnom tréningovom a súťažnom programe sa venuje aj štúdiu na Podnikovo-hospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity.

Image

Tímea Trajteľová

Fitness

Dvadsaťdvaročná členka Veterinary Bodybuilding Club Košice žala v roku 2017 úspechy na každom podujatí, kde štartovala, či už v juniorskej alebo seniorskej kategórii. Jedna z najlepších slovenských „fitnesiek“ súčasnosti tak kráča v šľapajách svojej trénerky Natálie Lenártovej, ktorá v tomto športe patrila svojho času medzi absolútnu svetovú špičku. Zo šampionátov poslednej sezóny si priviezla z rumunskej Bistriti titul absolutnej juniorskej majsterky Európy a vo francúzskom meste Briatz ju na seniorských majstrovstvách sveta dekorovali striebrom v bikini fitness do 166 cm. Ak k tomu pridáme víťazstvá na súťažiach v Katowiciach, Ríme, Lahti a Miláne musíme konštatovať, že rok 2017 bol pre Tímeu Trajteľovu viac než vydarený.

Image

Richard Tury

Skateboarding

Košický rodák Rišo Tury chytil po prvýkrát skateboard do ruky už ako sedemročný a láska k tomuto športu ho drží dodnes. Sezóna 2017 bola pre neho naozaj výnimočná. Na turnajoch svetového pohára triumfoval hneď trikrát – postupne v lete v českom Beroune, v novembri v Moskve a v poslednom mesiaci roka aj v ďalekom Tokiu. Prvenstvo si vybojoval tiež na domácom šampionáte, majstrovstvách Českej republiky a do zbierky pridal aj niekoľko pódiových umiestnení zo súťaží naprieč celou Európou. Po rozhodnutí Medzinárodného olympijského výboru o zaradení skateboardingu medzi olympijské športy môže byť Rišo Tury už na olympijských hrách v Tokiu v roku 2020 našim horúcim želiezkom v ohni.

Image

Roman Volák 

Bojové umenia

Počet titulov majstra sveta bojových umení Romana Voláka vyráža dych. V septembri 2017 vybojoval tento 40-ročný Košičan už svoj jubilejný stý titul svetového šampióna na „Unity World Championship“ v Anglicku. A je celkom možné, že nejaký ten titul do svojej zbierky ešte pridá, lebo s kariérou sa lúčiť určite nechce... Roman sa k bojovým športom dostal na základnej škole v Košiciach, kde sa prihlásil na tréning kung-fu. Prvé úspechy začal zbierať v kontaktnom kickboxe, nielen na Slovensku, ale aj na turnajoch v Česku či Rakúsku. Neskôr stavil na freestyle karate, kde získal aj svoj prvý titul svetového šampióna. Neboli mu však cudzie ani iné disciplíny, kde tiež vynikal svojím mimoriadnym talentom a napríklad vo fullcontact karate sa stal majstrom sveta v roku 2014 v Dominikánskej republike. Stará sa aj o budúcnosť tohto športu Slovensku a je zakladateľom Freestyle karate academy.