ŠOK 2016
ŠPORTOVÁ OSOBNOSŤ KOŠÍC
Galavečer 3. 3. 2017
Spoločenský pavilón, Košice
SOK
KATEGÓRIA: TOP 10 - LAUREÁTI 2016
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Do hlavnej kategórie Top 10 nominuje KŠA aktívnych športovcov, ktorí spĺňajú aspoň jedno z nasledujúcich kritérií.

  • ide o športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice a zároveň je v aktuálnej sezóne reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o športovca, ktorý športovo vyrastal inde, avšak v aktuálnej sezóne je reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o košického športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice, avšak v súčasnosti dosahuje mimoriadne výsledky mimo metropoly východu
MICHAL BAŤKA
basketbal

MICHAL BAŤKA
Košický rodák a odchovanec košického basketbalu sa tomuto športu začal venovať ako 10 ročný. Po prvýkrát sa výraznejšie presadil v závere stredoškolského štúdia, kedy sa stal súčasťou domáceho extraligového družstva TU Slávia Košice. S Košicami a Interom Bratislava sa mu podarilo vybojovať tituly majstra Slovenska. Okrem týchto dvoch klubov pôsobil aj v Spišskej Novej Vsi a Prievidzi a následne si prvýkrát vyskúšal aj zahraničnú ligu, a to v poľskom tíme AZS Polfarmex Kutno. Od sezóny 2015/2016 je opäť oporou domáceho tímu, ktorý v najvyššej súťaži štartuje pod názvom KB Košice. V novembri 2016 získal titul Slovenský hráč mesiaca a aj vďaka jeho výkonom sa „býci“ udržali v závere roka na druhom mieste extraligovej tabuľky. 204cm vysoký pivot je okrem klubovej súťaže výraznou oporou slovenského reprezentačného tímu, v ktorom mu v posledných zápasoch bola zverená kapitánska páska.
ALEXANDRA BEZEKOVÁ
atletika

ALEXANDRA BEZEKOVÁ
Rodáčka z Košíc sa atletike začala venovať v siedmom ročníku základnej školy, keď si jej výrazný talent všimli atletickí tréneri športového gymnázia. Nadviazala spoluprácu s trénerom Rastislavovom Miškom, pod vedením ktorého sa vypracovala na slovenskú šprintérsku jednotku. Alexandra Bezeková, ktorú priatelia a známi volajú Smeja aktuálne pôsobí v klube Atletika Košice. V roku 2016 si na Majstrovstvách Európy v holandskom Amsterdame vybojovala účasť v semifinále behu na 200 m a počas sezóny si vytvorila úctyhodných 10 osobných rekordov. V súčasnosti sa pripravuje na halové majstrovstvá Európy, ktoré sa uskutočnia začiatkom marca v Belehrade. Jej bežeckým vzorom je držiteľka „bradatého“ svetového rekordu na 800 m Jarmila Kratochvílová.
SASKIA CAKOCI
fitness

SASKIA CAKOCI
Úspešná fitneska Saskia Cakoci mala k pohybu odjakživa blízko. Už v mladom veku si vyskúšala rôzne druhy tanca, na chvíľu presedlala na modeling, avšak zdravotné problémy ju opäť priviedli k pohybovým aktivitám, tentokrát do fitness centra Veterinary Bodybuilding Club Košice, ku trénerovi Milanovi Čižekovi, ktorý doviedol v minulosti na vrchol už mnoho svojich zverencov. Na scénu bikiny fitnesu vtrhla ako víchor. Po zisku titulu majsterky Európy IFBB a prvenstvách na podujatiach Diamond Cup v Žiline a Olympia Amateur v Španielsku korunovala mimoriadne úspešný rok tým najcennejším triumfom. Na IFBB majstrovstvách sveta v Poľsku získala zlatú medailu v kategórii do 172 cm. Okrem prvenstva vo svojej kategórii skončila v celkovom hodnotení šampionátu na druhom mieste.
ROMANA GAJDOŠOVÁ
triatlon

ROMANA GAJDOŠOVÁ
Momentálne najlepšia slovenská triatlonistka Romana Gajdošová, členka klubu TTK Košice, sa vďaka svojmu veku v roku 2016 výrazne presadila aj na šampionátoch do 23 rokov. Na majstrovstvách Európy tejto vekovej kategórie v bulharskom Burgase skončila na 8. mieste, čím dosiahla najlepší výsledok slovenského ženského triatlonu v histórii týchto šampionátov. Historické tabuľky prepisovala aj na Majstrovstvách sveta do 23 rokov v mexickom Cozumeli keď do cieľa dobehla na vynikajúcej 13. pozícii. Táto už trojnásobná držiteľka titulu slovenskej seniorskej triatlonovej kráľovnej si v roku 2016 pripísala na domácej scéne aj prvenstvo na premiérovom košickom Ness City Triathlone.
MIROSLAV JAKUBOV
volejbal

MIROSLAV JAKUBOV
Miroslav Jakubov je rodákom z Humenného. V seniorskej reprezentácii sa prvýkrát predstavil ako 20 ročný v prípravnom stretnutí proti Austrálii. Tento 199cm vysoký smečiar vystriedal počas svojej kariéry niekoľko klubov, medzi nim VK Chemes Humenné, ŠK Chemes Spišská Nová Ves a od sezóny 2015/2016 háji farby košického tímu VK KDS Šport Košice na poste prvého smečiara. Aj vďaka jeho výkonom sa košickým volejbalistom v roku 2016 mimoriadne darilo a v extralige im na konci roka patrila tretia priečka. S trinástkou na chrbte bol Miroslav medzi smečiarmi v štatistikách extraligy za rok 2016 jednoznačným lídrom.
LADISLAV NAGY
ľadový hokej

LADISLAV NAGY
Majster sveta z roku 2002 a bronzový medailista z roku 2003 začal so seniorským hokejom už ako 18 ročný v drese rodných Košíc. Za reprezentáciu odohral 75 zápasov, v ktorých strelil 26 gólov a zaznamenal 23 asistencií. Do NHL bol draftovaný v roku 1997 klubom St. Louis Blues. Následne pôsobil v severoamerickej juniorskej súťaži QMJHL, kde sa v tíme Halifax Mooseheads stal so 71 gólmi najlepším strelcom celej súťaže. V NHL debutoval v sezóne 1999/2000 práve v drese St. Louis Blues a počas ďalšieho pôsobenia v zámorí patril k trojici najproduktívnejších hráčov v mužstve Phoenix Coyotes. Zahral si aj v tímoch Dallas Stars a Los Angeles Kings, pričom celkovo odohral v NHL osem sezón s bilanciou 117 gólov a 198 asistencií v 453 zápasoch. Po odchode z NHL vystriedal viacero klubov, medzi nimi HC Košice, švédsky Mora IK, kluby ruskej KHL Severstaľ Čerepovec, HC Lev Poprad a Dynamo Minsk, či fínsky Jokerit a bratislavský Slovan. Ako 37 ročný sa vrátil do materského klubu HC Košice a v sezóne 2016/2017 ho viedol ako kapitán tímu.
PETER ŠINGLÁR
futbal

PETER ŠINGLÁR
Rodák z Prešova a odchovanec prešovského futbalu začínal seniorskú kariéru ako 19 ročný v Tatrane Prešov. V roku 2004 sa na štyri roky stal legionárom českého klubu Slovan Liberec a odtiaľ smerovali jeho kroky na dva roky do Wisly Krakow. V oboch kluboch sa mu podarilo získať majstrovský titul. Od roku 2010 je na poste obrancu stálou oporou FC VSS Košice, za ktorý odohral už viac ako 160 súťažných zápasov. V sezóne 2013/2014 vyhral s Košicami slovenský futbalový pohár a na svojom konte má i 5 štartov v národnom tíme Slovenska. V súčasnosti, vo veku 37 rokov, je táto futbalová ikona košického klubu tak kapitánom tímu, ako aj hrajúcim asistentom trénera.
DOMINIK TUREK
florbal


DOMINIK TUREK
Florbal začal hrávať v roku 2004, keď terajší prezident Florbalového klubu TU Košice a duša tohto športu v metropole východu Juraj Dudovič robil nábor na Základnej škole Starozagorská v Košiciach. Postupne získal tituly majstra Slovenska v kategóriách U15 a U17. Na klubovej úrovni bola pre neho najúspešnejšou sezóna 2015/2016, keď sa dočkal práve s tímom FK ATU Košice titulu majstra Slovenska a súčasne bol už po druhýkrát vyhlásený za najlepšieho brankára celej extraligy. Reprezentačná kariéra Dominika Tureka má hneď niekoľko pozoruhodných zápisov. S juniorským výberom získal 6. miesto na majstrovstvách sveta v Nemecku v roku 2011 a medzi seniormi ho zdobí 10. a 9. miesto na svetových šampionátoch vo Švédsku v roku 2014 a v Lotyšsku v roku 2016.
JOZEF URBAN
atletika


JOZEF URBAN
Jozef Urban už od detstva sníval, že raz bude maratónskym bežcom. Niet sa čomu čudovať, ako rodený Košičan mal na Medzinárodnom maratóne mieru možnosť každoročne obdivovať atlétov z celého sveta. K športu mal teda vždy veľmi blízko. Ako piatak sa na základnej škole začal venovať zápaseniu a dnes málokto vie, že pri tomto športe ostal osem rokov a získal aj štyri tituly majstra Slovenska. S vytrvalostným behom začal aktívne až v sedemnástich rokoch, napriek tomu sa tvrdým a poctivým tréningom postupne dokázal presadiť a zaradiť medzi slovenskú vytrvalostnú špičku o čom svedčí viacero titulov majstra Slovenska na dráhe, v polmaratóne i maratóne. V roku 2016 si popri reprezentačných štartoch na majstrovstvách Európy v krose i v behu do vrchu vybojoval na domácej maratónskej trati v Košiciach v drese Obal Servis Košice aj post najlepšieho slovenského bežca, keď v novom osobnom rekorde 2:22:18 preťal cieľovú pásku na výbornej 8.priečke za siedmi elitnými vytrvalcami z Afriky.
ZUZANA ŽIRKOVÁ
Absolútny víťaz ŠOK 2016

basketbal

ZUZANA ŽIRKOVÁ
Zuzana mala 17 rokov keď prišla z Prievidze do Košíc s nálepkou basketbalového supertalentu. Už v tom čase bola seniorskou reprezentantkou Slovenska a svoje hráčske kvality postupne preukazovala vo viacerých špičkových tímoch. Okrem Košíc pôsobila v Ružomberku, Šoproni, Jekaterinburgu, Brne i v zámorskej WNBA v drese Washington Mystics a z tejto klubovej scény ju zdobia i tri tituly víťazky Euroligy. Reprezentačný dres Slovenska si prvýkrát obliekla v roku 1998 a bohatú kariéru ukončila po 18 rokoch na ME 2015 v Maďarsku. S dvojkrížom na hrudi absolvovala táto osemnásobná najlepšia basketbalistka Slovenska množstvo vrcholových turnajov a zahrala si aj na olympijských hrách v Sydney. V drese Good Angels Košice zažila mnoho hviezdnych momentov, tým posledným bol zisk majstrovského titulu v sezóne 2015/2016.
KATEGÓRIA: LEGENDA - LAUREÁTI 2016
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Ocenenie v kategórii Legenda odovzdá KŠA vybraným športovým ikonám, ktoré sa v minulosti pričinili o šírenie dobrého mena košického športu a aj dnes môžu byť ľudským a športovým vzorom pre svoje okolie a nastupujúce generácie.
Ladislav Bottlik
Ladislav Bottlik
vodné pólo

Narodil sa 31. marca 1942 v Košiciach. S vodným pólom začínal v roku 1960 a už o dva roky neskôr získal ako hráč prvý titul majstra Československa, ktorých bolo napokon trinásť, všetky vo farbách mužstva Červená hviezda. Dvakrát štartoval na ME - v Utrechte 1966 a vo Viedni 1974 ako kapitán tímu, pričom reprezentačnú čiapku si obliekol celkom v 152 stretnutiach. Ihneď po ukončení hráčskej kariéry sa začala jeho bohatá trénerská púť. V období rokov 1976 až 1987 získal jedenásť federálnych titulov s ČH Košice. Neskôr odišiel do Záhrebu, kde v prestížnej juhoslovanskej súťaži viedol miestny klub Mladost, aby po návrate na Slovensko v deväťdesiatych rokoch získal s Novákmi ďalších päť slovenských ligových prvenstiev a v sezóne 1997/98 sa prebojoval až do semifinále Pohára víťazov pohárov. V roku 2008 pribudol majstrovský titul s domácim ČH Hornets. Okrem Mladosti Záhreb viedol aj ďalšie zahraničné kluby a v Košiciach isté obdobie viedol aj Sláviu VŠV. Na Majstrovstvách sveta v austrálskom Perthe vybojoval s národným tímom výborné 10. miesto, 3 krát sa s nim predstavil na majstrovstvách Európy a priviedol ho i k účasti na olympiádach v Barcelone a Sydney. Na piatich majstrovstvách Európy bol kormidelníkom spoločnej reprezentácie Československa.
Ján Michalko
Ján Michalko
športová medicína


Narodil sa v Košiciach 10.decembra 1936, no detstvo prežil pod Tatrami. Okrem milovaného futbalu sa v mládežníckom veku venoval i basketbalu a atletike. Ako lekár začínal pri hokejistoch v košickej Dukle, ktorú po čase vymenil za futbalovú Lokomotívu. V službách modro-bielej armády vydržal takmer tridsať rokov. V roku 1994 sa stal dvorným lekárom košického 1. FC, ktoré sa nachádzalo na vrchole svojej úspešnej éry. Z klubu viedla cesta aj do reprezentácie. „Doky“, ako mu vo futbalových kruhoch všetci familiárne hovoria, nosil niekoľko rokov "brašňu" olympijského mužstva, s ktorým absolvoval dve kvalifikácie – pred Montrealom 1976 a Moskvou 1980, kde stál aj pri zisku historickej zlatej medaily. Za svoju činnosť vo futbalovom hnutí získal certifikát FIFA a UEFA z futbalovej medicíny, šéfoval zdravotnej komisii Slovenského futbalového zväzu, ktorý ho ocenil zlatou medailou, je laureátom Ceny fair play Ivana Chodáka či nositeľom strieborných olympijských kruhov Slovenského olympijského výboru. Svoju kariéru športového lekára na vrcholovej úrovni v kluboch i reprezentáciách ukončil po neuveriteľných 55 rokoch. Stále to však neplatí úplne, aj v súčasnosti totiž pôsobí pri ženskom družstve Lokomotívy Košice.
Mária Mračnová
Mária Mračnová
atletika

Mária Mračnová (rodená Faithová) sa narodila 24. septembra 1946 v Košiciach. Patrila do generácie úspešných atlétok bratislavskej Slávie SVŠT a jej aktívna športová kariéra trvala šestnásť rokov. Na svoj talent upozornila už v roku 1966 štvrtým miestom na Majstrovstvách Európy v Budapešti a príslušnosť k výškarskej elite potvrdila 6. miestom na olympiáde 1968 v Mexiku a ziskom bronzu na Majstrovstvách Európy v Aténach 1969. Na olympijských hrách 1976 v Montreale sa umiestnila štvrtá a v tom istom roku skočila na atletických majstrovstvách republiky v Třinci československý rekord 192 centimetrov, ktorý ostal v platnosti ďalších 14 rokov. „Faia“ si úspešne počínala aj ako funkcionárka. V roku 1987 sa stala členkou výkonného výboru Československého olympijského výboru, ktorou bola až do skončenia jeho existencie v roku 1992. Spoluzakladala Slovenský olympijský výbor a tri volebné obdobia pôsobila ako jeho podpredsedníčka. V rokoch 1998 - 2012 predsedala Slovenskému atletickému zväzu. V súčasnosti je stále predsedníčkou Olympijského klubu Bratislava aj predsedníčkou komisie SOV pre ženy a šport. Je držiteľka viacerých významných ocenení a vyznamenaní. Do svojich rodných Košíc sa stále a rada vracia.
Andrej Kvašňák
Andrej Kvašňák – in memoriam
futbal

Andrej Kvašňák sa narodil v Košiciach 19. mája 1936. Vyrastal v dome na Watsonovej ulici, iba pár metrov od starého futbalového štadióna. Po vojenčine sa vrátil do Košíc a za miestnu Jednotu odohral sezónu 1958/59. Hneď po nej prestúpil do Sparty Praha, kde sa stal vďaka svojej vynikajúcej loptovej technike, prihrávkam a prehľadu okamžite miláčikom fanúšikov. V rokoch 1965 a 1967 získal s klubom dva tituly. V československej lige odohral celkovo 248 zápasov a strelil 83 gólov. Okrem Sparty pôsobil v belgickom klube Mechelen, Viktorii Žižkov, Turnove a v závere kariéry v Zličíne. Za československú reprezentáciu nastúpil celkom 47 krát a strelil 13 gólov. Dvakrát hral na majstrovstvách sveta. V Čile 1962 získal striebro a nechýbal ani na MS v Mexiku 1970. Z ME 1960 vo Francúzsku si s tímovými kolegami odniesol bronz. Je držiteľom titulu "Sparťan storočia", keď v ankete porazil futbalistov ako Jan Berger, či Tomáš Rosický. Andrej Kvašňák zomrel 18. apríl 2007 v Prahe. Posledná rozlúčka sa konala na Vinohradskom cintoríne v Prahe, kam sa s futbalovou legendou v rakve zahalenej v sparťanskej červeno-žlto-modrej vlajke prišli rozlúčiť davy ľudí.
KATEGÓRIA: NÁDEJ - LAUREÁTI 2016
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

V kategórii Nádej oceňuje KŠA výnimočné športové výkony a výsledky dosiahnuté v danom roku v mládežníckych a juniorských kategóriách.

Karin Boříková
Karin Boříková
vodné lyžovanie

Karin sa narodila v roku 2000 v Košiciach a je členkou Klubu vodného lyžovania TRIXEN Košice. Trénersky sa na jej príprave podieľa Alexander Vaško st. Popri štúdiu na gymnáziu Milana Rastislava Štefánika v Košiciach sa naplno venuje športovým povinnostiam vo vodnom lyžovaní za vlekom v areáli sídliska Nad jazerom. V roku 2016 získala na Majstrovstvách Európy juniorov v ukrajinskom Dnepropetrovsku v kategórii do 19 rokov titul majsterky Európy v slalome. Okrem toho si na rovnakom podujatí vybojovala ešte tri pódiové umiestnenia - striebro v kombinácií, bronz v skokoch a taktiež bola členkou bronzového tímu v súťaži družstiev.

Gabriela Briškárová
Gabriela Briškárová
taekwondo

Gabriela sa narodila v roku 2001 v Košiciach a je dnes historicky najúspešnejšou Slovenskou taekwondistkou. Študuje na košickom Osemročnom športovom gymnáziu a od svojich 5 rokov je členkou Koryo Taekwondo klubu Slávia UPJŠ Košice, kde trénuje pod vedením trénera Mária Šveca. V roku 2016 si v konkurencii 48 športovkýň celého sveta vybojovala 3.miesto na Majstrovstvách sveta juniorov v Kanade v olympijskej disciplíne športový zápas - taekwondo. Na rankingových podujatiach svetovej federácie taekwondo WTF dosiahla v roku 2016 na Spanish open 3. miesto a na Luxemburg open 2. miesto. V súčasnosti je členkou slovenského TOP tímu pre letnú olympiádu Tokyo 2020. Zaujímavosťou je, že tomuto športovému odvetviu sa veľmi úspešne venujú aj jej ďalší štyria súrodenci, vrátane jej dvojičky – brata Gabriela.
Sarah Saloňová
Sarah Saloňová
kickboxing

Sarah sa narodila v roku 2002 a kickboxu sa venuje od rok 2014. Je študentkou na gymnáziu Jána Amosa Komenského na Škultétyho ulici v Košiciach a trénuje pod taktovkou Petra Onuščáka v Guard Steel Trans kickboxing klub Košice. Súťaží v disciplínach lightcontact a kicklight, no v budúcnosti by rada vyskúšala i ďalšie z nich ako je fullcontact, lowkick alebo K1. Rok 2016 sa v jej prípade niesol v znamení vynikajúcich výsledkov. Najvýraznejším úspechom bol zisk titulu majsterky sveta na svetovom šampionáte juniorov a kadetov WAKO v Dubline v kategórii kicklight do 60kg. Okrem toho bola úspešná aj na turnajových podujatiach keď získala v disciplíne kicklight zlato na WAKO Svetovom pohári v Budapešti a striebro na WAKO Európskom pohári v Poľsku.
KATEGÓRIA: MASTERS - LAUREÁT 2016
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

Ocenenie v kategórii Masters udeľuje KŠA stále aktívnym športovcom, ktorí sa so zanietením a láskou venujú športu na vrcholovej úrovni napriek svojmu veku a vo svojej kategórii dosiahli za daný rok pozoruhodné výsledky.
maxibasketball
Maxibasketball TU Košice
basketbal

Maxibasketball TU Košice vznikol v roku 1992 ako klub zastrešujúci aktivity bývalých hráčov basketbalu, vďaka čomu mohli naďalej pokračovať vo svojej športovej činnosti. Od svojho vzniku sa klub pravidelne zúčastňoval turnajov na východnom Slovensku, ale aj v Maďarsku. V roku 2008 došlo z iniciatívy Jozefa Rešetára, Gabriela Fischera a Petra Juríka k rozhodnutiu zúčastňovať sa turnajov organizovaných výkonným svetovým orgánom basketbalových veteránov FIMBA. Vďaka čomu si hráči mohli a môžu porovnať svoju výkonnosť a súperiť so svojimi rovesníkmi v danej vekovej kategórii v rámci európskych či svetových šampionátov. Doposiaľ najdlhšiu cestu za svojimi súpermi i milovaným basketbalom absolvovali členovia klubu v roku 2013, keď štartovali na Majstrovstvách sveta v brazílskom Natale. Kolektív postupne rokmi prechádzal do vyšších vekových kategórii od M55+ cez M60+ až do súčasnej kategórie M65+. A práve v roku 2016 sa úspešne predstavil na Majstrovstvách Európy FIMBA v srbskom Novom Sade, kde v kategórii M65+ obsadil vynikajúce 3. miesto.
KATEGÓRIA: ŠPORTOVÝ KOLEKTÍV - LAUREÁT 2016
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Kolektív oceňuje KŠA športové úspechy košických klubov a kolektívov v danom roku ale tiež prácu tímov a klubov v oblasti športu pre všetkých.
SC Enduro
Florbalový klub Akademik TU Košice
florbal

Florbalový klub Akademik TU Košice patrí už roky k slovenskej florbalovej elite. Jeho história sa začala písať v roku 2000, keď sa niekoľko hokejbalistov zúčastnilo prvého florbalového turnaja pod záštitou Juraja Dudoviča. V prvom oficiálnom extraligovom ročníku 2001/2002 uzrela svetlo florbalového sveta aj vysokoškolská liga v Košiciach, ktorá rozprúdila v telocvični na Jedlíkovej ulici to pravé florbalové šialenstvo. Seniorské družstvo FK Akademik TU Košice dlhodobo pôsobí v najvyššej domácej súťaži - Extralige mužov, v ktorej dokázalo doposiaľ získať 2x striebro, 5x bronz a 15. výročie založenia klubu v sezóne 2015/2016 oslávilo symbolicky ziskom premiérového titulu majstrov Slovenska. Okrem seniorov si v tejto sezóne na krk zavesili zlato aj mladší klubový kolegovia v kategóriách juniorov a dorastencov. A-tím sa pravidelne zúčastňuje domácich aj zahraničných turnajov a okrem klubových úspechov dlhodobo vychováva aj reprezentantov Slovenska.
KATEGÓRIA: HENDIKEPOVANÝ ŠPORTOVEC - LAUREÁT 2016
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Hendikepovaný športovec oceňuje KŠA výnimočný športový počin, zaznamenaný medzi športovcami, ktorí napriek svojmu hendikepu dosahujú vynikajúce športové výsledky a svojim prístupom a odhodlaním sú i výnimočnými osobnosťami.

Marcel Pavlík
Marcel Pavlík
lukostreľba

Narodil sa v roku 1975 v Košiciach. Vo veku 27 rokov sa mu stal osudným pád z výšky 70 metrov pri paraglidingu v Západných Tatrách. Marcel mal i šťastie v nešťastí, keď dopadol na malú trávnatú plochu medzi skalami, no zranenia, ktoré utrpel ho pripútali na vozík. V roku 2016 debutoval na svojej prvej paralympiáde v Rio de Janeiro a Košice i Slovensko reprezentoval v uplynulom roku aj na ME zdravých športovcov v anglickom Nottinghame, kde sa spomedzi 3 slovenských lukostrelcov dostal napriek svojmu hendikepu najďalej. Medzi jeho ďalšie úspechy uplynulej sezóny určite patrí i 5. priečka na turnaji Compound Final Berlin Open 2016 a víťazstvo na kvalitne obsadenom turnaji v lukostreľbe v Novom Měste nad Metují. V kvalifikácii tohto turnaja obsadil 1. miesto so 701 bodmi, čím vytvoril nový slovenský rekord a len o jediný bod zaostal za svetovým rekordom telesne postihnutých športovcov. Po pôsobení v klube MŠK Kežmarok je aktuálne členom košického klubu Sport Club Speed Arrows, ktorého je aj zakladateľom.
progress promotion