ŠOK | Laureáti 2012 | TOP 10


Radoslav Antl

Radoslav Antl

Hádzaná

Radoslav Antl sa narodil a hráčsky dozrieval v Košiciach, ktorých farby hájil až do roku 2004. Nasledovala prvá zastávka v susednom Prešove, potom angažmán vo Švajčiarsku. Tento ľavý krídeľník sa do Prešova vrátil v roku 2009, aby sa podieľal na dominantnej ére tohto klubu v najvyššej domácej súťaži. Keďže Tatranu sa darilo i na medzinárodnej scéne a Radoslav Antl mal dlhodobo otvorené dvere i do reprezentácie, nikdy nemal núdzu o bohatý súťažný program. Bol vyhlásený za najlepšieho hádzanára Slovenska za rok 2005 a krajinu reprezentoval na troch európskych a dvoch svetových šampionátoch.

Miljana Bojovič

Miljana Bojovič 

Basketbal

Začínala v rodnom Srbsku pod vedením svojho otca. V 18 rokoch odišla za basketbalom do zahraničia aby vystriedala kluby v Španielsku, Rusku i Poľsku. Od roku 2010 je hráčkou Good Angels Košice a postupne sa stala jednou z líderiek tohto tímu. Svoju krajinu úspešne reprezentovala na Majstrovstvách Európy i Majstrovstvách sveta v juniorských kategóriách. Dnes je považovaná za jednu z najlepších rozohrávačiek na starom kontinente a má nemalú zásluhu na ligových tituloch i víťaznom napredovaní košického tímu v Eurolige.

Ján Brutovský

Ján Brutovský  

Nohejbal

Aktuálny Majster sveta v nohejbale za rok 2012 a najlepší hráč celého šampionátu v českom Nymburku začínal s nohejbalom na prvom stupni základnej školy, kde ho objavili tréneri Štefan Forrai a Marián Žigala. Postupne prešiel v reprezentácii všetkými vekovými kategóriami a od roku 2002 hrá medzi seniormi. Po začiatkoch v košickom klube NK DPMK si vyskúšal pôsobenie na francúzskej Korzike a v roku 2011 sa stal popri Patrikovi Perunovi ďalšou posilou nohejbalového klubu v českom Vsetíne.

Jozef Gönci

Jozef Gönci 

Športová streľba

Rodák z Košíc začal so streľbou v jedenástich rokoch na ZŠ v Parku mládeže. Jeho najobľúbenejšou disciplínou sa stala kráľovská ľubovoľná malokalibrovka na 3x40 výstrelov. Jozef Gönci je viacnásobným majstrom sveta i Európy, vyhral Svetový pohár, v rokoch 1998 a 1999 sa stal najlepším strelcom sveta. Počas svojej kariéry nazbieral celkovo 82 medailí z vrcholových podujatí, 70 zo seniorských a 12 z juniorských pretekov. Päťkrát zvíťazil vo Svetovom pohári. Na OH si vybojoval dva bronzy, tretie miesto obsadil tak v roku 1996 v Atlante, ako aj v roku 2004 v Aténach. V roku 2012 štartoval v Londýne už na svoje piatej letnej olympiáde. V novembri toho istého roku bol opätovne zvolený za predsedu komisie športovcov Slovenského olympijského výboru.

Martin Halčin

Martin Halčin 

Vodný slalom

Narodil sa v Košiciach v roku 1991. Ako 6 ročný sa k vodnému slalomu dostal na Pieninách. Po návrate do Košíc sa tu svojej disciplíne venoval 5 rokov, aby jeho kroky viedli za lepšími podmienkami do Liptovského Mikuláša, kde pôsobí dodnes. Významné úspechy prišli už v roku 2008, kedy sa stal juniorským majstrom sveta v K1. Postupne sa začal presadzovať napriek mimoriadnej konkurencii i v seniorskej reprezentácii. Rok 2012 mu priniesol ďalší výrazný úspech v podobe titulu Majstra Európy do 23 rokov, ktorý si vybojoval v slovinskom Solkane.

Marcel Haščák

Marcel Haščák

Ľadový hokej

Rodák z Popradu okúsil vo svojom meste najvyššiu domácu súťaž už ako 18 ročný. Hráčom HC Košice sa stal v sezóne 2010/2011 a hneď po svojom príchode sa tešil z titulu majstra Slovenska. Strelecky disponovaný krídeľník si vybojoval v roku 2012 miesto v reprezentačnom výbere a z Helsínk sa vracal so striebornou medailou z majstrovstiev sveta. V aktuálne prebiehajúcej sezóne sa mu strelecky najviac darilo 7. októbra, kedy na ľade Skalice v ligovom dueli skóroval 5 krát.

Igor Kočiš

Igor Kočiš / absolútny víťaz ŠOK 2012

Kulturistika

Igor Kočiš, dnes považovaný za historicky najúspešnejšieho európskeho kulturistu začínal so svojim športom vo veku 16 rokov ako samouk. Čoskoro sa dostal pod trénerskú taktovku Milana Čížeka, s ktorým spolupracuje do dnes. Svoj prvý titul majstra sveta vybojoval už v roku 2001 vo váhovej kategórii do 70kg. Potom triumfoval ešte trikrát po sebe, aby sa po istej odmlke na svetový trón vrátil v roku 2011 a zatiaľ posledný šiesty titul pridal v roku 2012 v ekvádorskom Guayaquile. Z celkového počtu 13 zlatých medailí, ktoré Slovensko doposiaľ na svetových šampionátoch získalo tak Igor Kočiš vybojoval temer polovicu. Patrí mu aj titul majstra Európy za rok 2006, kedy si odskočil do váhovej kategórie 75kg.

Rastislav Staňa

Rastislav Staňa

Ľadový hokej

Odchovanec košického hokeja strávil takmer celú seniorskú kariéru v zahraničných kluboch, z ktorých možno spomenúť Washington Capitals, Södertälje SK vo švédskej hokejovej Elitserien, Severstaľ Čerepovec a CSKA Moskva v KHL. V moskovskom klube patrí v súčasnej sezóne k najlepším gólmanon celej súťaže, čo mu prinieslo zaslúžený návrat do reprezentačného dresu. Debutoval v ňom už v roku 2001, o rok na turnaji, ktorý nám priniesol historické zlato odchytal 3 zápasy. Bol členom tímu i na zimných olympiádach v Salt Lake City a Vacouveri.

Dávid Škutka

Dávid Škutka 

Futbal

Rodák zo Sniny bol hráčom MFK Košice už od sezóny 2007/2008, kedy ako 19 ročný debutoval v najvyššej domácej súťaži. Na svojom konte má i zápasy v reprezentačnom tíme do 21 rokov. Na svoje hráčske i strelecké prebudenie čakal až do aktuálnej sezóny, kedy počas jej jesennej časti nastrieľal 13 ligových gólov a strelecky naprázdno nevyšiel ani v Slovenskom pohári. Počas zimnej prestávky prestúpil do Slávie Praha.

Dana Velďáková

Dana Velďáková 

Atletika

Dana patrí medzi dlhoročné stálice slovenskej atletickej scény. V minulosti rezonovali najmä jej dva bronzy z halových majstrovstiev Európy i štarty na ďalších vrcholných podujatiach. Rok 2012 jej priniesol 12. miesto na olympiáde v Londýne i 5. priečku na Majstrovstvách Európy v Helsinkách. Vo svojej disciplíne je vo svetovom rebríčku hodnotená za uplynulý rok na 9.mieste. Dana Velďáková je absolútnou víťazkou ankety ŠOK 2009 v jej premiérovom roku.