ŠOK | Laureáti 2013 | TOP 10


Anton Gavel

Anton Gavel

Basketbal

Jeden z najlepších basketbalistov Slovenska sa narodil v Košiciach, no jeho basketbalové začiatky sa viažu k mestu Svit. Pod Tatrami prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami, keď však v šestnástich rokoch dostal ponuku od trénera Dr. Vojtka na odchod do nemeckého Karlsruhe, rozhodol sa ju využiť. Postupne si tento skvelý, 189 cm vysoký rozohrávač, zahral v kluboch Nemecka, Španielska i Grécka a v sezóne 2009/2010 sa opäť vrátil i do domáceho Chemosvitu. Nebolo to však nadlho, keďže ešte v tej istej sezóne podpísal kontrakt s nemeckým Bambergom, kde pôsobí dodnes. V roku 2013 vyhral s klubom už po štvrtýkrát v rade prestížnu Bundesligu, stal sa najlepším hráčom finále a podarilo sa mu i obhájiť titul najlepšie brániaceho hráča súťaže.

Michal Lami

Michal Lami  

Cyklistika

Michal Lami sa narodil v roku 1986 v Košiciach a po prvýkrát pričuchol k cyklistike ako sedemročný. Najskôr skúšal šťastie v bikrose, od juniorskej kategórie však prešiel k horskej cyklistike, ktorej sa venuje dodnes. Je členom klubu JUMP SPORT Košice a viacnásobným majstrom Slovenska. V roku 2013 dosiahol významné úspechy na medzinárodnej scéne a to keď na majstrovstvách Európy v Berne obsadil v MTB cross-country 10. miesto a o týždeň neskôr na MS v rakúskom Kirchbergu 15. miesto v MTB maratóne. Je víťazom ankety o najlepšieho horského cyklistu Slovenska v rokoch 2012 a 2013.

Adela Ondrejovičová

Adela Ondrejovičová  

Kulturistika

Rodáčka z českého Kladna vyrastala v Trenčíne a v súčasnosti je členkou Veterinary Bodybuilding Club Košice. Po absolvovaní Osemročného športového gymnázia vyštudovala Trenčiansku Univerzitu, odbor Fyzioterapia. S kulturistikou začala v sezóne 2008 a v posledných rokoch je v kategórii bodyfitness i napriek svojmu ešte juniorskému veku jasnou slovenskou jednotkou. Medzi ženami na Svetovom šampionáte v Kyjeve získala zlato a na ME v španielskej Santa Susanne vybojovala bronz. Triumfovala aj na Arnold Classic Europe a stihla k tomu pridať titul absolútnej juniorskej majsterky Európy a juniorskej majsterky sveta.

Veronika Petríková

Veronika Petríková 

Kickbox

Veronika Petríková sa kickboxu venuje od roku 2006. Je členkou klubu ŠKP Policajná Škola Košice a súťaží pod vedením trénera Petra Bonka v kategórii Full contact do 56kg. Košická rodáčka má za sebou niekoľko úspechov na domácej i medzinárodnej scéne. "Tiger", ako ju v domácom klube prezývajú si svojimi nekompromisnými údermi buduje rešpekt aj u svetovej kickboxerskej elity. V roku 2013 sa zúčastnila olympiády bojových športov World Combat Games 2013 v ruskom Petrohrade. Jej najväčším úspechom však bol zisk striebornej medaily z MS seniorov v tureckej Antalyi, vďaka čomu sa stala najvyššie hodnotenou členkou našej reprezentačnej výpravy.

Plenette Pierson

Plenette Pierson 

Basketbal

Celým menom Plenette Michelle Pierson sa narodila 31. augusta 1981 v americkom štáte Texas. Jej rodným mestom je Houston, ale vyrastala a študovala v neďalekom Kingwoode. Po skončení strednej školy hrala 4 roky za vysokoškolský ženský basketbalový klub Texas Tech Red Raiders. Do kontaktu s WNBA prišla po prvýkrát v roku 2003, keď bola draftovaná v prvom kole zo 4.miesta do klubu Phoenix Mercury. Neskôr hrala za tímy Detroit Shock, s ktorým dvakrát získala titul, Tulsa Shock a New York Liberty. Za svoju hru bola v sezóne 2007 ocenená titulom šiestej najlepšej hráčky WNBA. V súčasnosti hosťuje táto 186cm vysoká hráčka v košickom tíme Good Angels, kde svojou výbornou hrou v drese s číslom 33 významne napomohla k zisku domáceho titulu v sezóne 2012/ 2013, no najmä k skvelým víťazstvám v Eurolige a k postupu do turnaja Final Eight tejto súťaže.

Richard Štochl

Richard Štochl / absolútny víťaz ŠOK 2013

Hádzaná

Brankárska jednotka v hádzanej na Slovensku Richard Štochl je rodákom z Michaloviec, kde aj športovo vyrastal. Po odchode z domáceho klubu Zempmilk Michalovce v roku 1994 zakotvil na štyri roky v kolektíve Tatrana Prešov. Sezónu 1998/1999 odohral v klube HC VSŽ Košice odkiaľ prestúpil do tímu ŠKP Sečovce. Počnúc rokom 2001 vystriedal niekoľko prestížnych zahraničných klubov v Česku, Maďarsku, Slovinsku a Francúzsku. V súčasnosti je hráčom ukrajinského klubu GK Motor Záporožie a na konte má sedem majstrovských titulov zo štyroch rôznych krajín. 200 cm vysoký a 105 kg vážiaci brankár odohral v slovenskej reprezentácii viac ako 200 zápasov a je rekordérom v počte získaných ocenení "Hádzanár roka", ktorých má na svojom konte celkovo osem.

Martin Štrbák

Martin Štrbák

Ľadový hokej

Hokejový obranca Martin Štrbák je odchovancom prešovského hokeja. Počas rokov 1994 - 2003 vystriedal niekoľko klubov doma i v susedných Čechách, tím ruskej superligy Lokomotiv Jaroslavľ a fínsky HPK Hämeenlinna. Hoci bol do NHL draftovaný už v roku 1993, svoj debut zaznamenal až v sezóne 2003/2004, keď v klube Los Angeles Kings hral po boku krajanov Pálffyho, Stümpela a Višňovského. Po 12 odohraných zápasoch prestúpil do Pittsburghu Penguins. Počas lockoutu v NHL odohral 14 zápasov za HC Košice, následne ho angažoval CSKA Moskva a Metallurg Magnitogorsk, aby sa opäť vrátil aj do Čiech s tímom HC Moeller Pardubice. Nasledovali kluby švédskej a kontinentálnej hokejovej ligy. Od sezóny 2012/2013 je hráčom klubu HC Košice. Martin Štrbák reprezentoval Slovensko na deviatich svetových šampionátoch za sebou a na konte má tri medaily - striebro z Petrohradu 2000, zlato z Göteborgu 2002 a bronz z Helsínk 2003, čo je slovenský unikát. Zúčastnil sa aj zimných olympijských hier 2006 v Turíne. Za Slovensko odohral 153 reprezentačných zápasov a dal v nich 13 gólov.

Richard Tkáč

Richard Tkáč

Vzpieranie

Slovenský reprezentant vo vzpieraní Richard Tkáč sa narodil a vyrastal v Košiciach. Je absolventom košického športového gymnázia aby neskôr promoval na Technickej univerzite v Košiciach. Prvé úspechy na medzinárodnej scéne vzpierania zaznamenal v roku 2001 na ME juniorov v Klosterneuburgu, kde v trhu do 16 rokov obsadil prvé miesto. V seniorskej kategórii sa mu darilo najmä v roku 2011, keď na ME v Kazani získal bronzové medaily v nadhode aj dvojboji. Úspešným bol pre Richarda Tkáča aj rok 2013. Na svetovom šampionáte v Poľskom Wroclave sa mu podarilo zaknihovať výborný výsledok, keď osobným rekordom 338 kg obsadil v dvojboji v kategórii do 77 kg siedme miesto. V súčasnosti je členom klubu VŠC Dukla Banská Bystrica, kde pôsobí od roku 2008.

Darko Tofiloski

Darko Tofiloski 

Futbal

Darko Tofiloski, 194 cm vysoký rodený Macedónčan je odchovancom prilepského futbalu. Svoju futbalovú kariéru odštartoval v bránke domáceho klubu Pobeda Prilep, neskôr hral za švajčiarsky tím FC Schaffhausen. Od roku 2010 chytá s 25tkou na chrbte za MFK Košice. V rokoch 2006, 2007 a 2009 si zahral Darko Tofiloski na mládežníckej úrovni aj európske šampionáty. Obľúbeným futbalovým tímom tohto 28 ročného Macedónčana je talianske AC Miláno, futbalovým vzorom futbalový velikán Iker Casillas. Tak ako po minulé sezóny, aj v roku 2013 bol výraznou oporou ligového tímu MFK Košice.

Alexander Vaško ml.

Alexander Vaško ml. 

Vodné lyžovanie

Meno tohto mladého talentovaného Košičana už nie je vo svete vodného lyžovania neznáme. Po úspechoch z minulých rokov potvrdil Alexander Vaško ml. svoj potenciál a rastúcu výkonnosť aj v roku 2013, o čom svedčia vynikajúce výsledky, ktoré zaznamenal na medzinárodných súťažiach uplynulej sezóny. Člen klubu vodného lyžovania Trixen Košice si na ME v Poľskom Szczecineku vybojoval medzi seniormi bronzovú medailu v kombinácii. Keďže sa vďaka svojmu veku mohol predstaviť i v súťaži juniorov, túto možnosť využil na zisk 1. miesta v kombinácii, 1. miesta v slalome a 2. miesta v skokoch a akrobatickej jazde. Šťastie mu na tomto podujatí prialo aj po boku kolegov, s ktorými v súťaži družstiev vybojoval striebro.