ŠOK | Laureáti 2009 | LEGENDA


Róbert Berenhaut

Róbert Berenhaut 

Športová žurnalistika

Pán Róbert Berenhaut už ako 15 - 16 ročný si z prvého platu kúpil fotoaparát a odvtedy je temer nemožné stretnúť ho v uliciach bez tohto spoločníka. Dnes už 80 ročný stále aktívny fotograf začínal ako externista v košických novinách Priekopník - predchodca Východoslovenských novín. Pripravoval športovú víkendovú stranu pre denník Pravda a občas i pre časopis Štart. Od roku 1960 pracoval ako fotograf vo Východoslovenských novinách. Osobitú kategóriu v jeho profesionálnom živote tvorí športová fotografia. V jeho archíve sú zábery z tisícok futbalových súbojov, zápasov, pretekov, súťaží vo všetkých športoch na vrcholových i amatérskych úrovniach, vo veľkých mestách i malých dedinkách. Pán Berenhaut je neúnavný dokumentarista, ktorý prostredníctvom objektívu viac ako polstoročie mapuje východné Slovensko. Jeho archív je archívom doby a ľudí. Vždy skromný, ale nesmierne pracovitý a poctivý fotograf je legendou medzi žurnalistami.

Ján Selvek

Ján Selvek  

Ľadový hokej

Bývalý hokejový obranca a tréner, naposledy pôsobiaci v klube HC Košice. S hokejom začínal v rodnom Poprade, po vojne v tíme VTJ Litoměřice sa upísal tímu VSŽ Košice, kde odohral šesť sezón, istý čas aj ako kapitán. Hráčsku kariéru ukončil v Prešove. Svoju trénerskú kariéru naštartoval opäť v Košiciach, kde začal pracovať s mládežou. V sezónach 1978 - 1981 pôsobil ako asistent trénera Nitku pri A tíme Košíc a v sezóne 1981/1982 bol už sám hlavným trénerom Košíc. Potom odišiel do Dubnice, neskôr Liptovského Mikuláša a v rokoch 1985 - 1987 opäť na striedačke Košíc, s ktorými získal Majstrovský titul. Košickú striedačku potom zas opustil a nasledovalo pôsobenie vo Vítkoviciach a Dubnici, návrat do Košíc, talianske Cavalese, Michalovce. V rokoch 1993 - 1996 ako hlavný tréner HC Košice získal svoj druhý titul v tomto meste a stal sa asistentom reprezentačného trénera Šuplera. Zúčastnil sa MS skupiny C v roku 1994, MS skupiny B v roku 1995 a MS skupiny A v roku 1996. Trénoval rodný Poprad a v roku 1999 získal svoj tretí titul s HC Košice. Profesionálne pôsobenie ukončil v roku 2006 ako hlavný tréner klubu, v ktorom prežil väčšinu svojej kariéry - HC Košice.

Stanislav Seman

Stanislav Seman 

Futbal

Túžbu malého adepta futbalu najprv nesplnili na VSS, no na Lokomotíve ho neodradili a on ponúknutú príležitosť dokázal využiť. Napokon ostal klubu verný počas celej kariéry s výnimkou vojenčiny v Dukle Banská Bystrica. Brankárska dráha Stanislava Semana mala pozoruhodné úspešné "stanice" v podobe majstrovského titulu dorastu (1971), dvoch víťazstiev v Čs. pohári (1977 a 1979) a pomoci pri návrate "Loky" do I. ligy. V reprezentačnom drese mal premiéru na juniorskom turnaji UEFA, potom nastupoval v reprezentačných celkoch "21" a "23", aby si napokon výkonmi zaslúžil aj dres s číslom 1 v "béčku" aj "áčku", ba aj v olympijskom výbere ČSSR. Hviezdnym rokom kariéry Stanislava Semana bol rok 1980. Najprv sa podieľal na zisku bronzových medailí na majstrovstvách Európy v Taliansku a potom bol oporou víťazného futbalového celku na OH v Moskve. Po účasti na majstrovstvách sveta roku 1982 v Španielsku s neslávnym koncom a epizódach v zahraničných angažmán na Cypre a v Nemecku, ukončil Stanislav Seman aktívnu činnosť medzi žrďami. Potom pôsobil v 1. FC Košice, istý čas trénersky v banskobystrickej Dukle, aby sa opäť vrátil do košického futbalu. Olympijský víťaz sa zaslúžil o. i. aj na výkonnostnom raste brankárov Kamila Čontofalského a Martina Lipčáka, futbalových olympionikov na predošlých OH v Sydney, kde už reprezentovali Slovensko.