ŠOK | Laureáti 2013 | NÁDEJ


Ondrej Duda

Ondrej Duda 

Futbal

Mladý, talentovaný futbalista Ondrej Duda pochádza zo Sniny, kde ho k tomuto športu priviedol ešte v predškolskom veku jeho otec. V domácich podmienkach prešiel prípravkou i žiackymi súťažami a už v tomto období ukazoval na ihrisku značné nadanie a potenciál. Po skončení základnej školy sa rozhodol pokračovať v klube MFK Košice v 1. dorasteneckej lige. V najvyššej súťaži medzi seniormi debutoval v sezóne 2012/2013 ako 17-ročný v zápase proti bratislavskému Slovanu. Prvú reprezentačnú pozvánku na medzinárodné stretnutie dostal ako 16 ročný a stabilným členom reprezentácie do 19 rokov sa stal na začiatku sezóny 2012/2013, keď sa stal súčasťou tímu pre kvalifikáciu na majstrovstvá Európy v Bosne a Hercegovine. Svojou ofenzívnou hrou a dvoma strelenými gólmi potvrdil na tomto turnaji svoje nadanie a perspektívu do budúcna. V roku 2013 bol i napriek svojmu veku veľkou oporou tímu seniorov MFK Košice v ligovej súťaži.

Žofia Hruščáková

Žofia Hruščáková 

Basketbal

Táto mladá nádejná basketbalistka sa narodila v roku 1995 v Košiciach. V súčasnosti pôsobí v klube Good Angels Košice, kde v drese s desiatkou na chrbte hrá na pozícii pivotky. Medzi jej hráčske prednosti patrí predovšetkým rýchlosť, vďaka ktorej dokáže svojim pohybom prekonávať obranu protihráčok. Vo farbách svojho klubu podáva vyrovnané výkony tak v domácej lige ako aj v prestížnej Eurolige, kde dostáva postupne viac príležitostí. Počas roka 2013 si tak zahrala i na záverečnom turnaji tejto súťaže Final Eight , kde zaujala najmä výkonom proti šampiónovi UMMC Jekaterinburg. Pochváliť sa môže i výkonmi na Majstrovstvách Európy do 20 rokov, ktoré sa uskutočnili v tureckom Samsune.

Viktória Kužmová

Viktória Kužmová

Tenis

Viktória sa narodila v Košiciach a k tenisu ju ako trojročnú priviedol otec Radovan, ktorý je dodnes jedným z jej trénerov. 180 cm vysoká tenistka je študentkou košického športového gymnázia a členkou klubu VSE TK Akademik Košice. Trénuje na antuke, ktorá je zároveň aj jej najobľúbenejším povrchom a pri hre ťaží najmä z kombinácie výborného servisu a forhendu. V roku 2012 sa stala európskou jednotkou v rebríčku do 14 rokov a vo výbornej forme pokračovala aj počas roka 2013. Medzi mladšími dorastenkami získala titul halovej majsterky Slovenska v dvojhre aj štvorhre, niekoľkokrát bola víťazkou a finalistkou turnajov ITF G4, na Európskom olympijskom festivale mládeže v holandskom Utrechte získala zlatú medailu v dvojhre aj vo štvorhre a v decembri sa premiérovo objavila v seniorskom rebríčku WTA. Oprávnene ju preto môžeme v našej ankete nazvať nádejou košického športu.