ŠOK 2016
ŠPORTOVÁ OSOBNOSŤ KOŠÍC
Galavečer 3. 3. 2017
Spoločenský pavilón, Košice
SOK
KATEGÓRIA: TOP 10 - ocenený za rok 2012
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Do hlavnej kategórie Top 10 nominuje KŠA aktívnych športovcov, ktorí spĺňajú aspoň jedno z nasledujúcich kritérií.

  • ide o športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice a zároveň je v aktuálnej sezóne reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o športovca, ktorý športovo vyrastal inde, avšak v aktuálnej sezóne je reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o košického športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice, avšak v súčasnosti dosahuje mimoriadne výsledky mimo metropoly východu
Radoslav Antl
hádzaná

Antl
Radoslav Antl sa narodil a hráčsky dozrieval v Košiciach, ktorých farby hájil až do roku 2004. Nasledovala prvá zastávka v susednom Prešove, potom angažmán vo Švajčiarsku. Tento ľavý krídeľník sa do Prešova vrátil v roku 2009, aby sa podieľal na dominantnej ére tohto klubu v najvyššej domácej súťaži. Keďže Tatranu sa darilo i na medzinárodnej scéne a Radoslav Antl mal dlhodobo otvorené dvere i do reprezentácie, nikdy nemal núdzu o bohatý súťažný program. Bol vyhlásený za najlepšieho hádzanára Slovenska za rok 2005 a krajinu reprezentoval na troch európskych a dvoch svetových šampionátoch.
Miljana Bojovič
basketbal

Bojovič
Začínala v rodnom Srbsku pod vedením svojho otca. V 18 rokoch odišla za basketbalom do zahraničia aby vystriedala kluby v Španielsku, Rusku i Poľsku. Od roku 2010 je hráčkou Good Angels Košice a postupne sa stala jednou z líderiek tohto tímu. Svoju krajinu úspešne reprezentovala na Majstrovstvách Európy i Majstrovstvách sveta v juniorských kategóriách. Dnes je považovaná za jednu z najlepších rozohrávačiek na starom kontinente a má nemalú zásluhu na ligových tituloch i víťaznom napredovaní košického tímu v Eurolige.
Ján Brutovský
nohejbal

Brutovský
Aktuálny Majster sveta v nohejbale za rok 2012 a najlepší hráč celého šampionátu v českom Nymburku začínal s nohejbalom na prvom stupni základnej školy, kde ho objavili tréneri Štefan Forrai a Marián Žigala. Postupne prešiel v reprezentácii všetkými vekovými kategóriami a od roku 2002 hrá medzi seniormi. Po začiatkoch v košickom klube NK DPMK si vyskúšal pôsobenie na francúzskej Korzike a v roku 2011 sa stal popri Patrikovi Perunovi ďalšou posilou nohejbalového klubu v českom Vsetíne.
Jozef Gönci
športová streľba

Gönci
Rodák z Košíc začal so streľbou v jedenástich rokoch na ZŠ v Parku mládeže. Jeho najobľúbenejšou disciplínou sa stala kráľovská ľubovoľná malokalibrovka na 3x40 výstrelov. Jozef Gönci je viacnásobným majstrom sveta i Európy, vyhral Svetový pohár, v rokoch 1998 a 1999 sa stal najlepším strelcom sveta. Počas svojej kariéry nazbieral celkovo 82 medailí z vrcholových podujatí, 70 zo seniorských a 12 z juniorských pretekov. Päťkrát zvíťazil vo Svetovom pohári. Na OH si vybojoval dva bronzy, tretie miesto obsadil tak v roku 1996 v Atlante, ako aj v roku 2004 v Aténach. V roku 2012 štartoval v Londýne už na svoje piatej letnej olympiáde. V novembri toho istého roku bol opätovne zvolený za predsedu komisie športovcov Slovenského olympijského výboru.
Martin Halčin
vodný slalom

Halčin
Narodil sa v Košiciach v roku 1991. Ako 6 ročný sa k vodnému slalomu dostal na Pieninách. Po návrate do Košíc sa tu svojej disciplíne venoval 5 rokov, aby jeho kroky viedli za lepšími podmienkami do Liptovského Mikuláša, kde pôsobí dodnes. Významné úspechy prišli už v roku 2008, kedy sa stal juniorským majstrom sveta v K1. Postupne sa začal presadzovať napriek mimoriadnej konkurencii i v seniorskej reprezentácii. Rok 2012 mu priniesol ďalší výrazný úspech v podobe titulu Majstra Európy do 23 rokov, ktorý si vybojoval v slovinskom Solkane.
Marcel Haščák
ľadový hokej

Haščák
Rodák z Popradu okúsil vo svojom meste najvyššiu domácu súťaž už ako 18 ročný. Hráčom HC Košice sa stal v sezóne 2010/2011 a hneď po svojom príchode sa tešil z titulu majstra Slovenska. Strelecky disponovaný krídeľník si vybojoval v roku 2012 miesto v reprezentačnom výbere a z Helsínk sa vracal so striebornou medailou z majstrovstiev sveta. V aktuálne prebiehajúcej sezóne sa mu strelecky najviac darilo 7. októbra, kedy na ľade Skalice v ligovom dueli skóroval 5 krát.
Igor Kočiš - kulturistika
/absolútny víťaz ŠOK 2012/


Kočiš
Igor Kočiš, dnes považovaný za historicky najúspešnejšieho európskeho kulturistu začínal so svojim športom vo veku 16 rokov ako samouk. Čoskoro sa dostal pod trénerskú taktovku Milana Čížeka, s ktorým spolupracuje do dnes. Svoj prvý titul majstra sveta vybojoval už v roku 2001 vo váhovej kategórii do 70kg. Potom triumfoval ešte trikrát po sebe, aby sa po istej odmlke na svetový trón vrátil v roku 2011 a zatiaľ posledný šiesty titul pridal v roku 2012 v ekvádorskom Guayaquile. Z celkového počtu 13 zlatých medailí, ktoré Slovensko doposiaľ na svetových šampionátoch získalo tak Igor Kočiš vybojoval temer polovicu. Patrí mu aj titul majstra Európy za rok 2006, kedy si odskočil do váhovej kategórie 75kg.
Rastislav Staňa
ľadový hokej


Staňa
Odchovanec košického hokeja strávil takmer celú seniorskú kariéru v zahraničných kluboch, z ktorých možno spomenúť Washington Capitals, Södertälje SK vo švédskej hokejovej Elitserien, Severstaľ Čerepovec a CSKA Moskva v KHL. V moskovskom klube patrí v súčasnej sezóne k najlepším gólmanon celej súťaže, čo mu prinieslo zaslúžený návrat do reprezentačného dresu. Debutoval v ňom už v roku 2001, o rok na turnaji, ktorý nám priniesol historické zlato odchytal 3 zápasy. Bol členom tímu i na zimných olympiádach v Salt Lake City a Vacouveri.
Dávid Škutka
futbal

Škutka
Rodák zo Sniny bol hráčom MFK Košice už od sezóny 2007/2008, kedy ako 19 ročný debutoval v najvyššej domácej súťaži. Na svojom konte má i zápasy v reprezentačnom tíme do 21 rokov. Na svoje hráčske i strelecké prebudenie čakal až do aktuálnej sezóny, kedy počas jej jesennej časti nastrieľal 13 ligových gólov a strelecky naprázdno nevyšiel ani v Slovenskom pohári. Počas zimnej prestávky prestúpil do Slávie Praha.
Dana Velďáková
atletika


Velďáková
Dana patrí medzi dlhoročné stálice slovenskej atletickej scény. V minulosti rezonovali najmä jej dva bronzy z halových majstrovstiev Európy i štarty na ďalších vrcholných podujatiach. Rok 2012 jej priniesol 12. miesto na olympiáde v Londýne i 5. priečku na Majstrovstvách Európy v Helsinkách. Vo svojej disciplíne je vo svetovom rebríčku hodnotená za uplynulý rok na 9.mieste. Dana Velďáková je absolútnou víťazkou ankety ŠOK 2009 v jej premiérovom roku.
KATEGÓRIA: LEGENDA - ocenený za rok 2012
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Ocenenie v kategórii Legenda odovzdá KŠA vybraným športovým ikonám, ktoré sa v minulosti pričinili o šírenie dobrého mena košického športu a aj dnes môžu byť ľudským a športovým vzorom pre svoje okolie a nastupujúce generácie.
Brunclík
Bedřich Brunclík
ľadový hokej

Začínal ako 10 ročný v Slávii Praha, kde pôsobil až do roku 1965. S povolávacím rozkazom prišla možnosť voľby medzi druholigovými Litoměřicami a Košicami, ktoré vtedy hrávali prvú ligu a pre ktoré sa napokon aj rozhodol. Za Duklu (1965 - 1967) a neskôr VSŽ (1967-1981) odohral v najvyššej česko-slovenskej hokejovej súťaži 16 sezón a 587 stretnutí, v ktorých strelil 237 gólov. S číslom 7 pôsobil v tomto tíme niekoľko sezón aj ako jeho kapitán. Spomedzi všetkých hráčov HC Košice odohral najviac sezón a najviac zápasov v rade. Je držiteľom striebornej medaily z Majstrovstiev sveta 1971 a titulu Majstra Európy z toho istého roku. Po ukončení hráčskej kariéry sa venoval trénovaniu doma i v zahraničí.
Kapcárová
Magdaléna Kapcárová
plávanie


Plavkyňa, ktorá v roku 2012 oslávila jubilejnú 85-ku, vybojovala na júnových Majstrovstvách sveta Masters v talianskom Riccione dve zlaté a dve strieborné medaily. Energie a vitality má na rozdávanie, trénuje trikrát týždenne a riadi sa tým, že v prvom rade treba chcieť. Voľakedy vynikala v krauliarskych disciplínach, dnes slávi úspechy aj v prsiach, znaku, ba aj v motýliku, ktorý jej nikdy celkom nesedel. V bohatej zbierke medailí jej nechýbajú tie najcennejšie kovy z významných európskych i svetových šampionátov rokov minulých.
Strausz
Ján Strausz
futbal

Tento niekdajší vynikajúci slovenský futbalista, útočník a reprezentant Československa je legendou košického futbalu. Osem sezón bol v klube VSS jeho najlepším strelcom. Spolu nastrieľal v 261 stretnutiach 115 ligových gólov vďaka čomu sa stal členom Klubu ligových kanonierov. Počas svojej aktívnej kariéry hral za VSS Košice, Duklu Praha, Duklu Komárno, Tatran Prešov a Baník Rožňava.
KATEGÓRIA: NÁDEJ - ocenený za rok 2012
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

V kategórii Nádej oceňuje KŠA výnimočné športové výkony a výsledky dosiahnuté v danom roku v mládežníckych a juniorských kategóriách.

Bálintová
Barbora Bálintová
basketbal

Barbora je napriek svojmu juniorskému veku členkou základnej zostavy "áčka" v majstrovskom klube Good Angels Košice. V roku 2012 absolvovala táto 175 cm vysoká rozohrávačka dva šampionáty - Juniorské majstrovstvách Európy do 18 rokov v Rumunsku a Majstrovstvá Európy do 20 rokov v Maďarsku a v oboch bola výraznou oporou tímu. Barbora má vďaka svojej rýchlosti a vynikajúcim defenzívnym zručnostiam všetky predpoklady zaradiť sa medzi top hráčky budúcnosti.
Cmárová
Veronika Cmárová
kickbox

Veronika je členkou Guard Steel Trans Kickboxing klub Košice. Na Majstrovstvách sveta juniorov a kadetov, ktoré sa konali v septembri 2012 v Bratislave obsadila v kategórii full contact junioriek do 65 kg v silnej konkurencii vynikajúcu druhú priečku. Jej ďalšími úspechmi v uplynulom roku sú štvrťfinále na Majstrovstvách Európy seniorov a dve tretie miesta v kategórii full contact a light contact na Svetových pohároch v Innsbrucku a Szegede.
Schmiedlová
Anna Karolína Schmiedlová
tenis

Obrovská nádej slovenského tenisu Anna Karolína Schmiedlová má za sebou jednoznačne najúspešnejšiu sezónu vo svojej kariére.
18-ročná rodáčka z Košíc vyhrala v roku 2012 päť ITF turnajov, svojimi výkonmi prispela k zisku zlata na Majstrovstvách Európy družstiev dievčat do 18 rokov a prebojovala sa až do finále juniorskej dvojhry na Roland Garros v Paríži, kde po veľkej dráme nestačila na nemecký talent Anniku Beckovú. Rok 2012 otvárala na 645. mieste a po 56 výhrach jej aktuálne patrí už 186. priečka rebríčka WTA.
KATEGÓRIA: ŠPORTOVÝ KOLEKTÍV - ocenený za rok 2012
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Kolektív oceňuje KŠA športové úspechy košických klubov a kolektívov v danom roku ale tiež prácu tímov a klubov v oblasti športu pre všetkých.
zápasenie
Zápasnícky klub 1904 Košice
Zápasenie

Len málo športových odvetví má v Košiciach takú bohatú a úspešnú históriu ako práve zápasenie. Oficiálnym rokom vzniku zápasenia v Košiciach je rok 1904, ktorý je považovaný zároveň za rok zrodu organizovaného zápasenia na Slovensku. Zápasnícky klub Lokomotíva Košice bol založený v roku 1945, kedy sa rozhodli nadšenci zápasenia, zoskupení okolo neskoršieho nestora zápasenia Ladislava Nagya, založiť si svoju zápasnícku rodinu, a hneď v roku 1946, po vzniku TJ Lokomotíva Košice sa začlenili do jej radov. Počas svojej doterajšej, takmer 70-ročnej existencie, dosiahol klub mnoho úspechov. Medzi jeho odchovancov patrí nemálo Majstrov Československa a Slovenska i reprezentantov medzi nimi aj legendárny Mikuláš Athanasov. V súčasnosti patrí klub spolu s Dunajplavbou Bratislava medzi najvýznamnejšie zápasnícke kluby na Slovensku.
KATEGÓRIA: HENDIKEPOVANÝ ŠPORTOVEC - ocenený za rok 2012
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Hendikepovaný športovec oceňuje KŠA výnimočný športový počin, zaznamenaný medzi športovcami, ktorí napriek svojmu hendikepu dosahujú vynikajúce športové výsledky a svojim prístupom a odhodlaním sú i výnimočnými osobnosťami.

Ludrovsky
Martin Ludrovský
stolný tenis

Martin sa venoval dlhodobo motokrosu, úraz pri tréningu ho pred niekoľkými rokmi pripútal na vozík. Jeho športové srdce však zvíťazilo a po náročnej rehabilitácii sa začal na podnet Jána Riapoša venovať stolnému tenisu. Výsledky sa dostavili pomerne rýchlo, keď sa v roku 2010 stal tímovým Majstrom sveta a v roku 2011 Majstrom Európy. Na Paralympiáde v Londýne 2012 získal v tíme spolu s Jánom Riapošom a Rastislavom Revúckym najcennejší kov, keď vo finále suverénne porazili tím Francúzska 3:0. Za tento vynikajúci úspech si Martin zaslúžil ocenenie ŠOK v kategórii hendikepovaný športovec druhý krát v rade.
Internetového hlasovania:  ŠOK FAN 2012

brutovsky
Ján Brutovský
nohejbal

Aktuálny Majster sveta v nohejbale za rok 2012 a najlepší hráč celého šampionátu v českom Nymburku začínal s nohejbalom na prvom stupni základnej školy, kde ho objavili tréneri Štefan Forrai a Marián Žigala. Postupne prešiel v reprezentácii všetkými vekovými kategóriami a od roku 2002 hrá medzi seniormi. Po začiatkoch v košickom klube NK DPMK si vyskúšal pôsobenie na francúzskej Korzike a v roku 2011 sa stal popri Patrikovi Perunovi ďalšou posilou nohejbalového klubu v českom Vsetíne.
progress promotion

TOP 10legendanádej
športový kolektívhendikepovaný športovecdoterajší laureáti