ŠOK | Laureáti 2015 | TOP 10


Barbora Bálintová

Barbora Bálintová

Basketbal

Začínala s krasokorčuľovaním, no už od svojich piatich rokov sa začala priúčať i tajom basketbalu. Napriek svojmu mladému veku hrá už štvrtú sezónu v drese Good Angels Košice v prestížnej Eurolige a v roku 2013 bola aj pri historickom klubovom úspechu, ktorým bol nepochybne postup do Final Eight tejto medzinárodnej súťaže. Je viacnásobnou majsterkou Slovenska a tento titul získala s Good Angels Košice aj v sezóne 2014/2015. Na reprezentačnej úrovni sa môže popýšiť štyrmi účasťami na európskych šampionátoch do 20 rokov a v roku 2015 patrila už aj medzi opory seniorskej reprezentácie na majstrovstvách Európy, ktoré sa hrali v Maďarsku a Rumunsku. Barča, ako ju väčšinou priatelia volajú, študuje ekonómiu na vysokej škole a ako priznala je veľkým milovníkom dobrého a dlhého spánku.

Ľubica Bérešová

Ľubica Bérešová 

Fitness

Ľubica sa športu venuje od detstva. Na základnej škole navštevovala športovú triedu s hádzanárskym zameraním a s týmto športom na poste spojky alebo krídla to dotiahla až po ligovú súťaž. Po ukončení hádzanárskej kariéry sa v roku 2013 pustila do body fitness pod trénerskou taktovkou Natálie Lenártovej. V roku 2015 sa zúčastnila svojej prvej medzinárodnej súťaže - európskeho šampionátu v španielskom letovisku Santa Susanna, na ktorom získala striebornú medailu. Nasledovalo prvenstvo na Olympia Amateur Europe 2015 v Prahe a potom už cesta na majstrovstvá sveta v Budapešti. Tu Ľubica zakončila skvelú sezónu víťazstvom a domov sa vracala s najcennejším kovom. Za svoje úspechy si vyslúžila aj druhé miesto v prestížnej ankete o najúspešnejšieho športovca neolympijských zväzov.

Jiří Bicek

Jiří Bicek 

Ľadový hokej

Je odchovancom HC Košice a s týmto tímom už vo svojej prvej seniorskej sezóne 1995/1996 získal majstrovský titul. Následne si ho v drafte NHL vybral klub New Jersey Devils, s ktorým v roku 2003 vyhral Stanley Cup. Celkovo odohral vo viacerých tímoch severoamerických súťaží 7 sezón. Po návrate do Európy si vyskúšal pôsobenie vo Švédsku, Fínsku, Švajčiarsku i Česku. V reprezentačnom drese Slovenska sa predstavil na dvoch svetových šampionátoch a to v rokoch 1997 a 2009. Do materského klubu sa nakrátko vrátil počas výluky v NHL a potom opäť od roku 2013. Jiří Bicek patril k oporám tímu HC Košice i v poslednej ukončenej sezóne 2014/2015 a svojimi výkonmi prispel k zisku ďalšieho majstrovského titulu Košíc.

Matej Kováč

Matej Kováč 

Vzpieranie

Košický rodák, absolvent športového gymnázia a v súčasnosti člen VŠC Dukla Banská Bystrica, má za sebou úspešnú vzpieračskú sezónu. Po bronze z majstrovstiev Európy do 23 rokov v roku 2014 v cyperskom Limassole si zverenec reprezentačného trénera Rudolfa Lukáča vybojoval medailu na rovnakom fóre vo váhovej kategórii do 105 kg aj v roku 2015. Európsky šampionát, na ktorom dosiahol Matej Kováč svoj doposiaľ najväčší životný úspech, sa konal v litovskej Klaipede. Okrem zlata v dvojboji za výkon 386 kg mu patrí rovnaký kov aj v nadhode a striebro v trhu. Ambíciou nášho vzpierača, ktorý je po druhýkrát laureátom ankety ŠOK, ostáva účasť na olympiáde v Riu. Šancu zabojovať o ňu bude mať na majstrovstvách Európy, ktoré sa uskutočnia v apríli 2016 v Nórsku.

Róbert Nuber

Róbert Nuber 

Basketbal

Róbert patrí k najskúsenejším hráčom domácej basketbalovej scény. Začínal v rodných Košiciach, aby si už v roku 2002 zahral v slovenskom drese na Univerziáde v Turecku a neskôr bol stálym členom reprezentačného tímu seniorov. Vo farbách Slávie TU Košice sa tešil v roku 2007 z majstrovského titulu v domácej ligovej súťaži, neskôr obliekal dres Nitry, Handlovej, Spišskej Novej Vsi a basketbalovú ligu si zahral aj v susednom Česku a Maďarsku. V sezóne 2014/2015 patril medzi opory tímu Košíc pri jeho úspešnej snahe o návrat medzi domácu elitu. Na svoje výkony nadviazal i v aktuálnej sezóne, keď tím pod novým názvom KB Košice, ukončil kalendárny rok 2015 pod jeho kapitánskou taktovkou na priebežnej tretej priečke ligovej súťaže.

Veronika Petríková

Veronika Petríková 

Kickbox

Veronika sa kickboxu venuje od roku 2005. Je členkou klubu ŠKP Policajná škola Košice, kde súťaží pod vedením trénera Petra Bonka. Na doterajšie výborné výsledky nadviazala košická rodáčka i v roku 2015, ktorý sa napokon stal doteraz najúspešnejším v jej kariére. Vybojovala v ňom pre Slovensko historicky prvú zlatú medailu zo seniorských WAKO majstrovstiev sveta v kickboxe, ktoré sa konali v Belehrade. Ďalším výrazným úspechom tejto osemnásobnej držiteľky titulu majsterky Slovenska bolo aprílové víťazstvo na turnaji v Ríme, kde si vybojovala titul profesionálnej majsterky Európy v disciplíne full contact. Pripomeňme, že Veronika už bola laureátkou ankety ŠOK, a to za výsledky dosiahnuté v roku 2013.

Anna Karolína Schmiedlová

Anna Karolína Schmiedlová / absolútny víťaz ŠOK 2015

Tenis

S tenisom začínala ako sedemročná. Jej talent sa naplno prejavil v roku 2012, keď vyhrala päť turnajov ITF a svojimi výkonmi prispela k zisku zlata na majstrovstvách Európy družstiev dievčat do 18 rokov. V rovnakom roku sa prebojovala až do finále juniorskej dvojhry na Roland Garros v Paríži a tak jej na konci sezóny právom patril okrem iného aj titul Športová osobnosť Košíc v kategórii Nádej. V nasledujúcom období sa vďaka svojim výsledkom posúvala krok za krokom vyššie vo svetovom rebríčku, aby si zatiaľ najväčšie úspechy medzi seniorkami pripísala v roku 2015. Pod vedením trénera Milana Martinca vybojovala na okruhu WTA víťazstvá na turnajoch v Katoviciach a Bukurešti, v novembri sa predstavila aj na tzv. „malých“ majstrovstvách sveta WTA v Číne a sezónu ukončila ako 26. hráčka svetového poradia. Právom jej patrilo aj postavenie domácej jednotky.

Gabriel Spilar

Gabriel Spilar

Ľadový hokej

V detstve sa rozhodoval medzi futbalom a hokejom. Keď mal 10 rokov dal prednosť ľadu a postupne sa prepracoval až do seniorského tímu Košíc, v ktorého drese odohral i svoje prvé tri extraligové sezóny. Neskôr sme jeho rýchlosť a šikovnosť mohli obdivovať vo farbách klubov ako Sparta Praha, Slovan Bratislava, HC Zlín, HK Nitra a HK Žilina. V sezóne 2008/2009 okúsil hokejový chlebík KHL vo farbách Barys Astana. V reprezentačnom drese Slovenska odohral 20 duelov. Od roku 2012 ho vídame opäť v tíme HC Košice. Vo veľmi vydarenej sezóne 2014/2015, v ktorej počas základnej časti a v zápasoch play-off nazbieral spolu 57 kanadských bodov, pomohol svojmu tímu výrazným spôsobom k zisku majstrovského titulu. Za svoju streleckú aktivitu v play-off si vyslúžil titul najužitočnejšieho hráča a získal ocenenie Zlatá korčuľa.

Tomáš Urban

Tomáš Urban

Hádzaná

S hádzanou začal ako 10 ročný a v košickom drese získal postupne tri strieborné medaily v najvyššej domácej seniorskej súťaži. Nasledovali prestupy a jeho pôsobiskom sa postupne stala Tatabanya, Michalovce, Veszprem a v rokoch 2013 až 2015 Prešov, kde v drese Tatrana získal tri tituly majstra Slovenska. V súčasnosti pôsobí v jednej z najkvalitnejších ligových súťaží na svete, v nemeckom bundesligovom Eisenachu. V reprezentačnom tíme sa udomácnil už pred siedmimi rokmi a ku koncu roku 2015 mal na svojom konte 99 zápasov, počas ktorých strelil v národných farbách 197 gólov. Predstavil sa zatiaľ na troch vrcholných turnajoch, a to na majstrovstvách sveta 2009 v Chorvátsku, majstrovstvách sveta 2011 vo Švédsku a na majstrovstvách Európy 2012 v Srbsku.

Jana Velďáková

Jana Velďáková 

Atletika

Jej športové začiatky patrili gymnastike a basketbalu, no nakoniec ju spolu s dvojičkou Danou zlákala atletika. Svoj talent začala rozvíjať na športovom gymnáziu v Košiciach, kde sa postupne dostala pod krídla súčasného trénera Radoslava Dubovského. Prvé veľké preteky boli pre Janku juniorské majstrovstvá sveta 2000 v Čile, kde sa jej podarilo dostať do finále. Nasledovali účasti na Olympijských hrách v Pekingu a Londýne, štyrikrát sa predstavila na atletických majstrovstvách sveta a majstrovstvách Európy. Sezóna 2015 bola pre Janku úspešná. Ozdobila ju sériou vyrovnaných výkonov, z ktorých najdlhší meral 668 cm a znamenal víťazstvo na Európskych hrách v Baku. Na najvyšší stupienok sa postavila i po mítingu Diamantovej ligy v Štokholme, a tak jej na konci roka celkom zaslúžene patrila 14. priečka svetových tabuliek, čo je podľa hodnotenia portálu All Athletics jej kariérne maximum.