ŠOK 2016
ŠPORTOVÁ OSOBNOSŤ KOŠÍC
Galavečer 3. 3. 2017
Spoločenský pavilón, Košice
SOK
KATEGÓRIA: TOP 10 - LAUREÁTI 2013
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Do hlavnej kategórie Top 10 nominuje KŠA aktívnych športovcov, ktorí spĺňajú aspoň jedno z nasledujúcich kritérií.

  • ide o športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice a zároveň je v aktuálnej sezóne reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o športovca, ktorý športovo vyrastal inde, avšak v aktuálnej sezóne je reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o košického športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice, avšak v súčasnosti dosahuje mimoriadne výsledky mimo metropoly východu
Anton Gavel
basketbal

Anton Gavel
Jeden z najlepších basketbalistov Slovenska sa narodil v Košiciach, no jeho basketbalové začiatky sa viažu k mestu Svit. Pod Tatrami prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami, keď však v šestnástich rokoch dostal ponuku od trénera Dr. Vojtka na odchod do nemeckého Karlsruhe, rozhodol sa ju využiť. Postupne si tento skvelý, 189 cm vysoký rozohrávač, zahral v kluboch Nemecka, Španielska i Grécka a v sezóne 2009/2010 sa opäť vrátil i do domáceho Chemosvitu. Nebolo to však nadlho, keďže ešte v tej istej sezóne podpísal kontrakt s nemeckým Bambergom, kde pôsobí dodnes. V roku 2013 vyhral s klubom už po štvrtýkrát v rade prestížnu Bundesligu, stal sa najlepším hráčom finále a podarilo sa mu i obhájiť titul najlepšie brániaceho hráča súťaže.
Michal Lami
cyklistika

Michal Lami
Michal Lami sa narodil v roku 1986 v Košiciach a po prvýkrát pričuchol k cyklistike ako sedemročný. Najskôr skúšal šťastie v bikrose, od juniorskej kategórie však prešiel k horskej cyklistike, ktorej sa venuje dodnes. Je členom klubu JUMP SPORT Košice a viacnásobným majstrom Slovenska. V roku 2013 dosiahol významné úspechy na medzinárodnej scéne a to keď na majstrovstvách Európy v Berne obsadil v MTB cross-country 10. miesto a o týždeň neskôr na MS v rakúskom Kirchbergu 15. miesto v MTB maratóne. Je víťazom ankety o najlepšieho horského cyklistu Slovenska v rokoch 2012 a 2013.
Adela Ondrejovičová
kulturistika

Adela Ondrejovičová
Rodáčka z českého Kladna vyrastala v Trenčíne a v súčasnosti je členkou Veterinary Bodybuilding Club Košice. Po absolvovaní Osemročného športového gymnázia vyštudovala Trenčiansku Univerzitu, odbor Fyzioterapia. S kulturistikou začala v sezóne 2008 a v posledných rokoch je v kategórii bodyfitness i napriek svojmu ešte juniorskému veku jasnou slovenskou jednotkou. Medzi ženami na Svetovom šampionáte v Kyjeve získala zlato a na ME v španielskej Santa Susanne vybojovala bronz. Triumfovala aj na Arnold Classic Europe a stihla k tomu pridať titul absolútnej juniorskej majsterky Európy a juniorskej majsterky sveta.
Veronika Petríková
kickbox

Veronika Petríková
Veronika Petríková sa kickboxu venuje od roku 2006. Je členkou klubu ŠKP Policajná Škola Košice a súťaží pod vedením trénera Petra Bonka v kategórii Full contact do 56kg. Košická rodáčka má za sebou niekoľko úspechov na domácej i medzinárodnej scéne. "Tiger", ako ju v domácom klube prezývajú si svojimi nekompromisnými údermi buduje rešpekt aj u svetovej kickboxerskej elity. V roku 2013 sa zúčastnila olympiády bojových športov World Combat Games 2013 v ruskom Petrohrade. Jej najväčším úspechom však bol zisk striebornej medaily z MS seniorov v tureckej Antalyi, vďaka čomu sa stala najvyššie hodnotenou členkou našej reprezentačnej výpravy.
Plenette Pierson
basketbal

Plenette Pierson
Celým menom Plenette Michelle Pierson sa narodila 31. augusta 1981 v americkom štáte Texas. Jej rodným mestom je Houston, ale vyrastala a študovala v neďalekom Kingwoode. Po skončení strednej školy hrala 4 roky za vysokoškolský ženský basketbalový klub Texas Tech Red Raiders. Do kontaktu s WNBA prišla po prvýkrát v roku 2003, keď bola draftovaná v prvom kole zo 4.miesta do klubu Phoenix Mercury. Neskôr hrala za tímy Detroit Shock, s ktorým dvakrát získala titul, Tulsa Shock a New York Liberty. Za svoju hru bola v sezóne 2007 ocenená titulom šiestej najlepšej hráčky WNBA. V súčasnosti hosťuje táto 186cm vysoká hráčka v košickom tíme Good Angels, kde svojou výbornou hrou v drese s číslom 33 významne napomohla k zisku domáceho titulu v sezóne 2012/ 2013, no najmä k skvelým víťazstvám v Eurolige a k postupu do turnaja Final Eight tejto súťaže.
Richard Štochl - hádzaná
/absolútny víťaz ŠOK 2013/

Richard Štochl
Brankárska jednotka v hádzanej na Slovensku Richard Štochl je rodákom z Michaloviec, kde aj športovo vyrastal. Po odchode z domáceho klubu Zempmilk Michalovce v roku 1994 zakotvil na štyri roky v kolektíve Tatrana Prešov. Sezónu 1998/1999 odohral v klube HC VSŽ Košice odkiaľ prestúpil do tímu ŠKP Sečovce. Počnúc rokom 2001 vystriedal niekoľko prestížnych zahraničných klubov v Česku, Maďarsku, Slovinsku a Francúzsku. V súčasnosti je hráčom ukrajinského klubu GK Motor Záporožie a na konte má sedem majstrovských titulov zo štyroch rôznych krajín. 200 cm vysoký a 105 kg vážiaci brankár odohral v slovenskej reprezentácii viac ako 200 zápasov a je rekordérom v počte získaných ocenení "Hádzanár roka", ktorých má na svojom konte celkovo osem.
Martin Štrbák
ľadový hokej


Martin Štrbák
Hokejový obranca Martin Štrbák je odchovancom prešovského hokeja. Počas rokov 1994 - 2003 vystriedal niekoľko klubov doma i v susedných Čechách, tím ruskej superligy Lokomotiv Jaroslavľ a fínsky HPK Hämeenlinna. Hoci bol do NHL draftovaný už v roku 1993, svoj debut zaznamenal až v sezóne 2003/2004, keď v klube Los Angeles Kings hral po boku krajanov Pálffyho, Stümpela a Višňovského. Po 12 odohraných zápasoch prestúpil do Pittsburghu Penguins. Počas lockoutu v NHL odohral 14 zápasov za HC Košice, následne ho angažoval CSKA Moskva a Metallurg Magnitogorsk, aby sa opäť vrátil aj do Čiech s tímom HC Moeller Pardubice. Nasledovali kluby švédskej a kontinentálnej hokejovej ligy. Od sezóny 2012/2013 je hráčom klubu HC Košice. Martin Štrbák reprezentoval Slovensko na deviatich svetových šampionátoch za sebou a na konte má tri medaily - striebro z Petrohradu 2000, zlato z Göteborgu 2002 a bronz z Helsínk 2003, čo je slovenský unikát. Zúčastnil sa aj zimných olympijských hier 2006 v Turíne. Za Slovensko odohral 153 reprezentačných zápasov a dal v nich 13 gólov.
Richard Tkáč
vzpieranie


Richard Tkáč
Slovenský reprezentant vo vzpieraní Richard Tkáč sa narodil a vyrastal v Košiciach. Je absolventom košického športového gymnázia aby neskôr promoval na Technickej univerzite v Košiciach. Prvé úspechy na medzinárodnej scéne vzpierania zaznamenal v roku 2001 na ME juniorov v Klosterneuburgu, kde v trhu do 16 rokov obsadil prvé miesto. V seniorskej kategórii sa mu darilo najmä v roku 2011, keď na ME v Kazani získal bronzové medaily v nadhode aj dvojboji. Úspešným bol pre Richarda Tkáča aj rok 2013. Na svetovom šampionáte v Poľskom Wroclave sa mu podarilo zaknihovať výborný výsledok, keď osobným rekordom 338 kg obsadil v dvojboji v kategórii do 77 kg siedme miesto. V súčasnosti je členom klubu VŠC Dukla Banská Bystrica, kde pôsobí od roku 2008.
Darko Tofiloski
futbal

Darko Tofiloski
Darko Tofiloski, 194 cm vysoký rodený Macedónčan je odchovancom prilepského futbalu. Svoju futbalovú kariéru odštartoval v bránke domáceho klubu Pobeda Prilep, neskôr hral za švajčiarsky tím FC Schaffhausen. Od roku 2010 chytá s 25tkou na chrbte za MFK Košice. V rokoch 2006, 2007 a 2009 si zahral Darko Tofiloski na mládežníckej úrovni aj európske šampionáty. Obľúbeným futbalovým tímom tohto 28 ročného Macedónčana je talianske AC Miláno, futbalovým vzorom futbalový velikán Iker Casillas. Tak ako po minulé sezóny, aj v roku 2013 bol výraznou oporou ligového tímu MFK Košice.
Alexander Vaško ml.
vodné lyžovanie


Alexander Vaško ml.
Meno tohto mladého talentovaného Košičana už nie je vo svete vodného lyžovania neznáme. Po úspechoch z minulých rokov potvrdil Alexander Vaško ml. svoj potenciál a rastúcu výkonnosť aj v roku 2013, o čom svedčia vynikajúce výsledky, ktoré zaznamenal na medzinárodných súťažiach uplynulej sezóny. Člen klubu vodného lyžovania Trixen Košice si na ME v Poľskom Szczecineku vybojoval medzi seniormi bronzovú medailu v kombinácii. Keďže sa vďaka svojmu veku mohol predstaviť i v súťaži juniorov, túto možnosť využil na zisk 1. miesta v kombinácii, 1. miesta v slalome a 2. miesta v skokoch a akrobatickej jazde. Šťastie mu na tomto podujatí prialo aj po boku kolegov, s ktorými v súťaži družstiev vybojoval striebro.
KATEGÓRIA: LEGENDA - LAUREÁTI 2013
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Ocenenie v kategórii Legenda odovzdá KŠA vybraným športovým ikonám, ktoré sa v minulosti pričinili o šírenie dobrého mena košického športu a aj dnes môžu byť ľudským a športovým vzorom pre svoje okolie a nastupujúce generácie.
Faith
Ján Faith
ľadový hokej

Ján Faith (31. marec 1948, Poprad) začínal s hokejom v Poprade, no úspešné roky hráčskej kariéry prežil najmä v klube VSŽ Košice, kde s deviatkou na drese pôsobil v rokoch 1967 až 1983. Počas pätnástich sezón odohral v košickom klube celkovo 544 zápasov a strelil 178 gólov, vďaka čomu je dnes 7.najlepším strelcom v histórii klubu a medzi kanoniermi celej súťaže mu patrí 59. miesto. Na košickom ľade rovnako odštartoval i svoju úspešnú trénerskú kariéru, keď v sezóne 1987/1988 získal s tímom federálny titul. Ako tréner postupne pôsobil v Poprade, opäť v Košiciach, s ktorými sa mu podarilo v sezóne 1995/1996 obhájiť titul majstra Slovenska, neskôr v Trenčíne, Spišskej Novej Vsi, Liptovskom Mikuláš a v Skalici. Momentálne sedí na trénerskej stoličke v klube HC 07 Prešov.
Kozák
Jaroslav Kozák
bedminton


Jaroslav Kozák sa narodil v roku 1943 v Betlanovciach. Od detstva bol všestranne športovo nadaný a počas štúdia v Košiciach sa venoval atletike, hádzanej, basketbalu i stolnému tenisu. S bedmintonom začal v roku 1960 ako zakladateľ prvého bedmintonového oddielu na Slovensku. Postupne pôsobil v kluboch Stavbár HS Košice a Lokomotíva Košice. V zápasoch prvej federálnej ligy dosiahol 119 víťazstiev a je historicky najúspešnejším hráčom na súťažiach majstrovstiev Slovenska dospelých, kde získal celkovo 20 prvých, 13 druhých a 15 tretích miest. V rokoch 1967 - 1974 patril medzi najlepších hráčov reprezentačného výberu Československa. Popri bedmintone pôsobil Jaroslav Kozák ako učiteľ telesnej výchovy a neskôr aj riaditeľ Základnej školy. V súčasnosti sa venuje najmä mládeži a v kategórii nad 65 rokov patrí k svetovej špičke medzi bedmintonovými veteránmi. Je nositeľom ocenenia Za rozvoj svetového bedmintonu.
Nemethova
Marianna Krajčírová-Némethová
športová gymnastika

Naša najúspešnejšia športová gymnastka sa narodila v roku 1948 v Košiciach aby svoju športovú kariéru začala vo veku deviatich rokov v Bratislave. Debut pod piatimi kruhmi zažila na OH 1964 v Tokiu, kde s družstvom ČSSR, ako jediná Slovenka, vybojovala strieborné medaily. Ďalšie úspechy na seba nenechali dlho čakať a Marika Krajčírová-Némethová postupne získala zlato v súťaži družstiev na MS 1966 v Dortmunde a bronz na bradlách v individuálnom hodnotení na ME 1967 v Amsterdame. V roku 1968 na OH v Mexico City obhájila v tímovej súťaži strieborné medaily a v preskoku skončila tesne za medailovými pozíciami – na štvrtej priečke. O dva roky neskôr viedla národný tím na MS v Ľubľane ako jeho kapitánka a do svojej medailovej zbierky pridala bronz. Na svojej tretej olympiáde v roku 1972 v Mníchove sa s aktívnou kariérou rozlúčila. Po absolvovaní štúdia na FTVŠ Univerzity Komenského v Bratislave pôsobila dlhé roky ako trénerka doma i v Taliansku . Je držiteľkou titulu Gymnastka Slovenska 20. storočia.
KATEGÓRIA: NÁDEJ - LAUREÁTI 2013
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

V kategórii Nádej oceňuje KŠA výnimočné športové výkony a výsledky dosiahnuté v danom roku v mládežníckych a juniorských kategóriách.

Duda
Ondrej Duda
futbal

Mladý, talentovaný futbalista Ondrej Duda pochádza zo Sniny, kde ho k tomuto športu priviedol ešte v predškolskom veku jeho otec. V domácich podmienkach prešiel prípravkou i žiackymi súťažami a už v tomto období ukazoval na ihrisku značné nadanie a potenciál. Po skončení základnej školy sa rozhodol pokračovať v klube MFK Košice v 1. dorasteneckej lige. V najvyššej súťaži medzi seniormi debutoval v sezóne 2012/2013 ako 17-ročný v zápase proti bratislavskému Slovanu. Prvú reprezentačnú pozvánku na medzinárodné stretnutie dostal ako 16 ročný a stabilným členom reprezentácie do 19 rokov sa stal na začiatku sezóny 2012/2013, keď sa stal súčasťou tímu pre kvalifikáciu na majstrovstvá Európy v Bosne a Hercegovine. Svojou ofenzívnou hrou a dvoma strelenými gólmi potvrdil na tomto turnaji svoje nadanie a perspektívu do budúcna. V roku 2013 bol i napriek svojmu veku veľkou oporou tímu seniorov MFK Košice v ligovej súťaži.
Žofia Hruščáková
Žofia Hruščáková
basketbal

Táto mladá nádejná basketbalistka sa narodila v roku 1995 v Košiciach. V súčasnosti pôsobí v klube Good Angels Košice, kde v drese s desiatkou na chrbte hrá na pozícii pivotky. Medzi jej hráčske prednosti patrí predovšetkým rýchlosť, vďaka ktorej dokáže svojim pohybom prekonávať obranu protihráčok. Vo farbách svojho klubu podáva vyrovnané výkony tak v domácej lige ako aj v prestížnej Eurolige, kde dostáva postupne viac príležitostí. Počas roka 2013 si tak zahrala i na záverečnom turnaji tejto súťaže Final Eight , kde zaujala najmä výkonom proti šampiónovi UMMC Jekaterinburg. Pochváliť sa môže i výkonmi na Majstrovstvách Európy do 20 rokov, ktoré sa uskutočnili v tureckom Samsune.
Kuzmova
Viktória Kužmová
tenis

Viktória sa narodila v Košiciach a k tenisu ju ako trojročnú priviedol otec Radovan, ktorý je dodnes jedným z jej trénerov. 180 cm vysoká tenistka je študentkou košického športového gymnázia a členkou klubu VSE TK Akademik Košice. Trénuje na antuke, ktorá je zároveň aj jej najobľúbenejším povrchom a pri hre ťaží najmä z kombinácie výborného servisu a forhendu. V roku 2012 sa stala európskou jednotkou v rebríčku do 14 rokov a vo výbornej forme pokračovala aj počas roka 2013. Medzi mladšími dorastenkami získala titul halovej majsterky Slovenska v dvojhre aj štvorhre, niekoľkokrát bola víťazkou a finalistkou turnajov ITF G4, na Európskom olympijskom festivale mládeže v holandskom Utrechte získala zlatú medailu v dvojhre aj vo štvorhre a v decembri sa premiérovo objavila v seniorskom rebríčku WTA. Oprávnene ju preto môžeme v našej ankete nazvať nádejou košického športu.
KATEGÓRIA: ŠPORTOVÝ KOLEKTÍV - LAUREÁT 2013
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Kolektív oceňuje KŠA športové úspechy košických klubov a kolektívov v danom roku ale tiež prácu tímov a klubov v oblasti športu pre všetkých.
Košická miniliga
Košická miniliga
malý futbal

Bohatá história Košickej futbalovej miniligy siaha až do 60-tych rokov 20. storočia. Hŕstka nadšencov sa pod vedením Arpáda Peterčáka rozhodla založiť dlhodobú súťaž v čase, kedy sa v Košiciach hrávali turnaje v malom futbale bez systému a na rôznych miestach. Myšlienku sa im podarilo dotiahnuť do úspešného konca v roku 1973, keď na Panelovej ulici v pivničných priestoroch za účasti 12-tich mužstiev založili Košickú miniligu. Jej prvým predsedom sa stal Alexander Tóth. V tom čase ani najväčší optimisti neverili, že jej história bude siahať až dodnes. Najväčší rozmach zaznamenala miniliga po roku 1992, keď vstúpila do Únie malého futbalu SFZ a zmenila svoj názov na Mestskú úniu malého futbalu. Ďalší veľký úspech miniligy bol zapísaný v roku 1994 kedy sa mužstvo Trade Trans Rail, vôbec ako prvé z Košíc, prihlásilo do 1.SLMF a hneď pri svojom prvom účinkovaní, pod vedením Jožka Minčíka a Laca Ostrohu, získalo majstrovský titul. Súčasným prezidentom Košickej miniligy v malom futbale je Tomáš Harda.
KATEGÓRIA: HENDIKEPOVANÝ ŠPORTOVEC - LAUREÁT 2013
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Hendikepovaný športovec oceňuje KŠA výnimočný športový počin, zaznamenaný medzi športovcami, ktorí napriek svojmu hendikepu dosahujú vynikajúce športové výsledky a svojim prístupom a odhodlaním sú i výnimočnými osobnosťami.

Oroszová
Anna Oroszová
handbike

Jedna z najúspešnejších telesne postihnutých športovcov Slovenska. Prvé úspechy začala zbierať v disciplíne powerlifting (tlak na lavičke), neskôr sa preorientovala na handbike . Zúčastnila sa paralympiád v Sydney, Aténach i v Londýne. V roku 2013 si úspešne počínala v talianskom Merane, kde na Svetovom pohári v cyklistike zdravotne postihnutých získala dve bronzové umiestnenia. Na jubilejnom Medzinárodnom maratóne mieru nenašla premožiteľku v pretekoch handbike na 20 km.
progress promotion

TOP 10legendanádej
športový kolektívhendikepovaný športovecdoterajší laureáti