ŠOK | Laureáti 2009 | TOP 10
Karol Bačo
Vodné póloSkúsený slovenský reprezentant, útočník košického klubu ČH Hornets, štvornásobný držiteľ ocenenia Mokrá lopta pre najlepšieho vodného pólistu podľa hlasovania odborníkov. Počas doterajšej kariéry pôsobil v kluboch ŠKP Košice, NCHZ Nováky, Olivar Zaragoza (Španielsko), CN Atletic Barceloneta (Španielsko) a ZF Eger (Maďarkso). Päť krát reprezentoval na ME a v roku 2000 aj na Olympijských hrách v Sydney. Získanie Španielskeho pohára a dva krát Španielskeho super pohára považuje Karol za svoje najväčšie športové úspechy. V sezóne 2008/2009 dopomohol košickému klubu k zisku titulu Majstra Slovenska.
Viktor Gumán
Vzpieranie Posledným úspechom slovenského vzpierača je určite zisk bronzovej medaily z ME v Bukurešti v roku 2009. Na medailu z vrcholného medzinárodného podujatia čakal Viktor dlhých trinásť rokov. Naposledy stál na stupňoch víťazov v roku 1996 na juniorských ME v Prahe, kde získal tiež bronz. Skvelé umiestnenie potešilo aj Viktorovho otca Karola, ktorý ho k vzpieraniu priviedol a dlhé roky i trénoval. Zaujímavosťou je, že Viktor sa k európskemu bronzu prepracoval ako amatér, trénuje totiž často krát iba raz do týždňa. V profesionálnom živote sa venuje práci personálneho riaditeľa v záchrannej službe.
Katarína Hricková
Basketbal Basketbalu sa venuje od roku 1996. zahrala si v niekoľkých kluboch doma i v zahraničí. Postupne to boli UMB Banská Bystrica, BK Loko Karlove Vary, LKS Lodž (Poľsko), BG Dorstne (Nemecko), Uni Girona (Španielsko). Momentálne reprezentuje košický klub Dobrí Anjeli. Za svoj najväčší úspech považuje účasť na ME žien do 20 rokov a postup na ME v basketbale žien 2009. V sezóne 2008/2009 získala s tímom pre Košice majstrovský titul.
Juraj Kledrowetz
Ľadový hokejJe odchovancom Liptovského Mikuláša. Košický dres obliekol prvý krát v sezóne 1995/96 a s výnimkou dvoch ročníkov extraligy ho oblieka až dodnes. Hneď vo svojej úvodnej sezóne zodvihol nad hlavu majstrovský pohár, čo si zopakoval aj v roku 1999 a samozrejme nechýbal ani pri zisku titulu pre Košice, po desaťročnej pauze, v roku 2009. Na drese nosí číslo 14, v tom slovenskom odohral 50 zápasov, strelil 5 gólov a v extralige sa blíži k méte 800 odohraných zápasov.
Igor Kočiš
Kulturistika Reprezentant v kristových rokoch obhájil v roku 2009 striebro na MS v katarskej Dauhe v kategórii do 75 kg. Jeho prvé striebro z MS pochádza z roku 2008 z MS v Maname (Bahrajn). Igor si vybojoval už svoju jedenástu medailu z vrcholného podujatia. Jeho bilancia je nasledovná: ME – dva krát zlato, MS – 4 krát zlato, dva krát striebro, Svetové hry v neolympijských športoch: raz zlato, dva krát striebro. Momentálne súťaží v kategórii do 75 kg, jeho mimosúťažná hmotnosť sa pohybuje okolo 85 kg.
Peter Kozár
Futsal S futsalom začal ako 17 ročný, keď sa s kamarátmi prihlásil do stredoškolskej futsalovej ligy. O rok neskôr začal hrať aj v mestskej futsalovej lige, kde si ho všimol tréner klubu RCS Košice a pozval ho na tréning. Petrova prvá sezóna v slovenskej futsalovej lige začala v roku 2005/2006 a pôsobí v nej dodnes. O tri roky v sezóne 2008/2009 prebral kormidlo tímu a podarilo sa im získať titul Majstra. Slovensko reprezentoval na medzinárodnej úrovni v kategórii do 21 rokov aj ako člen A tímu.
Slavomír Lindvai
Atletika Rodák z Malej Idy pri Košiciach, účastník ME a MS v behu na 100 km, či behu na 24 hodín, ktorý zdolal Spartathlon. Aj skúseným bežcom na ultra dlhé trate pri vyslovení jeho názvu naskakujú na chrbtoch zimomriavky. 27. ročník mal po čase aj slovenskú účasť, z troch slovákov do cieľa dobehol iba jeden – Slavo Lindvai na skvelom 10. mieste spomedzi 400 štartujúcich. Spartathlon sú najťažšie ultra bežecké preteky na svete – trať medzi Aténami a Spartou dlhá 246 km a limit 36 hodín.
Ján Novák
Futbal Odchovanec trebišovského futbalu, od r. 2005 reprezentant MFK Košice. V sezóne 2007/2008 sa mu podaril unikátny zápis do dejín slovenského futbalu. V dvoch po sebe idúcich domácich corgoňligových zápasoch strelil dokopy 8 gólov. Proti Sencu sám rozhodol o výhre 4:0 a o dve kolá sa postaral o výhru 6:2 proti Dubnici. Druhý štvorgólový zápis mu vyniesol vtedajšie prvé miesto v boji o titul Kráľa strelcov. V roku 2009 tvoril súčasť tímu, ktorý vybojoval postup na MS v Juhoafrickej republike a významnou mierou sa zaslúžil o zisk slovenského pohára v tomto roku. Medzi významné úspechy poslednej sezóny iste patrí aj jeho strelecké presadenie sa v zápase proti AS Rím.
Patrik Pollák
Windsurfing Slovenský reprezentant, ktorý má na svojom konte za 10 rokov upísaných windsurfingu niekoľko titulov majstra Slovenska, titul a 3. miesto na MS, umiestnenia v prvej trojke pretekov Svetového pohára a účasť na olympiádach v Atlante, v Sydney a v Pekingu. Najlepší jachtár Slovenska za rok 2009 získal v tomto roku suverénnym spôsobom titul majstra Európy v lotyšskej Ljepaje a bronz na majstrovstvách sveta v Nemecku. K windsurfingu ho priviedol jeho otec, ktorý bol dlho jeho trénerom a dnes je jeho manažérom.
Dana Velďáková / absolútny víťaz ŠOK 2009
Atletika Slovenská atlétka venujúca sa trojskoku. Je pretekárkou klubu Akademik TU Košice a jej osobný rekord meria 14,51 metra. Je finalistkou OH v Pekingu. 5. februára 2009 na halovom Elán Mítingu zlepšila ženský halový rekord v trojskoku z 14,21 m na 14,27 m. Opätovne tento rekord zlepšila 13.februára toho istého roku na 14,30 m v Düsseldorfe. Z halových ME v Turíne v roku 2009 priviezla bronz a bola finalistkou berlínskych MS v tom istom roku. Má sestru Janu, ktorá sa tiež venuje atletike.