ŠOK 2016
ŠPORTOVÁ OSOBNOSŤ KOŠÍC
Galavečer 3. 3. 2017
Spoločenský pavilón, Košice
SOK
KATEGÓRIA: TOP 10 - LAUREÁTI 2014
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Do hlavnej kategórie Top 10 nominuje KŠA aktívnych športovcov, ktorí spĺňajú aspoň jedno z nasledujúcich kritérií.

  • ide o športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice a zároveň je v aktuálnej sezóne reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o športovca, ktorý športovo vyrastal inde, avšak v aktuálnej sezóne je reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o košického športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice, avšak v súčasnosti dosahuje mimoriadne výsledky mimo metropoly východu
Veronika Cmárová
kickbox

Veronika Cmárová
Veronika sa narodila v roku 1994 v Košiciach a je členkou klubu Tatran Prešov Kickboxing Team Košice. Na Majstrovstvách Európy seniorov v kickboxe na tatami, ktoré sa konali pod hlavičkou asociácie WAKO na sklonku roku 2014 v slovinskom Maribore vybojovala pre slovenský kickbox historicky prvé zlato. Okrem toho sa táto mladá talentovaná Košičanka stala aj najlepšou ženskou zápasníčkou šampionátu v disciplíne kick light. Pripomeňme, že Veronika nie je v ankete ŠOK nováčikom. V roku 2012 si za svoje juniorské úspechy odniesla titul Športová osobnosť Košíc v kategórii Nádej.
Jana Čepelová
tenis

Jana Čepelová
Jana Čepelová sa narodila v roku 1993 v Košiciach a tenisu sa začala po vzore svojho staršieho brata venovať ako štvorročná. V súčasnosti žije a trénuje v Bratislave pod vedením Martina Zathureckého. Najväčším individuálnym úspechom v jej doterajšej kariére je postup do finále turnaja Family Circle Cup 2014 v americkom Charlestone, kde v 2. kole vyradila nasadenú turnajovú a svetovú jednotku Serenu Williamsovú a vo štvrťfinále svoju reprezentačnú kolegyňu Danielu Hantuchovú. Jej najlepším postavením v rebríčku WTA bolo v roku 2014 50. miesto. Medzi laureátmi ankety ŠOK nie je novou tvárou, keďže za rok 2010 bol ocenený jej talent v kategórii Nádej.
Richard Jenčík
ľadový hokej

Richard Jenčík
Richard Jenčík sa narodil v roku 1985 v Gelnici. Je odchovancom HC Košice a po skončení juniorského obdobia vystriedal kluby v Trebišove a Prešove aby sa nakoniec opäť vrátil do Košíc, kde si v sezóne 2003/2004 odkrútil aj extraligovú premiéru. Skúsený útočník vo svojej kariére medzi seniormi s výnimkou niekoľkých zápasov v inom než košickom klube nehral. S mužstvom HC Košice získal počas svojej kariéry tri tituly majstra Slovenska. V prípravnom zápase 4. augusta 2009 za HC Košice strelil svoj prvý hetrik v kariére. V sezóne 2013/2014 odohral za oceliarov 72 zápasov, zaznamenal 31 gólov a rovnaký počet asistencií vďaka čomu sa so súčtom 62 bodov stal najproduktívnejším hráčom tímu.
Martin Koči
rely

Martin Koči
Martin Koči sa narodil v roku 1993 v Košiciach a hoci súťaží ešte v juniorskej kategórii, svojim vekom už spadá podľa pravidiel ŠOKu-u medzi seniorov. Jeho záľuba v rally je úzko spätá s jeho otcom Michalom a strýkom Petrom, ktorí ho v jeho vášni odmalička aktívne podporovali. Už ako 6-ročný sedel za volantom 125 ccm buggy Havel. Vôbec prvé preteky, absolvoval v Hlohovci v disciplíne minikáry a svoju premiéru za volantom pretekárskej buggy odštartoval v maďarskom Nyirade ako 13-ročný. Rok 2014 bol pre Martina mimoriadne úspešný. V rámci seriálu 6 podujatí majstrovstiev sveta juniorov v rally - JWRC 2014, stál na stupňoch víťazov celkovo trikrát. Na tretej priečke v Portugalsku, druhé miesto získal vo Walese a skvelé víťazstvo vybojoval na legendárnej Rally Finland. Ako člen Styllex motorsport team Košice dosiahol so spolujazdcom a navigátorom Lukášom Kostkom v celkovom hodnotení JWRC 2014 vynikajúce tretie miesto. Darilo sa mu aj medzi seniormi, keď na Rally Košice v kategórii 5 a Rally Český Krumlov v kategórii RC3 obsadil prvé priečky.
Matej Kováč
vzpieranie

Matej Kováč
Košický rodák (1992), absolvent športového gymnázia a v súčasnosti člen VŠC Dukla Banská Bytrica má za sebou úspešnú vzpieračskú sezónu. Na majstrovstvách Európy do 23 rokov v cyperskom Limassole vybojoval zverenec reprezentačného trénera Rudolfa Lukáča v kategórii do 105 kg bronzovú medailu dvojbojovým výkonom 374 kg. V trhu vzoprel 170 a v nadhode 204 kilogramov a za strieborným Rusom Soslanom Dzagojevom zaostal o 5 kg. V jednotlivých disciplínach prišiel o ďalšie medaile len kvôli vyššej telesnej hmotnosti. Na seniorských majstrovstvách sveta 2014 v Almaty obsadil vo svojej váhovej kategórii v dvojboji 15. miesto výkonom 377 kg.
Tijana Krivačević
basketbal

Tijana Krivačević
Táto výborná basketbalistka sa narodila v roku 1990 v srbskom Novom Sade. Je dcérou bývalého basketbalového hráča Dragoljuba Krivačeviča, ktorý v súčasnosti pôsobí ako tréner v Maďarsku. Na svoje 20. narodeniny bola Tijana draftovaná tímom WNBA Seattle Storm v treťom kole, z 34. miesta. Od sezóny 2012/2013 je táto 194cm vysoká hráčka pivotkou tímu Good Angels Košice a v hodnotenom roku 2014 prispela svojimi výkonmi k zisku titulu majsteriek Slovenska i k postupu do Final Eight v basketbalovej Eurolige. Tijanu Krivačevič možno vidieť i v drese národného tímu Maďarska.
Nemanja Matić
futbal

Nemanja Matič
Nemanja Matič sa narodil v roku 1988 v Šabaci v Srbsku. S futbalom začal v mládežníckom klube Radnički Obrenovac, no kariéru medzi seniormi odštartoval v roku 2007 v Košiciach, kde prišiel ako 18 ročný amatér z 3. srbskej ligy. 194cm vysoký kreatívny stredopoliar sa v Košiciach pod vedením trénera Jána Kozáka zakrátko vyšvihol na jedného z najlepších hráčov ligy. V auguste 2008 získal popri srbskom, aj slovenské občianstvo. Matič prvýkrát prestúpil do Chelsea z Košíc v roku 2009 za 1,75 milióna eur. Zakrátko nato odišiel na hosťovanie do holandského klubu Vittese Arnhem. Následne prestúpil v roku 2011 do portugalskej Benficy Lisabon, kde ho v roku 2013 vyhlásili za najlepšieho hráča portugalskej ligy. V januári 2014 sa Matić podpisom 5,5 ročného kontraktu v hodnote 21 miliónov britských libier dohodol na návrate do londýnskej Chelsea, kde pôsobí aj v súčasnosti.
Martin Petróci
florbal


Martin Petróci
Martin Petróci sa narodil v roku 1986 v Košiciach. Je absolventom košického športového gymnázia a Prešovskej univerzity. So športom začal na základnej škole, kde sa venoval najmä nohejbalu, ale i iným športom. Ako17 ročný začal hrávať košickú ligu v nohejbale. V roku 2006 začal s florbalom v mužstve Fbo Florko Košice pod vedením trénera Pavla Blaška. S tímom, za ktorý počas 8 rokov odohral 200 zápasov sa mu v roku 2014 podarilo získať historicky prvý extraligový majstrovský titul pre Košice. V súčasnosti pôsobí v klube Mikuláš Prešov. Od roku 2007 je Martin súčasťou slovenskej reprezentácie a môže sa pochváliť najvyšším počtom odohratých reprezentačných zápasov spomedzi všetkých hráčov. V roku 2014 prešlo pod jeho kapitánskym vedením reprezentačné mužstvo úspešne kvalifikáciou a rovnako bol platnou súčasťou tímu aj na samotných Majstrovstvách sveta vo Švédsku.
Alexander Vaško ml. - vodné lyžovanie
/absolútny víťaz ŠOK 2014/

Alexander Vaško ml.
Alexander Vaško ml. (1994) sa medzi laureátov ŠOK nominoval po roku 2013 svojimi poslednými výkonmi aj tentokrát. Člen Klubu vodného lyžovania TRIXEN Košice získal v roku 2014 na svetovom šampionáte vo vodnom lyžovaní za vlekom v nemeckom Schloss Dankerne tri medaily v individuálnych disciplínach. Najcennejšiu si vybojoval v skokoch s výkonom 62,6m, striebornú v akrobatickej jazde a bronz v kombinácii. Navyše sa výkonom 64,2m, ktorý skočil v predkole, stal držiteľom svetového rekordu. Medailu pridal i v tímovej súťaži kde získal spolu s kolegami Jurajom Krepčárom, Radovanom Hynekom a Veronikou Cséplöovou striebro v súťaži družstiev. Sezónu zavŕšil na pretekoch Svetového pohára v čínskom Šanghaji, kde obsadil druhé miesto, keď ho porazil len Bielorus Nikita Papakul.
Miroslav Viazanko
futbal

Miroslav Viazanko
Miroslav Viazanko sa narodil v roku 1981 v Prešove. Svoju futbalovú kariéru odštartoval v klube 1. FC Tatran Prešov, kde sa cez mládežnícke kategórie prepracoval postupne až do A tímu. V roku 2007 prestúpil na post stredopoliara do košického klubu, ktorému je v drese s číslom 19 ako jeden zo služobne najstarších hráčov verný dodnes. V sezóne 2013/2014 vyhral s MFK Košice Slovenský futbalový pohár, vďaka čomu si zahral aj v 2. predkole Európskej ligy UEFA proti FC Slovanu Liberec. Po skončení jesennej časti sezóny 2014/2015 je na jeho konte už viac než 200 ligových zápasov v žlto modrom drese. Medzi Mirove obľúbené tímy patrí reprezentácia Francúzska, jeho vysnívaným klubom je AC Miláno a hráčskym vzorom Thierry Henry.
KATEGÓRIA: LEGENDA - LAUREÁTI 2014
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Ocenenie v kategórii Legenda odovzdá KŠA vybraným športovým ikonám, ktoré sa v minulosti pričinili o šírenie dobrého mena košického športu a aj dnes môžu byť ľudským a športovým vzorom pre svoje okolie a nastupujúce generácie.
Ján Kozák
Ján Kozák
futbal


Ján Kozák sa narodil v roku 1954 v Matejovciach nad Hornádom. Je odchovancom FC Lokomotívy Košice, no hrával aj za pražskú Duklu. Počas svojej reprezentačnej kariéry odohral 55 zápasov, v ktorých za Československo strelil 9 gólov. S reprezentáciou sa zúčastnil Majstrovstiev Európy 1980, kde získal bronzovú medailu a tiež Majstrovstiev sveta 1982 v Španielsku. Najväčšiu časť svojej trénerskej kariéry pôsobil v Košiciach. V sezóne 1997/1998 sa s 1. FC ako prvým slovenským klubom prebojoval do hlavnej fázy Ligy majstrov. V auguste 2013 bol menovaný za trénera slovenského reprezentačného A-mužstva. V národnom tíme debutoval 14. augusta 2013 v priateľskom stretnutí s domácim Rumunskom, ktorý skončil remízou 1:1. 6. septembra 2013 prišla premiéra v súťažnom stretnutí proti domácej Bosne a Hercegovine, ktorú slovenská reprezentácia vyhrala 1:0, čo bola prvá porážka bosnianskeho tímu v tomto kvalifikačnom cykle. V roku 2014 mal slovenský tím pod vedením Jána Kozáka výborný vstup do kvalifikácie EURO 2016, keď zdolal úradujúcich majstrov Európy Španielov a na pôde súpera i Ukrajinu, Bielorusko a Macedónsko. Slovenská reprezentácia celkovo zaznamenala v roku 2014 v deviatich odohraných zápasoch osem víťazstiev.
Vincent Lukáč
Vincent Lukáč
ľadový hokej

Vincent Lukáč sa narodil v roku 1954 v Košiciach ako posledný z troch bratov. V bývalej česko-slovenskej lige bol 13 sezón hráčom VSŽ Košice a jednu sezónu odohral za Duklu Jihlava, s ktorou sa stal v roku 1982 majstrom republiky. Aj keď ho v roku 1982 draftoval v 10. kole z 202. miesta Quebec Nordiques, v NHL si nikdy nezahral. Vrchovato si to vynahradil vo federálnej lige, kde odohral 513 zápasov, v ktorých strelil 393 gólov, čo je najviac spomedzi slovenských hráčov. Dvakrát bol najlepším strelcom ligy a to v sezónach 1979/1980 a 1982/1983. V roku 1983 získal titul Zlatá hokejka pre najlepšieho československého hokejistu sezóny. V 146 reprezentačných stretnutiach strelil 70 gólov. Štartoval na Zimných olympijských hrách 1980, kde mužstvo obsadilo 5. miesto a 1984, na ktorých vybojoval so spoluhráčmi striebornú medailu. Je držiteľom titulu majstra sveta z rokov 1977 a 1985, a strieborných medailí z majstrovstiev sveta v rokoch 1982 a 1983. V roku 2004 bol uvedený do Siene slávy slovenského hokeja.
Eugen Magda
Eugen Magda
športová publicistika

Eugen Magda sa narodil v roku 1939 v Hrani, okres Trebišov. Študoval a zmaturoval na jedenásťročnej strednej škola v Trebišove a v štúdiu pokračoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, odbor archívnictvo. Ako redaktor písal pre Denník Šport (1962 – 1969), Večerník (1969 – 1983), Tip týždenník pre futbal a hokej (1983 – 1992), Slovenský Východ (1992-1996), Denník Lúč (1996 – 1999) a Regionálny Košický denník , pričom v mnohých z nich pôsobil aj ako vedúci oddelení. Venoval sa aj publikačnej činnosti a do jeho bohatej zbierky patria diela ako "Šesťdesiat rokov Slovana", "Storočnica košického futbalu", či "Základný kameň slovenského futbalu". V roku 1967 bol šéfom tlačového strediska na MS 1967 v basketbale žien v bratislavskej skupine a od roku 1993 vedúcim tlačových stredísk na medzištátnych či medzinárodných futbalových stretnutiach hraných v Košiciach. Zároveň je jediným Slovákom, ktorý doposiaľ viedol tlačovú besedu s Pelém. Počas kariéry navštívil športové podujatia v 26 krajinách, v 68 európskych mestách. Za svoju činnosť bol niekoľkokrát ocenený, je držiteľom Ceny fair play MUDr. Ivana Chodáka, Zlatej medaily SFZ, Ceny primátora Košíc, či ceny predsedu Košického samosprávneho kraja. V roku 2014 sa stal držiteľom Oxford Encyclopedia Certificate ako slovenská osobnosť v oblasti žurnalistiky.
Jozef Plachý
Jozef Plachý
atletika

Jozef Plachý sa narodil v roku 1949 v Košiciach - Barci. Na škole hrával basketbal, futbal aj stolný tenis a s bežeckým tréningami začal až vo veku 16 rokov. Pôsobil v košických kluboch Lokomotíva, Slávia VŠT a VSŽ, neskôr v Dukle Banská Bystrica a v roku 1976 sa stal pretekárom pražskej Dukly. Prvé preteky absolvoval v roku 1965 a v kategórii mladšieho dorastu získal hneď titul majstra republiky. Ako dovtedy neznámy bežec sa po prvýkrát predstavil na Olympijských hrách 1968 v Mexiku, kde vo finále behu na 800 metrov utvoril výkonom 1:45,9 československý rekord a obsadil 5. miesto. Stal sa tak najúspešnejším slovenským športovcom na tejto olympiáde. V roku 1969 získal striebornú medailu na Majstrovstvách Európy v behu na 800 m. V tom istom roku sa predstavil na interkontinentálnom súperení Európa – Amerika, kde vo finálovom behu svojej obľúbenej osemstovky zvíťazil a zaknihoval čas 1:45,4, ktorý ostal slovenským rekordom až do roku 2008! Jozef Plachý sa stal i halovým majstrom Európy za rok 1972 a postupne štartoval na olympiádach v Mníchove, Montreale a Moskve, kde obsadil vo finálovom behu na 1500 m 6. miesto. Po ukončení aktívnej športovej kariéry v roku 1982 pôsobil ako reprezentačný tréner ČSSR v ľahkej atletike, v súčasnosti sa venuje aj mladým športovým talentom a v roku 2000 sa stal patrónom súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého.
KATEGÓRIA: NÁDEJ - LAUREÁTI 2014
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

V kategórii Nádej oceňuje KŠA výnimočné športové výkony a výsledky dosiahnuté v danom roku v mládežníckych a juniorských kategóriách.

Erik Černák
Erik Černák
ľadový hokej

Erik Černák sa narodil v roku 1997 v Košiciach. Je odchovancom HC Košice. Po skončení Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji hráčov do 20 rokov sa v roku 2013 zapojil do projektu HK Orange 20. V sezóne 2013/2014 sa vrátil do HC Košice, kde absolvoval ako 16-ročný prípravu s A-tímom. Začiatkom septembra sa opäť zapojil do projektu HK Orange 20, kde hral až do Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji hráčov do 20 rokov 2014 proti tímom Tipsport extraligy. Po skončení svetového šampionátu, kde bol absolútne najmladším hráčom sa vrátil do A-tímu Košíc, s ktorým vyhral základnú časť extraligy. Finále play-off síce kvôli reprezentačným povinnostiam ako kapitán výberu do 18 rokov neodohral no napriek tomu mu už vo veku 16 rokov patril titul seniorského majstra Slovenska. Na Majstrovstvách sveta do 20 rokov v Kanade získal so slovenským výberom na prelome rokov 2014/2015 cennú bronzovú medialu.
Kristína Schmiedlová
Kristína Schmiedlová
tenis

Kristína Schmiedlová sa narodila v roku 1997 v Košiciach. S tenisom začala ako 6 ročná a v súčasnosti je v rámci programu Národného tenisového centra zverenkyňou Ľubomíra Kurhajca. Svoj prvý seniorský titul získala v novembri 2014 na turnaji v tureckej Antalyi, kde súperku z Rumunska porazila jednoznačne 6:3 a 6:2. V seniorskom svetovom rebríčku WTA bola dosiaľ najvyššie na 1051. pozícii, medzi juniorkami sa nachádza na 7. priečke v tzv. kombinovanom renkingu ITF. Najväčším úspechom jej doterajšej kariéry je bezpochyby finálová účasť medzi juniorkami na prestížnom tenisovom turnaji vo Wimbledone v lete 2014 , keď podľahla až v poslednom zápase Lotyške Julie Ostapenkovej. V bilančnej ankete Slovenského tenisového zväzu bola už po druhýkrát vyhlásená za juniorku roka. Jej sestra Anna – Karolína Schmiedlová je laureátkou ankety ŠOK Nádej za rok 2012.
Kristína Schmiedlová
Jakub Sýkora
zápasenie

Jakub sa narodil v roku 1997 v Košiciach a v súčasnosti je členom Zápasníckeho klubu 1904 Košice. Tento výnimočný zápasnícky talent napriek dorasteneckému veku triumfoval v roku 2014 okrem svojej vekovej kategórie aj na seniorských majstrovstvách Slovenska a úspešne si počínal i na medzinárodných súťažiach, kde na majstrovstvách Európy kadetov obsadil vynikajúcu 7. priečku a na dorasteneckom svetovom šampionáte skončil v kvalitnej konkurencii na 12. mieste.
KATEGÓRIA: ŠPORTOVÝ KOLEKTÍV - LAUREÁT 2014
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Kolektív oceňuje KŠA športové úspechy košických klubov a kolektívov v danom roku ale tiež prácu tímov a klubov v oblasti športu pre všetkých.
Maratónsky klub
Maratónsky klub
atletika

Maratónsky klub Košice vznikol v roku 1990 s cieľom zachovať kontinuitu v príprave Medzinárodného maratónu mieru a nadviazať tak na činnosť inštitúcií, spolkov a združení, ktoré sa pred týmto obdobím podieľali na jeho organizovaní. Nemenej dôležitou úlohou je tiež archivácia a zber všetkých relevantných údajov, predmetov a prvkov, dokresľujúcich minulosť a súčasnosť tohto podujatia s cieľom zachovať toto kultúrne dedičstvo pre budúce obdobia. Maratónsky klub Košice sa podieľa tiež na vytváraní podmienok pre rozvoj rekreačného behu pre svojich členov i širokú komunitu vyznávačov tohto športu. V roku 2014 pripravil Maratónsky klub spoločne so svojimi partnermi a spoluorganizátormi na vysokej športovej a spoločenskej úrovni jubilejný ročník maratónu, ktorý si pripomínal 90. výročie svojho založenia.
KATEGÓRIA: HENDIKEPOVANÝ ŠPORTOVEC - LAUREÁT 2014
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Hendikepovaný športovec oceňuje KŠA výnimočný športový počin, zaznamenaný medzi športovcami, ktorí napriek svojmu hendikepu dosahujú vynikajúce športové výsledky a svojim prístupom a odhodlaním sú i výnimočnými osobnosťami.

Radomír Dudáš
Radomír Dudáš
zjazdové lyžovanie

Radomír Dudáš sa narodil v roku 1972 v Košiciach. Zrak sa mu začal kaziť ako šestnásťročnému a lekári mu diagnostikovali centrálny výpadok zorného poľa, v dôsledku čoho mu ostalo len periférne videnie a takmer žiadna nádej na vyliečenie. Ani toto postihnutie však nezlomilo jeho túžbu po športe. S lyžovaním začínal v roku 1995. Keďže slabozrakí lyžiari sa na svahu nezaobídu bez navádzača, Radomírovým prvým navádzačom bol Jozef Cirbus, riaditeľ pedagogickej školy v Levoči. Absolvovali spolu dva svetové šampionáty i paralympiádu v Nagane. V Salt Lake City si vybojoval spolu s Jurajom Mikulášom dve cenné medaily – striebro v slalome i bronz v obrovskom slalome a patril mu aj titul najúspešnejšieho člena výpravy. Na paralympiádu do Turína cestoval s Marošom Hudíkom, kde mohol svoju medailovú zbierku rozšíriť hneď štyrikrát. Za medailovými pozíciami však zaostal o jednu priečku v slalome, obrovskom slalome aj v zjazde. Úspešne si počínal v Super G, keď obsadil striebornú pozíciu a opäť sa stal najúspešnejším členom slovenskej výpravy. V roku 2014 absolvoval svoju v poradí už 5. paralympiádu, tentokrát v Soči. V superkombinácii obsadil 4. miesto, pričom od bronzovej medaile ho i s navádzačom Michalom Červeňom delilo iba 99 stotín sekundy.
progress promotion

TOP 10legendanádej
športový kolektívhendikepovaný športovecdoterajší laureáti