ŠOK | Laureáti 2010 | LEGENDA
Jiří Holeček
Ľadový hokejJiří Holeček ako dieťa miloval futbal, keďže však v zime nebolo čo robiť, vzal hokejku, korčule a začal s hokejom. Keď mu prišiel vojenský povolávací rozkaz dostal sa do tréningového tábora jihlavskej Dukly odkiaľ prestúpil do Košíc, pôvodne na rok. Tento vysoký, avšak mimoriadne obratný brankár, ktorého hlavnými prednosťami boli vynikajúce reakcie a mimoriadne rýchla práca nôh ostal nakoniec v košickom klube 10 rokov. V jeho drese získal nomináciu do národného tímu, s ktorým získal titul majstra sveta v roku 1972, aby ho ešte 2x obhájil a pridal 2 olympijské kovy i viacero ďalších pódiových umiestnení zo svetových šampionátov. Po návrate do pražskej Sparty si Jiří Holeček, ktorého laminátové masky dodnes patria k neodmysliteľným ikonám československého hokeja, vyslúžil ako prvý brankár v histórii prestížne tuzemské individuálne ocenenie - Zlatú hokejku. Po odchode zo Sparty v roku 1978 a krátkom angažmáne v západnom Nemecku si skúsil pozíciu trénera a výchove svojich mladých nástupcov sa venuje dodnes. Jiří Holeček patril rozhodne k najvýraznejším osobnostiam, stojacim pri zrode a raste košického ligového hokeja.
Jozef Móder
Futbal Jozef Móder futbalovo vyrástol v Družstevníku Tvrdošovce pod trénerským dohľadom Františka Szikoru. Už v doraste si so svojím starším bratom Lacom a trénerovým synom Jurajom Szikorom "vynútili" pozornosť veľkých slovenských klubov. "Ozajstnú" futbalovú kariéru odštartoval v drese Interu Bratislava, neskôr sa presadil v klube Lokomotívy Košice a počas vojny i v Dukle Praha. V rokoch 1973 - 1980 hral opäť v Košiciach a v tomto období získal s Lokomotívou dvakrát československý pohár. V lige odohral 318 zápasov a dal 75 gólov. V roku 1972 debutoval Jozef Móder ako záložník v československej reprezentácii, kde s povesťou obávaného strelca trestných kopov odohral spolu 17 zápasov a dal 3 veľmi cenné kvalifikačné góly. Vrchol jeho hráčskej kariéry predstavuje rok 1976, kedy sa v Belehrade veľkou mierou pričinil o zisk titulu majstrov Európy. Aktívnu kariéru ukončil v rokoch 1980 až 1982 v rakúskom Grazer AK. Dnes pôsobí v trénerskej pozícii pri výchove mladých hráčov MFK Košice a je prvým laureátom Ceny fair play MUDr. Ivana Chodáka.
Ladislav Oľhava
Orientačný beh Ladislav Oľhava začínal ako malý chlapec s ľadovým hokejom. Tento šport stál počas jeho mladosti na prvom mieste, okrem neho sa však venoval aj gymnastike, basketbalu, či futbalu. Jeho meno je spojené aj s organizáciou I. ročníka Košického vodáckeho maratónu v roku 1957. Po skončení hokejovej kariéry nastúpil v roku 1961 ako učiteľ telesnej výchovy na Katedru telesnej výchovy Vysokej školy technickej v Košiciach. Pretože mal vždy vzťah k prírode, začal sa tu venovať turistike, bežeckému lyžovaniu a orientačnému behu. Vo vtedajšej Slávii TU založil v tom istom roku oddiel orientačného behu, ktorý viedol až do roku 1996. Jeho rukami funkcionára a trénera prešlo množstvo výborných orientačných bežcov a bol organizátorom mnohých domácich a medzinárodných podujatí. Vrcholným podujatím organizovaným pod jeho vedením bolo 5. kolo svetového pohára v roku 1988 na Silickej planine pri Rožňave. Lacibáči - ako ho familiárne oslovujú kluboví kolegovia je orientačnému behu verný dodnes. V súčasnosti je čestným predsedom klubu orientačného behu ATU Košice a napriek svojmu veku stále ešte aktívne preteká vo svojej vekovej kategórii. Za jeho aktívnu športovú a funkcionársku činnosť mu bolo udelených množstvo ocenení.