ŠOK | Laureáti 2010 | TOP 10


Peter Bartoš

Peter Bartoš / absolútny víťaz ŠOK 2010

Ľadový hokej

Peter Bartoš je odchovancom martinského hokeja a v miestnom klube odohral päť extraligových sezón. Po úspešných MS 2000 v Petrohrade ho ako 27-ročného draftoval tím NHL Minnesota Wild, za ktorý odohral aj niekoľko zápasov. Po skončení zámorskej anabázy sa vrátil do Českých Budějovíc. Od ročníka 2005/06 hráva v HC Košice, kde sa v druhom roku pôsobenia sa stal kapitánom a prevzal funkciu po Jurajovi Kledrowetzovi. S dresom číslo 43. vyhral v sezóne 2008/2009 s Košicami titul majstra slovenskej extraligy, aby na jar 2010 opäť ako líder tímu dvíhal nad hlavu majstrovskú trofej. Počas svojej kariéry v slovenskej reprezentácii odohral spolu 92 zápasov a zaznamenal 23 gólov. Je hrdým otcom 5 detí.

Jozef Béreš ml.

Jozef Béreš ml. 

Rely

Skúsenosti začal zbierať na motokárach, neskôr v autokrosárskej bugine. V súčasnosti pôsobí tento najlepší slovenský automobilový pretekár v klube Styllex motorsport. Tím, ktorý je sedemnásobným držiteľom titulu absolútnych majstrov Slovenskej republiky v rally vznikol v roku 1983 a je prvým a jediným slovenským tímom, ktorý štartoval päť rokov na Majstrovstvách sveta v rally a tiež jediným slovenským tímom, ktorý 2-krát absolútne vyhral Barum rally Zlín a 1-krát obsadil na tomto podujatí absolútnu tretiu priečku. V roku 2010 získal Jozef so svojim tímom už po štvrtý krát titul absolútnych majstrov Slovenskej republiky v rally a tiež titul majstrov Slovenskej republiky v kategórii rally S2000.

Candice Dupree

Candice Dupree  

Basketbal

Táto rodáčka z Oklahomy vyrastala v Tampa Bay na Floride. Ešte ako univerzitná hráčka získala množstvo ocenení a uznaní a prirovnávali ju k Timovi Duncanovi. V roku 2006 bola vydraftovaná tímom Chicago Sky a v marci 2010 prestúpila na vlastnú žiadosť do Phoenixu Merkury. V rámci svojho pôsobenia v Európe hrala profesionálnu ligu v Poľsku, kde bola v roku 2008 vyhlásená za najproduktívnejšiu hráčku. V sezóne 2009/2010 prestúpila do košického klubu Dobrí Anjeli, s ktorým získala majstrovský titul. S tímom USA sa stala v roku 2010 majsterkou sveta na šampionáte hranom v susednom Česku. Za svoje účinkovanie v zámorí bola trikrát nominovaná to All Stars tímu WNBA.

Natália Lenártová Revajová

Natália Lenártová Revajová

Kulturistika & fitness

Natália Lenártova Revajová patrí medzi stálice na nebi fitness a bodyfitness. Zverenkyňa trénera Milana Čížeka bola už vlani adeptkou na nomináciu medzi laureátov ankety ŠOK, keď v Taliansku získala titul majsterky sveta v bodyfitness. Košická športová akadémia ju na ocenenie navrhla za dlhodobo skvelé výsledky, ktoré v aktuálne hodnotenom roku 2010 podčiarkla víťazstvom na prestížnej súťaži Arnold Classic Amateur v USA. Okrem toho, že dominuje na domácej scéne, sú v jej vitríne z minulosti i trofeje za tituly majsterky Európy i viaceré pódiové umiestnenia na svetových šampionátoch. Okrem súťaženia sa Natália, mamička dcéry Karin, venuje aj cvičeniu a poradenstvu so svojimi zverencami, ktorým okrem tréningových plánov navrhuje aj špeciálne diéty.

Zuzana Mimovičová

Zuzana Mimovičová 

Plávanie

Zuzana Mimovičová patrí suverénne k najlepším plavkyniam Košíc a je zároveň je považovaná i za najlepšiu slovenskú prsiarku. Ako členka klubu ŠKP Košice dosiahla v roku 2010 niekoľko úspechov, medzi ktoré môžeme bezpochyby zaradiť účasť na ME v plávaní v Budapešti, dvojnásobný titul majsterky SR, či vytvorenie nových slovenských rekordov v disciplínach 100m a 200m prsia. Výzvou, pre túto študentku Prírodovedeckej fakulty UPJŠ bude v najbližšom období predovšetkým účasť na Univerziáde v Shenzene (2011) a tiež štart na OH 2012 v Londýne.

Alexander Nagy

Alexander Nagy

Vodné pólo

Alexander Nagy mal k športu blízko už od útleho detstva. Prv než zakotvil vo vodnom póle, okúsil tenisové dvorce, plavecké bazény i pády pri džude. Prvý veľký úspech vo vodnom póle prišiel s prestupom do Ferencvárosu Budapešť, špičkového európskeho klubu, kde mal okrem iného možnosť zahrať si i s piatimi olympijskými víťazmi. Po dvoch rokoch sa rozhodol zmeniť pôsobenie a prestúpil do chorvátskeho Splitu, s ktorým získal v roku 1999 titul Európskeho pohára majstrov, teda titul najprestížnejšej európskej klubovej súťaže. V uplynulej sezóne 2009/2010 bol kapitánom ČH Hornets Košice, s ktorým sa mu podarilo získať majstrovský titul. Aktuálne pôsobí v klube KPŠ Akademik Košice.

Imrich Pástor

Imrich Pástor

Atletika

Imrich sa k behu prvýkrát dostal v piatej triede základnej školy v Bohdanovciach. Vtedy si ho všimol tréner Marhevský, ktorý mu začal dávať cenné bežecké rady. Mladý talent sa v tom období pokúsil o prijatie na športové gymnázium. Napriek tomu, že z troch pokusov mu nevyšiel ani jeden, behávať neprestal Dnes je členom klubu Obal servis Košice pod trénerskou taktovkou Paľa Madára. Po tituloch majstra Slovenska na dráhe sa začal venovať aj cestným behom. V roku 2010 sa stal majstrom SR v maratónskom behu a v celkovom poradí MMM obsadil vynikajúce 7. miesto. Obdivuhodnou skutočnosťou je skĺbenie Imrichovej náročnej športovej prípravy so zamestnaním v spoločnosti U. S. Steel Košice.

Teodor Paul

Teodor Paul

Hádzaná

Košický rodák a odchovanec košickej hádzanej pôsobí momentálne v špičkovom maďarskom klube Ferencvároš Budapešť avšak v júni tohto roku prišla Teovi ponuka pôsobiť v momentálne najlepšom maďarskom hádzanárskom klube MKB Veszprém KC. Aktuálne je Teodor Paul celkom oprávnene považovaný za jedného najúspešnejších odchovancov košickej hádzanej, pôsobiacích v zahraničí. Tento hráč s číslom 55 na drese patrí medzi opory hádzanárskej reprezentácie SR, kde tvorí úspešnú brankársku dvojicu so skúseným Richardom Štochlom, čo nakoniec potvrdil i na majstrovstvách sveta v roku 2009. V roku 2010 bol platným členom reprezentačného tímu, ktorý vybojoval postup na MS v hádzanej vo Švédsku.

Samuel Piasecký

Samuel Piasecký 

Športová gymnastika

Narodil sa v Košiciach, kde ho otec ako 6 ročného prihlásil na gymnastiku ku trénerovi Jozefovi Ducákovi, vraj "aby mal od neho pokoj". V Košiciach absolvoval základnú školu a športové gymnázium, neskôr sa presťahoval do Bratislavy, kde začal pôsobiť u trénera Františka Ducka. Neskôr prestúpil k trénerovi Martinovi Zvalovi, u ktorého ako člen Slávie UK pôsobí dodnes. Je ženatý a má troch synov. Medzi jeho najväčšie úspechy na bradlách patrí 5. miesto na ME v roku 2009, 1. miesto na Svetovom poháre B kategórie v roku 2006, 3. miesto z Finále pretekov Svetového pohára v roku 2008, víťazstvo na pretekoch svetového pohára v Maribore v roku 2010. Skvelú sezónu 2010 potvrdil finálovou účasťou v cvičení na bradlách na MS v Rotterdame.

Radoslav Zabavník

Radoslav Zabavník  

Futbal

Pochádza z mimoriadne športovo založenej rodiny. S futbalom začínal v rodných Košiciach vo veku 8 rokov. V seniorských tímoch odohral doma 66 ligových stretnutí, aby sa po prestupe do MŠK Žilina neskôr dostal do CSKA Sofia a Sparty Praha. Od roku 2008 hrával v ruskom mužstve Terek Groznyj pôsobiaceho v najvyššej ruskej súťaži. V súčasnosti je hráčom bundeligového Mainzu. V drese slovenskej reprezentácie odohral 47 stretnutí a strelil v nich jeden gól. Počas úspešnej kvalifikácie Slovenska na Majstrovstvá sveta i počas samotného šampionátu v Južnej Afrike bol dôležitým defenzívnym pilierom mužstva. Má sestru Janu, ktorá sa tiež venuje atletike.