ŠOK | Laureáti 2014 | NÁDEJ


Erik Černák

Erik Černák 

Ľadový hokej

Erik Černák sa narodil v roku 1997 v Košiciach. Je odchovancom HC Košice. Po skončení Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji hráčov do 20 rokov sa v roku 2013 zapojil do projektu HK Orange 20. V sezóne 2013/2014 sa vrátil do HC Košice, kde absolvoval ako 16-ročný prípravu s A-tímom. Začiatkom septembra sa opäť zapojil do projektu HK Orange 20, kde hral až do Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji hráčov do 20 rokov 2014 proti tímom Tipsport extraligy. Po skončení svetového šampionátu, kde bol absolútne najmladším hráčom sa vrátil do A-tímu Košíc, s ktorým vyhral základnú časť extraligy. Finále play-off síce kvôli reprezentačným povinnostiam ako kapitán výberu do 18 rokov neodohral no napriek tomu mu už vo veku 16 rokov patril titul seniorského majstra Slovenska. Na Majstrovstvách sveta do 20 rokov v Kanade získal so slovenským výberom na prelome rokov 2014/2015 cennú bronzovú medialu.

Kristína Schmiedlová

Kristína Schmiedlová 

Tenis

Kristína Schmiedlová sa narodila v roku 1997 v Košiciach. S tenisom začala ako 6 ročná a v súčasnosti je v rámci programu Národného tenisového centra zverenkyňou Ľubomíra Kurhajca. Svoj prvý seniorský titul získala v novembri 2014 na turnaji v tureckej Antalyi, kde súperku z Rumunska porazila jednoznačne 6:3 a 6:2. V seniorskom svetovom rebríčku WTA bola dosiaľ najvyššie na 1051. pozícii, medzi juniorkami sa nachádza na 7. priečke v tzv. kombinovanom renkingu ITF. Najväčším úspechom jej doterajšej kariéry je bezpochyby finálová účasť medzi juniorkami na prestížnom tenisovom turnaji vo Wimbledone v lete 2014, keď podľahla až v poslednom zápase Lotyške Julie Ostapenkovej. V bilančnej ankete Slovenského tenisového zväzu bola už po druhýkrát vyhlásená za juniorku roka. Jej sestra Anna – Karolína Schmiedlová je laureátkou ankety ŠOK Nádej za rok 2012.

Jakub Sýkora

Jakub Sýkora

Zápasenie

Jakub sa narodil v roku 1997 v Košiciach a v súčasnosti je členom Zápasníckeho klubu 1904 Košice. Tento výnimočný zápasnícky talent napriek dorasteneckému veku triumfoval v roku 2014 okrem svojej vekovej kategórie aj na seniorských majstrovstvách Slovenska a úspešne si počínal i na medzinárodných súťažiach, kde na majstrovstvách Európy kadetov obsadil vynikajúcu 7. priečku a na dorasteneckom svetovom šampionáte skončil v kvalitnej konkurencii na 12. mieste.