ŠOK | Laureáti 2011 | TOP 10
Katarína Berešová
AtletikaJedna z najtalentovanejších atlétok Slovenska posledných rokov sa narodila v Trebišove a momentálne súťaží za klub Obal Servis Košice. I keď miesto medzi laureátmi ankety ŠOK 2011 jej vyniesol najmä splnený limit na olympiádu v Londýne, má sa Katka čím pochváliť i z rokov minulých. Ako juniorka sa stala v roku 2006 majsterkou sveta v behu do vrchu, je aktuálnou majsterkou Slovenska v behu na 10.000 metrov a celkovo päťkrát vyhrala polmaratón v rámci Medzinárodného maratónu mieru. Jej premiéra na dvojnásobne dlhej trati v Košiciach tiež nedopadla zle, keď v silnej konkurencii skončila na 5. mieste. Okrem športu stíha Katka i štúdium, ktorému sa venuje na Ekonomickej fakulte Technickej univerzity Košice.
Jaroslav Horváth
Kulturistika Rodený Košičan patrí k jedným z najúspešnejších kulturistov v slovenskej histórii. Je zároveň prvým Slovákom, ktorý sa môže pochváliť profesionálnou licenciou. Horváth začínal so zápasením, s ktorým získal československý majstrovský titul v juniorskej kategórii, ale po vážnom zranení sa dostal ku kulturistike. V amatérskych kategóriách sa stal dvojnásobným majstrom Slovenska a sveta. V profesionálnej kariére získal doposiaľ najlepšie umiestnenie na najprestížnejšej kulturistickej súťaži na svete Mr. Olympia 2011, keď mu v kategórii do 202 libier tesne ušla medaila. Ale aj tak je 4. miesto historickým úspechom pre slovenskú kulturistiku. Okrem športu sa venuje svojmu fitnescentru, kde pôsobí aj ako osobný tréner a rodine – manželke a dvom dcérkam.
Jakub Kačeňák
Zápasenie Absolvent košického Športového gymnázia sa zápaseniu venuje od svojich desiatich rokov. Prvé úspechy zaznamenal ako junior, keď na Majstrovstvách Slovenska v zápasení vo voľnom štýle v roku 2008 získal titul majstra do 66 kg. O rok neskôr pridal ďalší majstrovský titul, ale tentoraz už v seniorskej kategórii. Ako 22-ročný odchovanec Zápasníckeho klubu Košice 1904 sa prezentoval aj na svetových šampionátoch. Na posledných majstrovstvách sveta v zápasení sa stal najlepšie umiestneným Slovákom, keď vo voľnom štýle do 66 kg obsadil solídne 8. miesto.
Lucia Kupčíková / absolútny víťaz ŠOK 2011
BasketbalExcelentná basketbalistka je nielen oporou košických Good Angels, ale aj slovenského výberu. Dvadsaťsedemročná krídelníčka začínala svoju kariéru v rodnom Poprade, odkiaľ po 6 sezónach prestúpila do Ružomberka. S "Ružou" si ako kapitánka zahrala aj v pohárovej Európe. Od sezóny 2009/2010 svoje schopnosti zapožičala Košičanom, s ktorými dosiahla euroligový level. Slovensko reprezentovala už v mládežníckych družstvách, neskôr v klubovom drese v tímoch Siemens Poprad (2005-06), MBK Ružomberok (2007-09), Good Angels Košice (2009-11) a nakoniec aj v národnom tíme. Na posledných majstrovstvách Európy v Poľsku patrila naša kapitánka k najlepším strelkyniam slovenského tímu. Posledným úspechom je ocenenie najužitočnejšia hráčka (MVP) 10. kola Euroligy žien 2011/2012.
Martin Mazák
Hádzaná 27-ročný pivot maďarského FTC-PLER Budapešť je odchovancom košickej hádzanej. So svojím prvým klubom, MHK Košice, získal v ligovej súťaži 2. a 3. miesto. Darí sa mu i po prestupe – so súčasným maďarským klubom v sezóne 2010/2011 obsadil 3. miesto v tamojšej ligovej súťaži. Vďaka svojim skvelým hádzanárskym schopnostiam sa môže pochváliť aj účasťou v slovenskej reprezentácii – najskôr, v roku 2004 na Majstrovstvách Európy juniorov a neskôr ako senior v roku 2011 na Majstrovstvách sveta vo Švédsku.
Peter Nižný
Vodné pólo Počas štyroch rokov patril tento 34-ročný vodnopólista k hlavným oporám ČH Hornets Košice. Vďaka skvelým schopnostiam obrancu sa Košičanom podarilo získať štyrikrát po sebe zlato v slovenskej extralige. Pred príchodom do Košíc nadobudol bohaté skúsenosti v zahraničných kluboch Mediterrani Barcelona, CN Barcelona, Valencia a Marseille. S nimi dosiahol i mnohé úspechy – víťazstvo pohára LEN, majstrovský titul zo španielskej ligy, dva tituly z francúzskej ligy a dve víťazstvá vo Francúzskom pohári. Úspechom je aj reprezentácia Slovenska na letnej olympiáde v Sydney v roku 2000. Vo vodnopólovej ankete Mokrá lopta sa stal trikrát najlepším vodným pólistom Slovenska a v jej poslednom ročníku bol vyhlásený aj za najlepšieho hráča extraligy. Dnes hráva Peter Nižný za domovské NCHZ Nováky a uvažuje o trénerstve, ktoré v súčasnosti študuje. Je ženatý a má dve deti – sedemročnú dcéru a takmer dvojročného syna.
Jozef Pollák
Orientačný beh Rodák zo Zázrivej vymenil ako 14-ročný futbal za orientačný beh, keď na miestnom futbalovom ihrisku vyrástla budova školy. A urobil dobre - Jozef Pollák je náš najlepší orientačný bežec. Československo aj Slovensko reprezentoval na mnohých svetových šampionátoch nielen ako pretekár, ale aj ako tréner. Medzi najväčšie úspechy jeho dlhoročnej kariéry, ktorá ešte stále neskončila, patrí strieborná medaila v štafete na Majstrovstvách sveta 1983 v Maďarsku, desiate miesto v individuálnych pretekoch na MS 1987 vo Francúzsku a prvé miesto na pretekoch Svetového pohára z roku 1992 v Rakúsku. Ďalším úspechom je striebro na MS 2002 v Austrálii v kategórii veterán od 40 rokov a o štyri roky neskôr bronz z Rakúska v kategórii od 45 rokov. Okrem toho sa môže popýšiť titulom štvornásobného majstra ČSSR a mnohonásobného majstra Slovenska. Popri športovej kariére je predsedom, manažérom i trénerom rovnako úspešného klubu Akademik TU Košice.
Rastislav Solár
Kulturistika Nitriansky kulturista, člen košického Veterinary BB, dosiahol počas svojej deväťročnej profesionálnej kariéry množstvo úspechov. Je štvornásobným majstrom Slovenska, dvakrát získal striebro na Majstrovstvách Európy (Brašov 2005 a Bratislava 2006) a raz zlato (Maastricht 2010). Na svetových šampionátoch štartoval trikrát a z dvoch z nich si odniesol medailu – bronz z Bahrajnu v roku 2009 a zatiaľ ten najcennejší kov, zlato z Bombaja (november 2011). Zlatá medaila je o to cennejšia, že Rasťo Solár je pre Slovensko iba druhým kulturistom s titulom majstra sveta v kategórii nad 100kg a zároveň prvý Slovák, ktorý kraľuje v tejto kategórii.
Ján Tabaček
Ľadový hokej Košický obranca začal hrávať hokej vďaka svojmu otcovi ako sedemročný v rodnom Martine. Po juniorských začiatkoch zakotvil na tri sezóny v HC Martine a odtiaľ sa presunul do bratislavského Slovanu. Hneď v prvej sezóne, 2001/2002, si siahol na extraligový majstrovský titul a zároveň bol draftovaný zámorským tímom Anaheim. Avšak v USA odohral len 12 zápasov za farmu Cincinnati Mighty Ducks. Po návrate na Slovensko sa mu opäť podarilo získať extraligový titul so Slovanom a ďalšie dva v rade s pražskou Spartou. Od sezóny 2008/2009 hráva za HC Košice a trikrát v rade s nimi dosiahol majstrovský titul. V slovenských historických hokejových tabuľkách je tak na druhom mieste za Richardom Kapušom, ktorý získal šesť majstrovských titulov.
Ladislav Tóth
Kickbox Tridsaťtriročný reprezentant košického klubu Steel Trans je bojovníkom telom i dušou. Po prvotných úspechoch, kedy sa stal prvýkrát majstrom Slovenska, prišla vážna dopravná nehoda a následná hrozba amputácie nohy. Vďaka lekárom, ale hlavne nezlomnej vôli, sa vrátil ku kickboxu a vyhráva "všetko, čo sa dá". Je mnohonásobným majstrom Slovenska, majstrom Európy v light kontakte do 71 kg z roku 2005, vicemajstrom z roku 2003 a vicemajstrom v semi kontakte do 79 kg z roku 2005. Zatiaľ svoj najväčší úspech dosiahol v novembri 2011 - na 18. Majstrovstvách sveta seniorov v kickboxe organizácie WAKO získal striebornú medailu v kategórii kick light do 79 kg. Okrem aktívneho športu sa venuje aj trénerstvu a je hlavným reprezentačným trénerom Slovenska. Pochádza z obce Drienovec.