ŠOK 2016
ŠPORTOVÁ OSOBNOSŤ KOŠÍC
Galavečer 3. 3. 2017
Spoločenský pavilón, Košice
SOK
KATEGÓRIA: TOP 10 - LAUREÁTI 2015
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Do hlavnej kategórie Top 10 nominuje KŠA aktívnych športovcov, ktorí spĺňajú aspoň jedno z nasledujúcich kritérií.

  • ide o športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice a zároveň je v aktuálnej sezóne reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o športovca, ktorý športovo vyrastal inde, avšak v aktuálnej sezóne je reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o košického športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice, avšak v súčasnosti dosahuje mimoriadne výsledky mimo metropoly východu
Barbora Bálintová (*1994, Košice)
basketbal

Barbora Bálintová
Začínala s krasokorčuľovaním, no už od svojich piatich rokov sa začala priúčať i tajom basketbalu. Napriek svojmu mladému veku hrá už štvrtú sezónu v drese Good Angels Košice v prestížnej Eurolige a v roku 2013 bola aj pri historickom klubovom úspechu, ktorým bol nepochybne postup do Final Eight tejto medzinárodnej súťaže. Je viacnásobnou majsterkou Slovenska a tento titul získala s Good Angels Košice aj v sezóne 2014/2015. Na reprezentačnej úrovni sa môže popýšiť štyrmi účasťami na európskych šampionátoch do 20 rokov a v roku 2015 patrila už aj medzi opory seniorskej reprezentácie na majstrovstvách Európy, ktoré sa hrali v Maďarsku a Rumunsku. Barča, ako ju väčšinou priatelia volajú, študuje ekonómiu na vysokej škole a ako priznala je veľkým milovníkom dobrého a dlhého spánku.
Ľubica Bérešová (*1990, Košice)
fitness

Ľubica Bérešová
Ľubica sa športu venuje od detstva. Na základnej škole navštevovala športovú triedu s hádzanárskym zameraním a s týmto športom na poste spojky alebo krídla to dotiahla až po ligovú súťaž. Po ukončení hádzanárskej kariéry sa v roku 2013 pustila do body fitness pod trénerskou taktovkou Natálie Lenártovej. V roku 2015 sa zúčastnila svojej prvej medzinárodnej súťaže - európskeho šampionátu v španielskom letovisku Santa Susanna, na ktorom získala striebornú medailu. Nasledovalo prvenstvo na Olympia Amateur Europe 2015 v Prahe a potom už cesta na majstrovstvá sveta v Budapešti. Tu Ľubica zakončila skvelú sezónu víťazstvom a domov sa vracala s najcennejším kovom. Za svoje úspechy si vyslúžila aj druhé miesto v prestížnej ankete o najúspešnejšieho športovca neolympijských zväzov.
Jiří Bicek (*1978, Košice)
ľadový hokej

Jiří Bicek
Je odchovancom HC Košice a s týmto tímom už vo svojej prvej seniorskej sezóne 1995/1996 získal majstrovský titul. Následne si ho v drafte NHL vybral klub New Jersey Devils, s ktorým v roku 2003 vyhral Stanley Cup. Celkovo odohral vo viacerých tímoch severoamerických súťaží 7 sezón. Po návrate do Európy si vyskúšal pôsobenie vo Švédsku, Fínsku, Švajčiarsku i Česku. V reprezentačnom drese Slovenska sa predstavil na dvoch svetových šampionátoch a to v rokoch 1997 a 2009. Do materského klubu sa nakrátko vrátil počas výluky v NHL a potom opäť od roku 2013. Jiří Bicek patril k oporám tímu HC Košice i v poslednej ukončenej sezóne 2014/2015 a svojimi výkonmi prispel k zisku ďalšieho majstrovského titulu Košíc.
Matej Kováč (*1992, Košice)
vzpieranie

Matej Kováč
Košický rodák, absolvent športového gymnázia a v súčasnosti člen VŠC Dukla Banská Bystrica, má za sebou úspešnú vzpieračskú sezónu. Po bronze z majstrovstiev Európy do 23 rokov v roku 2014 v cyperskom Limassole si zverenec reprezentačného trénera Rudolfa Lukáča vybojoval medailu na rovnakom fóre vo váhovej kategórii do 105 kg aj v roku 2015. Európsky šampionát, na ktorom dosiahol Matej Kováč svoj doposiaľ najväčší životný úspech, sa konal v litovskej Klaipede. Okrem zlata v dvojboji za výkon 386 kg mu patrí rovnaký kov aj v nadhode a striebro v trhu. Ambíciou nášho vzpierača, ktorý je po druhýkrát laureátom ankety ŠOK, ostáva účasť na olympiáde v Riu. Šancu zabojovať o ňu bude mať na majstrovstvách Európy, ktoré sa uskutočnia v apríli 2016 v Nórsku.
Róbert Nuber (*1983, Košice)
basketbal

Róbert Nuber
Róbert patrí k najskúsenejším hráčom domácej basketbalovej scény. Začínal v rodných Košiciach, aby si už v roku 2002 zahral v slovenskom drese na Univerziáde v Turecku a neskôr bol stálym členom reprezentačného tímu seniorov. Vo farbách Slávie TU Košice sa tešil v roku 2007 z majstrovského titulu v domácej ligovej súťaži, neskôr obliekal dres Nitry, Handlovej, Spišskej Novej Vsi a basketbalovú ligu si zahral aj v susednom Česku a Maďarsku. V sezóne 2014/2015 patril medzi opory tímu Košíc pri jeho úspešnej snahe o návrat medzi domácu elitu. Na svoje výkony nadviazal i v aktuálnej sezóne, keď tím pod novým názvom KB Košice, ukončil kalendárny rok 2015 pod jeho kapitánskou taktovkou na priebežnej tretej priečke ligovej súťaže.
Veronika Petríková (*1989, Košice)
kickbox

Veronika Petríková
Veronika sa kickboxu venuje od roku 2005. Je členkou klubu ŠKP Policajná škola Košice, kde súťaží pod vedením trénera Petra Bonka. Na doterajšie výborné výsledky nadviazala košická rodáčka i v roku 2015, ktorý sa napokon stal doteraz najúspešnejším v jej kariére. Vybojovala v ňom pre Slovensko historicky prvú zlatú medailu zo seniorských WAKO majstrovstiev sveta v kickboxe, ktoré sa konali v Belehrade. Ďalším výrazným úspechom tejto osemnásobnej držiteľky titulu majsterky Slovenska bolo aprílové víťazstvo na turnaji v Ríme, kde si vybojovala titul profesionálnej majsterky Európy v disciplíne full contact. Pripomeňme, že Veronika už bola laureátkou ankety ŠOK, a to za výsledky dosiahnuté v roku 2013.
Anna Karolína Schmiedlová - absolútny víťaz ŠOK 2015
(*1994, Košice)

tenis

Anna Karolína Schmiedlová

S tenisom začínala ako sedemročná. Jej talent sa naplno prejavil v roku 2012, keď vyhrala päť turnajov ITF a svojimi výkonmi prispela k zisku zlata na majstrovstvách Európy družstiev dievčat do 18 rokov. V rovnakom roku sa prebojovala až do finále juniorskej dvojhry na Roland Garros v Paríži a tak jej na konci sezóny právom patril okrem iného aj titul Športová osobnosť Košíc v kategórii Nádej. V nasledujúcom období sa vďaka svojim výsledkom posúvala krok za krokom vyššie vo svetovom rebríčku, aby si zatiaľ najväčšie úspechy medzi seniorkami pripísala v roku 2015. Pod vedením trénera Milana Martinca vybojovala na okruhu WTA víťazstvá na turnajoch v Katoviciach a Bukurešti, v novembri sa predstavila aj na tzv. „malých“ majstrovstvách sveta WTA v Číne a sezónu ukončila ako 26. hráčka svetového poradia. Právom jej patrilo aj postavenie domácej jednotky.
Gabriel Spilar (*1980, Košice)
ľadový hokej


Gabriel Spilar
V detstve sa rozhodoval medzi futbalom a hokejom. Keď mal 10 rokov dal prednosť ľadu a postupne sa prepracoval až do seniorského tímu Košíc, v ktorého drese odohral i svoje prvé tri extraligové sezóny. Neskôr sme jeho rýchlosť a šikovnosť mohli obdivovať vo farbách klubov ako Sparta Praha, Slovan Bratislava, HC Zlín, HK Nitra a HK Žilina. V sezóne 2008/2009 okúsil hokejový chlebík KHL vo farbách Barys Astana. V reprezentačnom drese Slovenska odohral 20 duelov. Od roku 2012 ho vídame opäť v tíme HC Košice. Vo veľmi vydarenej sezóne 2014/2015, v ktorej počas základnej časti a v zápasoch play-off nazbieral spolu 57 kanadských bodov, pomohol svojmu tímu výrazným spôsobom k zisku majstrovského titulu. Za svoju streleckú aktivitu v play-off si vyslúžil titul najužitočnejšieho hráča a získal ocenenie Zlatá korčuľa.
Tomáš Urban (*1989, Košice)
hádzaná


Tomáš Urban
S hádzanou začal ako 10 ročný a v košickom drese získal postupne tri strieborné medaily v najvyššej domácej seniorskej súťaži. Nasledovali prestupy a jeho pôsobiskom sa postupne stala Tatabanya, Michalovce, Veszprem a v rokoch 2013 až 2015 Prešov, kde v drese Tatrana získal tri tituly majstra Slovenska. V súčasnosti pôsobí v jednej z najkvalitnejších ligových súťaží na svete, v nemeckom bundesligovom Eisenachu. V reprezentačnom tíme sa udomácnil už pred siedmimi rokmi a ku koncu roku 2015 mal na svojom konte 99 zápasov, počas ktorých strelil v národných farbách 197 gólov. Predstavil sa zatiaľ na troch vrcholných turnajoch, a to na majstrovstvách sveta 2009 v Chorvátsku, majstrovstvách sveta 2011 vo Švédsku a na majstrovstvách Európy 2012 v Srbsku.
Jana Velďáková (*1981, Pača)
atletika

Jana Velďáková
Jej športové začiatky patrili gymnastike a basketbalu, no nakoniec ju spolu s dvojičkou Danou zlákala atletika. Svoj talent začala rozvíjať na športovom gymnáziu v Košiciach, kde sa postupne dostala pod krídla súčasného trénera Radoslava Dubovského. Prvé veľké preteky boli pre Janku juniorské majstrovstvá sveta 2000 v Čile, kde sa jej podarilo dostať do finále. Nasledovali účasti na Olympijských hrách v Pekingu a Londýne, štyrikrát sa predstavila na atletických majstrovstvách sveta a majstrovstvách Európy. Sezóna 2015 bola pre Janku úspešná. Ozdobila ju sériou vyrovnaných výkonov, z ktorých najdlhší meral 668 cm a znamenal víťazstvo na Európskych hrách v Baku. Na najvyšší stupienok sa postavila i po mítingu Diamantovej ligy v Štokholme, a tak jej na konci roka celkom zaslúžene patrila 14. priečka svetových tabuliek, čo je podľa hodnotenia portálu All Athletics jej kariérne maximum.
KATEGÓRIA: LEGENDA - LAUREÁTI 2015
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Ocenenie v kategórii Legenda odovzdá KŠA vybraným športovým ikonám, ktoré sa v minulosti pričinili o šírenie dobrého mena košického športu a aj dnes môžu byť ľudským a športovým vzorom pre svoje okolie a nastupujúce generácie.
František Kunzo
František Kunzo (*1954, Spišský Hrhov)
futbal

Rodák zo Spiša strávil najväčšiu časť ligovej futbalovej kariéry v kluboch Dukla Banská Bystrica a Lokomotíva Košice. Tento rýchly a nekompromisný obranca patrí spolu s brankárom Stanislavom Semanom medzi jediných dvoch slovenských olympijských víťazov v kolektívnom športe. František Kunzo bol členom tímu, ktorý si vybojoval v kvalifikácii postup na olympijské hry v Moskve. Na samotnom záverečnom turnaji nastúpil v štyroch zápasoch a po finálovom víťazstve nad tímom NDR získal zlatú olympijskú medailu. V domácej lige odohral 191 zápasov, pričom v drese Lokomotívy Košice nastúpil v rokoch 1983–1986 v 80 zápasoch a v závere kariéry pôsobil ešte istý čas v Rakúsku. Svoju lásku k futbalu potvrdil aj účinkovaním v našich nižších súťažiach, keď kopačky zavesil definitívne na klinec až vo veku 54 rokov. V jeho šľapajach išli všetci traja synovia, ktorí hrávali futbal vo viacerých kluboch doma i v zahraničí.
Katarína Lokšová – Ráczová
Katarína Lokšová – Ráczová (*1950, Košice)
šerm


Prvé kroky šermiarskej školy absolvovala v Košiciach ako trinásťročná s trénerom Samuelom Pačenovským. Neskôr počas kariéry získala celkovo 13 titulov majsterky Československa i mnohé medzinárodné úspechy. Štvrté miesto na majstrovstvách sveta v Göteborgu 1973, víťazstvo v silnej konkurencii svetových fleuretistiek na letnej univerziáde v Sofii 1977 i prvenstvo na najkvalitnejšie obsadzovanom šermiarskom turnaji v Turíne 1978. V tom istom roku na majstrovstvách sveta v Hamburgu získala v šerme fleuretom striebornú medailu. Na olympijských hrách štartovala trikrát. V Mníchove skončila na jedenástom mieste, v Montreale sa prebojovala do semifinále a v Moskve bola siedma. V súčasnosti sa angažuje v domácom a európskom hnutí fair play. V rokoch 1993-2002 pôsobila ako predsedníčka Klubu fair play SOV, od roku 1999 je národnou veľvyslankyňou pre šport, toleranciu a fair play Rady Európy. Od roku 2000 je tiež členkou Výkonného výboru európskeho hnutia fair play.
Jaroslav Pollák
Jaroslav Pollák (*1947, Nižný Medzev)
futbal

Bol veľkým talentom, keď už ako 18 ročný nastúpil v drese VSS Košice na svoj prvý ligový zápas. Napokon ich počas kariéry v najvyššej domácej súťaži odohral celkom 418. K nim pridal i 49 zápasov v Československej reprezentácii, keď debutoval v roku 1968 v zápase proti Brazílii. Jeho najslávnejšou érou bola určite úspešná kvalifikácia a potom i celkový triumf na majstrovstvách Európy v Belehrade v roku 1976. Jaroslav Pollák si zahral i na majstrovstvách sveta v Mexiku 1970 a má aj bronzovú medailu z majstrovstiev Európy 1980. Spolu s Ondrejom Daňkom a Jozefom Štafurom vytvorili v 70-tych rokoch v mužstve VSS Košice skvelú záložnú trojicu. S týmto tímom si vybojoval v sezóne 1970/1971 druhé miesto v ligovej súťaži. Neskôr hral aj v Sparte Praha a Austrii Salzburg. Po skončení kariéry pôsobil na funkcionárskom poli v klube VSS Košice a neskôr 1. FC Košice.
Jozef Psotka
Jozef Psotka (*1934, Košice - †1984, Mount Everest)
horolezectvo

Jozef Psotka, prezývaný aj Juzek, sa narodil 12. februára 1934 v Košiciach. Maturitu oslávil výstupom na západnú stenu Lomnického štítu tzv. Hokejku. V Košiciach začal študovať na Vysokej škole technickej (VŠT) a v tomto období sa podieľal aj na vzniku horolezeckého oddielu TJ Slávia VŠT Košice. Po odchode do Bratislavy sa stal členom horolezeckého spolku IAMES. V roku 1971 bol kľúčovým členom československej himalájskej expedície na Nanga Parbat, v rokoch 1973 a 1976 na Makalu a v roku 1981 na Kančendžongu. Na jej vrchol, tretí najvyšší štít zeme, vystúpil tzv. japonskou cestou bez kyslíkového prístroja spoločne s Ľudovítom Záhoranským. Na jeseň 1984 odišiel s výpravou do Nepálu s cieľom zdolať Mount Everest a zavŕšiť úspešnú bilanciu československých horolezcov. Vrcholová trojica Zoltán Demján, Jozef Psotka a šerpa Ang Rit vystúpila na najvyššiu osemtisícovku bez kyslíkových prístrojov, keď ich záverečný útok na vrchol trval 8 hodín a 30 minút. Po krátkom pobyte na "streche sveta" sa vydali na vyčerpávajúci zostup, počas ktorého Jozef Psotka 16. októbra 1984 zahynul.
KATEGÓRIA: NÁDEJ - LAUREÁTI 2015
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

V kategórii Nádej oceňuje KŠA výnimočné športové výkony a výsledky dosiahnuté v danom roku v mládežníckych a juniorských kategóriách.

Michal Dudovič
Michal Dudovič (*1999, Košice)
floorbal

Michal sa začal priúčať tajom floorbalu ako trojročný popri svojom staršom bratovi. Vyrastal v tíme ATU Košice, kde hrá dodnes. Odborníci ho považujú za najvýraznejší talent košického floorbalu, čo dokazuje svojimi výsledkami tak medzi juniormi, kam vekom patrí, ale aj v seniorských tímoch, ktorých dresy už oblieka. V roku 2015 sa Michal zúčastnil majstrovstiev sveta juniorov vo Švédsku, kde prispel k výbornému 5. miestu slovenského tímu a darilo sa mu i v najvyššej domácej seniorskej súťaži. Šestnásťročný Michal Dudovič s číslom 12 strelil pri svojej premiére v mužskej Extralige Trenčínu päť gólov a na konci kalendárneho roka bol so 48 bodmi druhým najproduktívnejším hráčom celej súťaže.
Dominika Gumanová
Dominika Gumanová (*1999, Košice)
kickbox

Dominika sa kickboxu venuje pod vedením trénera Petra Onuščáka od roku 2010. O svojom mimoriadnom talente presvedčila športovú verejnosť hneď niekoľkokrát. V zatiaľ krátkej, ale mimoriadne úspešnej športovej kariére sa Dominika Gumanová môže pochváliť titulmi viacnásobnej majsterky Slovenska, víťazstvami v súťažiach Svetového a Európskeho pohára, či medailami z vrcholných podujatí. Medzi ne patrí titul majsterky sveta v kategórii do 50 kg light contact starších kadetiek z talianskeho Rimini v roku 2014 a tiež titul majsterky Európy 2015 v rovnakej kategórii zo šampionátu, ktorý sa uskutočnil v španielskom San Sebastiane.
Nikola Seničová
Nikola Seničová (*2000, Michalovce)
vzpieranie

Športové začiatky Nikoly sa spájajú s tenisom, vyskúšala si aj atletiku a v roku 2015 stihla napriek mnohým povinnostiam vybojovať so svojimi spoluhráčkami aj titul majstra Slovenska v basketbale základných škôl. Najväčšiu pozornosť však venuje vzpieraniu, kde dosahuje výborné výsledky a je veľkou nádejou tohto športového odvetvia. Na majstrovstvách Európy juniorov, ktoré sa v roku v roku 2015 konali vo švédskej Landskrone, získala v dvojboji v hmotnostnej kategórii do 69 kg výkonom 166 kg striebornú medailu. Rovnaký kov jej na tomto šampionáte zavesili na krk za výkon v nadhode. Nikole Seničovej sa darilo v roku 2015 aj na domácej scéne, keď získala titul majsterky Slovenska medzi ženami a vytvorila množstvo slovenských rekordov v mládežníckych kategóriách.
KATEGÓRIA: ŠPORTOVÝ KOLEKTÍV - LAUREÁT 2015
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Kolektív oceňuje KŠA športové úspechy košických klubov a kolektívov v danom roku ale tiež prácu tímov a klubov v oblasti športu pre všetkých.
SC Enduro
SC Enduro Košice
motocyklový šport

Klub bol založený v roku 2003, aby zastrešil aktivity spojené s organizáciou motocyklových enduro podujatí na východnom Slovensku. Okrem množstva domácich šampionátov sa činnosť klubu sústredila i na prípravu medzinárodných súťaží. Postupne sa klubu v spolupráci s partnermi a spoluorganizátormi podarilo pripraviť majstrovstvá sveta Enduro 2006 , majstrovstvá sveta Enduro 2007 i finále majstrovstiev Európy Enduro 2012. Najvýznamnejší medzník a úspech prišiel v roku 2015, keď v spolupráci so Slovenskou motocyklovou federáciou, mestom Košice a spoločnosťou Progress Promotion Košice pripravili členovia a spolupracovníci klubu Medzinárodnú šesťdňovú motocyklovú súťaž. Tieto majstrovstvá sveta družstiev, organizované od roku 1913, sú známe aj pod pojmom motocyklová olympiáda.
KATEGÓRIA: HENDIKEPOVANÝ ŠPORTOVEC - LAUREÁT 2015
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Hendikepovaný športovec oceňuje KŠA výnimočný športový počin, zaznamenaný medzi športovcami, ktorí napriek svojmu hendikepu dosahujú vynikajúce športové výsledky a svojim prístupom a odhodlaním sú i výnimočnými osobnosťami.

Helena Kašická
Helena Kašická (*1986, Spišská Nová Ves)
tanec na vozíku

Helena Kašická začala s tanečným športom na vozíku v roku 2007 a od marca 2008 tvorí tanečný pár s Petrom Vidašičom, s ktorým dlhodobo patria medzi absolútnu svetovú špičku. Prvé medzinárodné úspechy začala Helena Kašická zbierať už v roku 2010 v podobe striebornej a bronzovej medaily z majstrovstiev sveta v Hannoveri. Nasledovalo množstvo ďalších titulov, medzi nimi i zlato z majstrovstiev sveta v roku 2013 a z majstrovstiev Európy 2014. Nemenej úspešne reprezentoval pár Helena Kašická a Peter Vidašič tanečný šport a mesto Košice aj v roku 2015. Na majstrovstvách sveta v Ríme získali prvenstvo a titul v štandardných tancoch i v kategórii free style a iba o vlások im najcennejší kov unikol v latinsko-amerických tancoch. Práve free style je ich pýchou. Na medzinárodnom poli neboli v tejto disciplíne ešte porazení a za rok 2015 im tak zaslúžene patrí i prvé miesto vo svetovom rebríčku.
progress promotion