ŠOK | Laureáti 2014 | TOP 10


Veronika Cmárová

Veronika Cmárová

Kickbox

Veronika sa narodila v roku 1994 v Košiciach a je členkou klubu Tatran Prešov Kickboxing Team Košice. Na Majstrovstvách Európy seniorov v kickboxe na tatami, ktoré sa konali pod hlavičkou asociácie WAKO na sklonku roku 2014 v slovinskom Maribore vybojovala pre slovenský kickbox historicky prvé zlato. Okrem toho sa táto mladá talentovaná Košičanka stala aj najlepšou ženskou zápasníčkou šampionátu v disciplíne kick light. Pripomeňme, že Veronika nie je v ankete ŠOK nováčikom. V roku 2012 si za svoje juniorské úspechy odniesla titul Športová osobnosť Košíc v kategórii Nádej.

Jana Čepelová

Jana Čepelová 

Tenis

Jana Čepelová sa narodila v roku 1993 v Košiciach a tenisu sa začala po vzore svojho staršieho brata venovať ako štvorročná. V súčasnosti žije a trénuje v Bratislave pod vedením Martina Zathureckého. Najväčším individuálnym úspechom v jej doterajšej kariére je postup do finále turnaja Family Circle Cup 2014 v americkom Charlestone, kde v 2. kole vyradila nasadenú turnajovú a svetovú jednotku Serenu Williamsovú a vo štvrťfinále svoju reprezentačnú kolegyňu Danielu Hantuchovú. Jej najlepším postavením v rebríčku WTA bolo v roku 2014 50. miesto. Medzi laureátmi ankety ŠOK nie je novou tvárou, keďže za rok 2010 bol ocenený jej talent v kategórii Nádej.

Richard Jenčík

Richard Jenčík  

Ľadový hokej

Richard Jenčík sa narodil v roku 1985 v Gelnici. Je odchovancom HC Košice a po skončení juniorského obdobia vystriedal kluby v Trebišove a Prešove aby sa nakoniec opäť vrátil do Košíc, kde si v sezóne 2003/2004 odkrútil aj extraligovú premiéru. Skúsený útočník vo svojej kariére medzi seniormi s výnimkou niekoľkých zápasov v inom než košickom klube nehral. S mužstvom HC Košice získal počas svojej kariéry tri tituly majstra Slovenska. V prípravnom zápase 4. augusta 2009 za HC Košice strelil svoj prvý hetrik v kariére. V sezóne 2013/2014 odohral za oceliarov 72 zápasov, zaznamenal 31 gólov a rovnaký počet asistencií vďaka čomu sa so súčtom 62 bodov stal najproduktívnejším hráčom tímu.

Martin Koči

Martin Koči 

Rely

Martin Koči sa narodil v roku 1993 v Košiciach a hoci súťaží ešte v juniorskej kategórii, svojim vekom už spadá podľa pravidiel ŠOKu-u medzi seniorov. Jeho záľuba v rally je úzko spätá s jeho otcom Michalom a strýkom Petrom, ktorí ho v jeho vášni odmalička aktívne podporovali. Už ako 6-ročný sedel za volantom 125 ccm buggy Havel. Vôbec prvé preteky, absolvoval v Hlohovci v disciplíne minikáry a svoju premiéru za volantom pretekárskej buggy odštartoval v maďarskom Nyirade ako 13-ročný. Rok 2014 bol pre Martina mimoriadne úspešný. V rámci seriálu 6 podujatí majstrovstiev sveta juniorov v rally - JWRC 2014, stál na stupňoch víťazov celkovo trikrát. Na tretej priečke v Portugalsku, druhé miesto získal vo Walese a skvelé víťazstvo vybojoval na legendárnej Rally Finland. Ako člen Styllex motorsport team Košice dosiahol so spolujazdcom a navigátorom Lukášom Kostkom v celkovom hodnotení JWRC 2014 vynikajúce tretie miesto. Darilo sa mu aj medzi seniormi, keď na Rally Košice v kategórii 5 a Rally Český Krumlov v kategórii RC3 obsadil prvé priečky.

Matej Kováč

Matej Kováč 

Vzpieranie

Košický rodák (1992), absolvent športového gymnázia a v súčasnosti člen VŠC Dukla Banská Bytrica má za sebou úspešnú vzpieračskú sezónu. Na majstrovstvách Európy do 23 rokov v cyperskom Limassole vybojoval zverenec reprezentačného trénera Rudolfa Lukáča v kategórii do 105 kg bronzovú medailu dvojbojovým výkonom 374 kg. V trhu vzoprel 170 a v nadhode 204 kilogramov a za strieborným Rusom Soslanom Dzagojevom zaostal o 5 kg. V jednotlivých disciplínach prišiel o ďalšie medaile len kvôli vyššej telesnej hmotnosti. Na seniorských majstrovstvách sveta 2014 v Almaty obsadil vo svojej váhovej kategórii v dvojboji 15. miesto výkonom 377 kg.

Tijana Krivačević

Tijana Krivačević 

Baketbal

Táto výborná basketbalistka sa narodila v roku 1990 v srbskom Novom Sade. Je dcérou bývalého basketbalového hráča Dragoljuba Krivačeviča, ktorý v súčasnosti pôsobí ako tréner v Maďarsku. Na svoje 20. narodeniny bola Tijana draftovaná tímom WNBA Seattle Storm v treťom kole, z 34. miesta. Od sezóny 2012/2013 je táto 194cm vysoká hráčka pivotkou tímu Good Angels Košice a v hodnotenom roku 2014 prispela svojimi výkonmi k zisku titulu majsteriek Slovenska i k postupu do Final Eight v basketbalovej Eurolige. Tijanu Krivačevič možno vidieť i v drese národného tímu Maďarska.

Nemanja Matić

Nemanja Matić

futbal

Nemanja Matič sa narodil v roku 1988 v Šabaci v Srbsku. S futbalom začal v mládežníckom klube Radnički Obrenovac, no kariéru medzi seniormi odštartoval v roku 2007 v Košiciach, kde prišiel ako 18 ročný amatér z 3. srbskej ligy. 194cm vysoký kreatívny stredopoliar sa v Košiciach pod vedením trénera Jána Kozáka zakrátko vyšvihol na jedného z najlepších hráčov ligy. V auguste 2008 získal popri srbskom, aj slovenské občianstvo. Matič prvýkrát prestúpil do Chelsea z Košíc v roku 2009 za 1,75 milióna eur. Zakrátko nato odišiel na hosťovanie do holandského klubu Vittese Arnhem. Následne prestúpil v roku 2011 do portugalskej Benficy Lisabon, kde ho v roku 2013 vyhlásili za najlepšieho hráča portugalskej ligy. V januári 2014 sa Matić podpisom 5,5 ročného kontraktu v hodnote 21 miliónov britských libier dohodol na návrate do londýnskej Chelsea, kde pôsobí aj v súčasnosti.

Martin Petróci

Martin Petróci

Florbal

Martin Petróci sa narodil v roku 1986 v Košiciach. Je absolventom košického športového gymnázia a Prešovskej univerzity. So športom začal na základnej škole, kde sa venoval najmä nohejbalu, ale i iným športom. Ako17 ročný začal hrávať košickú ligu v nohejbale. V roku 2006 začal s florbalom v mužstve Fbo Florko Košice pod vedením trénera Pavla Blaška. S tímom, za ktorý počas 8 rokov odohral 200 zápasov sa mu v roku 2014 podarilo získať historicky prvý extraligový majstrovský titul pre Košice. V súčasnosti pôsobí v klube Mikuláš Prešov. Od roku 2007 je Martin súčasťou slovenskej reprezentácie a môže sa pochváliť najvyšším počtom odohratých reprezentačných zápasov spomedzi všetkých hráčov. V roku 2014 prešlo pod jeho kapitánskym vedením reprezentačné mužstvo úspešne kvalifikáciou a rovnako bol platnou súčasťou tímu aj na samotných Majstrovstvách sveta vo Švédsku.

Alexander Vaško ml.

Alexander Vaško ml. / absolútny víťaz ŠOK 2014

Vodné lyžovanie

Alexander Vaško ml. (1994) sa medzi laureátov ŠOK nominoval po roku 2013 svojimi poslednými výkonmi aj tentokrát. Člen Klubu vodného lyžovania TRIXEN Košice získal v roku 2014 na svetovom šampionáte vo vodnom lyžovaní za vlekom v nemeckom Schloss Dankerne tri medaily v individuálnych disciplínach. Najcennejšiu si vybojoval v skokoch s výkonom 62,6m, striebornú v akrobatickej jazde a bronz v kombinácii. Navyše sa výkonom 64,2m, ktorý skočil v predkole, stal držiteľom svetového rekordu. Medailu pridal i v tímovej súťaži kde získal spolu s kolegami Jurajom Krepčárom, Radovanom Hynekom a Veronikou Cséplöovou striebro v súťaži družstiev. Sezónu zavŕšil na pretekoch Svetového pohára v čínskom Šanghaji, kde obsadil druhé miesto, keď ho porazil len Bielorus Nikita Papakul.

Miroslav Viazanko

Miroslav Viazanko 

Futbal

Miroslav Viazanko sa narodil v roku 1981 v Prešove. Svoju futbalovú kariéru odštartoval v klube 1. FC Tatran Prešov, kde sa cez mládežnícke kategórie prepracoval postupne až do A tímu. V roku 2007 prestúpil na post stredopoliara do košického klubu, ktorému je v drese s číslom 19 ako jeden zo služobne najstarších hráčov verný dodnes. V sezóne 2013/2014 vyhral s MFK Košice Slovenský futbalový pohár, vďaka čomu si zahral aj v 2. predkole Európskej ligy UEFA proti FC Slovanu Liberec. Po skončení jesennej časti sezóny 2014/2015 je na jeho konte už viac než 200 ligových zápasov v žlto modrom drese. Medzi Mirove obľúbené tímy patrí reprezentácia Francúzska, jeho vysnívaným klubom je AC Miláno a hráčskym vzorom Thierry Henry.