ŠOK | Laureáti 2012 | LEGENDA


Bedřich Brunclík

Bedřich Brunclík 

Ľadový hokej

Začínal ako 10 ročný v Slávii Praha, kde pôsobil až do roku 1965. S povolávacím rozkazom prišla možnosť voľby medzi druholigovými Litoměřicami a Košicami, ktoré vtedy hrávali prvú ligu a pre ktoré sa napokon aj rozhodol. Za Duklu (1965 - 1967) a neskôr VSŽ (1967-1981) odohral v najvyššej česko-slovenskej hokejovej súťaži 16 sezón a 587 stretnutí, v ktorých strelil 237 gólov. S číslom 7 pôsobil v tomto tíme niekoľko sezón aj ako jeho kapitán. Spomedzi všetkých hráčov HC Košice odohral najviac sezón a najviac zápasov v rade. Je držiteľom striebornej medaily z Majstrovstiev sveta 1971 a titulu Majstra Európy z toho istého roku. Po ukončení hráčskej kariéry sa venoval trénovaniu doma i v zahraničí.

Magdaléna Kapcárová

Magdaléna Kapcárová 

Plávanie

Plavkyňa, ktorá v roku 2012 oslávila jubilejnú 85-ku, vybojovala na júnových Majstrovstvách sveta Masters v talianskom Riccione dve zlaté a dve strieborné medaily. Energie a vitality má na rozdávanie, trénuje trikrát týždenne a riadi sa tým, že v prvom rade treba chcieť. Voľakedy vynikala v krauliarskych disciplínach, dnes slávi úspechy aj v prsiach, znaku, ba aj v motýliku, ktorý jej nikdy celkom nesedel. V bohatej zbierke medailí jej nechýbajú tie najcennejšie kovy z významných európskych i svetových šampionátov rokov minulých.

Ján Strausz

Ján Strausz 

Futbal

Tento niekdajší vynikajúci slovenský futbalista, útočník a reprezentant Československa je legendou košického futbalu. Osem sezón bol v klube VSS jeho najlepším strelcom. Spolu nastrieľal v 261 stretnutiach 115 ligových gólov vďaka čomu sa stal členom Klubu ligových kanonierov. Počas svojej aktívnej kariéry hral za VSS Košice, Duklu Praha, Duklu Komárno, Tatran Prešov a Baník Rožňava.