ŠOK 2016
ŠPORTOVÁ OSOBNOSŤ KOŠÍC
Galavečer 3. 3. 2017
Spoločenský pavilón, Košice
SOK
KATEGÓRIA: TOP 10 - ocenený za rok 2011
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Do hlavnej kategórie Top 10 nominuje KŠA aktívnych športovcov, ktorí spĺňajú aspoň jedno z nasledujúcich kritérií.

  • ide o športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice a zároveň je v aktuálnej sezóne reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o športovca, ktorý športovo vyrastal inde, avšak v aktuálnej sezóne je reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o košického športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice, avšak v súčasnosti dosahuje mimoriadne výsledky mimo metropoly východu
Katarína Berešová
atletika

Berešová
Jedna z najtalentovanejších atlétok Slovenska posledných rokov sa narodila v Trebišove a momentálne súťaží za klub Obal Servis Košice. I keď miesto medzi laureátmi ankety ŠOK 2011 jej vyniesol najmä splnený limit na olympiádu v Londýne, má sa Katka čím pochváliť i z rokov minulých. Ako juniorka sa stala v roku 2006 majsterkou sveta v behu do vrchu, je aktuálnou majsterkou Slovenska v behu na 10.000 metrov a celkovo päťkrát vyhrala polmaratón v rámci Medzinárodného maratónu mieru. Jej premiéra na dvojnásobne dlhej trati v Košiciach tiež nedopadla zle, keď v silnej konkurencii skončila na 5. mieste. Okrem športu stíha Katka i štúdium, ktorému sa venuje na Ekonomickej fakulte Technickej univerzity Košice.
Jaroslav Horváth
kulturistika

Horváth
Rodený Košičan patrí k jedným z najúspešnejších kulturistov v slovenskej histórii. Je zároveň prvým Slovákom, ktorý sa môže pochváliť profesionálnou licenciou. Horváth začínal so zápasením, s ktorým získal československý majstrovský titul v juniorskej kategórii, ale po vážnom zranení sa dostal ku kulturistike. V amatérskych kategóriách sa stal dvojnásobným majstrom Slovenska a sveta. V profesionálnej kariére získal doposiaľ najlepšie umiestnenie na najprestížnejšej kulturistickej súťaži na svete Mr. Olympia 2011, keď mu v kategórii do 202 libier tesne ušla medaila. Ale aj tak je 4. miesto historickým úspechom pre slovenskú kulturistiku. Okrem športu sa venuje svojmu fitnescentru, kde pôsobí aj ako osobný tréner a rodine – manželke a dvom dcérkam.
Jakub Kačeňák
zápasenie

Kačeňák
Absolvent košického Športového gymnázia sa zápaseniu venuje od svojich desiatich rokov. Prvé úspechy zaznamenal ako junior, keď na Majstrovstvách Slovenska v zápasení vo voľnom štýle v roku 2008 získal titul majstra do 66 kg. O rok neskôr pridal ďalší majstrovský titul, ale tentoraz už v seniorskej kategórii. Ako 22-ročný odchovanec Zápasníckeho klubu Košice 1904 sa prezentoval aj na svetových šampionátoch. Na posledných majstrovstvách sveta v zápasení sa stal najlepšie umiestneným Slovákom, keď vo voľnom štýle do 66 kg obsadil solídne 8. miesto.
Lucia Kupčíková - basketbal
/absolútny víťaz ŠOK 2011/

Kupčíková
Excelentná basketbalistka je nielen oporou košických Good Angels, ale aj slovenského výberu. Dvadsaťsedemročná krídelníčka začínala svoju kariéru v rodnom Poprade, odkiaľ po 6 sezónach prestúpila do Ružomberka. S "Ružou" si ako kapitánka zahrala aj v pohárovej Európe. Od sezóny 2009/2010 svoje schopnosti zapožičala Košičanom, s ktorými dosiahla euroligový level. Slovensko reprezentovala už v mládežníckych družstvách, neskôr v klubovom drese v tímoch Siemens Poprad (2005-06), MBK Ružomberok (2007-09), Good Angels Košice (2009-11) a nakoniec aj v národnom tíme. Na posledných majstrovstvách Európy v Poľsku patrila naša kapitánka k najlepším strelkyniam slovenského tímu. Posledným úspechom je ocenenie najužitočnejšia hráčka (MVP) 10. kola Euroligy žien 2011/2012.
Martin Mazák
hádzaná

Mazák
27-ročný pivot maďarského FTC-PLER Budapešť je odchovancom košickej hádzanej. So svojím prvým klubom, MHK Košice, získal v ligovej súťaži 2. a 3. miesto. Darí sa mu i po prestupe – so súčasným maďarským klubom v sezóne 2010/2011 obsadil 3. miesto v tamojšej ligovej súťaži. Vďaka svojim skvelým hádzanárskym schopnostiam sa môže pochváliť aj účasťou v slovenskej reprezentácii – najskôr, v roku 2004 na Majstrovstvách Európy juniorov a neskôr ako senior v roku 2011 na Majstrovstvách sveta vo Švédsku.
Peter Nižný
vodné pólo

Nižný
Počas štyroch rokov patril tento 34-ročný vodnopólista k hlavným oporám ČH Hornets Košice. Vďaka skvelým schopnostiam obrancu sa Košičanom podarilo získať štyrikrát po sebe zlato v slovenskej extralige. Pred príchodom do Košíc nadobudol bohaté skúsenosti v zahraničných kluboch Mediterrani Barcelona, CN Barcelona, Valencia a Marseille. S nimi dosiahol i mnohé úspechy – víťazstvo pohára LEN, majstrovský titul zo španielskej ligy, dva tituly z francúzskej ligy a dve víťazstvá vo Francúzskom pohári. Úspechom je aj reprezentácia Slovenska na letnej olympiáde v Sydney v roku 2000. Vo vodnopólovej ankete Mokrá lopta sa stal trikrát najlepším vodným pólistom Slovenska a v jej poslednom ročníku bol vyhlásený aj za najlepšieho hráča extraligy. Dnes hráva Peter Nižný za domovské NCHZ Nováky a uvažuje o trénerstve, ktoré v súčasnosti študuje. Je ženatý a má dve deti – sedemročnú dcéru a takmer dvojročného syna.
Jozef Pollák
orientačný beh


Jozef Pollák
Rodák zo Zázrivej vymenil ako 14-ročný futbal za orientačný beh, keď na miestnom futbalovom ihrisku vyrástla budova školy. A urobil dobre - Jozef Pollák je náš najlepší orientačný bežec. Československo aj Slovensko reprezentoval na mnohých svetových šampionátoch nielen ako pretekár, ale aj ako tréner. Medzi najväčšie úspechy jeho dlhoročnej kariéry, ktorá ešte stále neskončila, patrí strieborná medaila v štafete na Majstrovstvách sveta 1983 v Maďarsku, desiate miesto v individuálnych pretekoch na MS 1987 vo Francúzsku a prvé miesto na pretekoch Svetového pohára z roku 1992 v Rakúsku. Ďalším úspechom je striebro na MS 2002 v Austrálii v kategórii veterán od 40 rokov a o štyri roky neskôr bronz z Rakúska v kategórii od 45 rokov. Okrem toho sa môže popýšiť titulom štvornásobného majstra ČSSR a mnohonásobného majstra Slovenska. Popri športovej kariére je predsedom, manažérom i trénerom rovnako úspešného klubu Akademik TU Košice.
Rastislav Solár
kulturistika


Rastislav Solár
Nitriansky kulturista, člen košického Veterinary BB, dosiahol počas svojej deväťročnej profesionálnej kariéry množstvo úspechov. Je štvornásobným majstrom Slovenska, dvakrát získal striebro na Majstrovstvách Európy (Brašov 2005 a Bratislava 2006) a raz zlato (Maastricht 2010). Na svetových šampionátoch štartoval trikrát a z dvoch z nich si odniesol medailu – bronz z Bahrajnu v roku 2009 a zatiaľ ten najcennejší kov, zlato z Bombaja (november 2011). Zlatá medaila je o to cennejšia, že Rasťo Solár je pre Slovensko iba druhým kulturistom s titulom majstra sveta v kategórii nad 100kg a zároveň prvý Slovák, ktorý kraľuje v tejto kategórii.
Ján Tabaček
ľadový hokej

Ján Tabaček
Košický obranca začal hrávať hokej vďaka svojmu otcovi ako sedemročný v rodnom Martine. Po juniorských začiatkoch zakotvil na tri sezóny v HC Martine a odtiaľ sa presunul do bratislavského Slovanu. Hneď v prvej sezóne, 2001/2002, si siahol na extraligový majstrovský titul a zároveň bol draftovaný zámorským tímom Anaheim. Avšak v USA odohral len 12 zápasov za farmu Cincinnati Mighty Ducks. Po návrate na Slovensko sa mu opäť podarilo získať extraligový titul so Slovanom a ďalšie dva v rade s pražskou Spartou. Od sezóny 2008/2009 hráva za HC Košice a trikrát v rade s nimi dosiahol majstrovský titul. V slovenských historických hokejových tabuľkách je tak na druhom mieste za Richardom Kapušom, ktorý získal šesť majstrovských titulov.
Ladislav Tóth
kickbox


Ladislav Tóth
Tridsaťtriročný reprezentant košického klubu Steel Trans je bojovníkom telom i dušou. Po prvotných úspechoch, kedy sa stal prvýkrát majstrom Slovenska, prišla vážna dopravná nehoda a následná hrozba amputácie nohy. Vďaka lekárom, ale hlavne nezlomnej vôli, sa vrátil ku kickboxu a vyhráva "všetko, čo sa dá". Je mnohonásobným majstrom Slovenska, majstrom Európy v light kontakte do 71 kg z roku 2005, vicemajstrom z roku 2003 a vicemajstrom v semi kontakte do 79 kg z roku 2005. Zatiaľ svoj najväčší úspech dosiahol v novembri 2011 - na 18. Majstrovstvách sveta seniorov v kickboxe organizácie WAKO získal striebornú medailu v kategórii kick light do 79 kg. Okrem aktívneho športu sa venuje aj trénerstvu a je hlavným reprezentačným trénerom Slovenska. Pochádza z obce Drienovec.

KATEGÓRIA: LEGENDA - ocenený za rok 2011
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Ocenenie v kategórii Legenda odovzdá KŠA vybraným športovým ikonám, ktoré sa v minulosti pričinili o šírenie dobrého mena košického športu a aj dnes môžu byť ľudským a športovým vzorom pre svoje okolie a nastupujúce generácie.
Frolo
Anton Frolo
hádzaná

Rodák z Ružomberka urobil rozhodujúci krok k hádzanej na gymnáziu v Michalovciach. Ligovú hráčsku kariéru začal v Prešove, aby sa postupne predstavil aj v Dukle Praha a VSŽ Košice. Jeho talent a tréningové úsilie bolo zúročené v národnom tíme Československa, s ktorým v roku 1967 získal v Göteborgu titul majstrov sveta. Okrem toho má vo svojej vitríne i ďalšie cenné kovy zo šampionátov v rokoch 1958-1964. V roku 1968 začal pôsobiť v Košiciach ako hrajúci tréner, aby už o rok oslavoval s tímom postup do I. ligy. Na trénerskej lavičke Košíc sa mu darilo i naďalej, o čom svedčia tituly majstra ČSSR v rokoch 1979 a 1981. Snáď najväčšieho uznania sa mu dostalo v roku 2000, keď bol vyhlásený za najúspešnejšieho slovenského hádzanára storočia.
Guman
Karol Gumán
vzpieranie


Rodák z Košíc patrí k bývalým popredným československým vzpieračom. V rokoch 1958 až 1974 sa niekoľkokrát stal majstrom Slovenska aj Československa. Po ukončení aktívnej kariéry zostal verný vzpieračstvu a pôsobil ako tréner nielen klubu Viktória Košice, ale priebežne aj v československej a slovenskej reprezentácii. Bol predsedom Slovenského zväzu vzpierania a zakladateľom a riaditeľom Športového gymnázia v Košiciach. Za svoj dlhoročný športový prínos získal zlatú medailu Slovenského združenia telesnej kultúry, bronzové kruhy Slovenského olympijského výboru a uznanie za zásluhy Európskej vzpieračskej federácie. V otcových šľapajách sa vydali aj jeho dvaja synovia Karol a Viktor, ktorí sú majstrami Československa a Slovenska vo vzpieraní.
Svajlen
Anton Švajlen
futbal

Na futbalových trávnikoch strávil spolu 26 rokov, počas ktorých si na svoje konto pripísal množstvo úspechov. Rodák zo Solčian vystriedal viacero klubov, jeho konečnou stanicou sa však stalo mužstvo VSS Košice, ktorého farby hájil v rokoch 1959 -1975. Odohral 336 ligových zápasov a hoci mal gólom zabraňovať, vďaka svojim schopnostiam jedenásťkrát skóroval z pokutových kopov. Objavoval sa v nomináciách reprezentačného tímu, aby najväčší športový úspech v národných farbách dosiahol na Olympiáde v Tokiu, kde získal so spoluhráčmi strieborné medaile. Kopačky zavesil na klinec vo veku 38 rokov. So športom ostal spätý ako tréner, ale najmä prácou na čele Olympijského klubu Košice či v ďalších funkciách Slovenského olympijského výboru. Je držiteľom Zlatého odznaku Slovenského futbalového zväzu a ďalších významných ocenení. To, že jablko nepadá ďaleko od stromu potvrdil i jeho syn Ľubomír, ktorý dlhé roky stál úspešne v hádzanárskej bráne.
KATEGÓRIA: NÁDEJ - ocenený za rok 2011
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

V kategórii Nádej oceňuje KŠA výnimočné športové výkony a výsledky dosiahnuté v danom roku v mládežníckych a juniorských kategóriách.

Jurčo
Tomáš Jurčo
ľadový hokej

Jedna z najväčších nádejí mladého slovenského hokeja, odchovanec HC Košice hráva hokej od svojich piatich rokov. Vďaka svojmu talentu sa dokázal úspešne presadiť aj vo vyšších vekových kategóriách. Ako pätnásťročný už hrával za juniorov Košíc a s 54 kanadskými bodmi sa stal najproduktívnejším hráčom. Skvelé schopnosti útočníka mu zaistili cestu za oceán – dve sezóny hrával v kanadskej juniorskej súťaži QMJHL za tím Saint John Sea Dogs, s ktorým sa mu podarilo získať i prestížny Memorial Cup. V lete 2011 ho draftoval klub NHL Detroit Red Wings. Zaujímavosťou je, že Tomáš nie je jediný v rodine s hokejovým talentom. Jeho staršia sestra Petra hrala v ženskom hokejovom tíme na zimných olympijských hrách vo Vancouveri.
Pillarová
Viktória Pillárová
karate

Zverenkyňa Karate klub Kretovič Košice a ešte stále študentka Športového gymnázia, má už vo svojom mladom veku na svojom konte niekoľko svetových úspechov. Vo februári 2011 si na Majstrovstvách Európy v Novom Sade vybojovala bronzovú medailu v kategórii kumite kadetiek do 54 kg. A už o niekoľko mesiacov neskôr, na 7. Majstrovstvách sveta juniorov a kadetov v Melake (Malajzia), zasa striebornú medailu v športovom zápase kumite v kategórii do 54 kg. Okrem týchto dvoch cenných kovov má ešte vo svojej zbierke zlato z Grand Prix Hradec Králové, striebro z Harasuto Europe Cup a ďalších 5 bronzových medailí.
Vanta
Viliam Vanta
kickbox

Bardejovský rodák patrí medzi najväčšie nádeje seniorskej reprezentácie slovenského kickboxu. Junior košického Steel Trans kickboxing klubu len za posledné mesiace obohatil svoju zbierku cenných kovov o niekoľko titulov zo slovenských aj svetových súťaží. Veď posúďte sami - je seniorským majstrom Slovenska v semi kontakte a v light kontakte do 69 kg a zároveň vicemajstrom vo full kontakte mužov do 67 kg. Na 17. ročníku Svetového pohára v Szegede vyhral juniorský light kontakt do 69 kg a získal striebro v kick light juniorov do 69 kg. Najväčší úspech dosiahol na septembrových Majstrovstvách Európy juniorov a kadetov, odkiaľ si priniesol titul majstra Európy v kategórii light kick juniorov do 69 kg.
KATEGÓRIA: ŠPORTOVÝ KOLEKTÍV - ocenený za rok 2011
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Kolektív oceňuje KŠA športové úspechy košických klubov a kolektívov v danom roku ale tiež prácu tímov a klubov v oblasti športu pre všetkých.
goodangels
Good Angels
basketbal

Tento ženský basketbalový klub bol založený v roku 2001 a v súčasnosti predstavuje absolútnu slovenskú špičku. Počas jedenástich rokov svojej existencie získal klub 8 titulov majstra republiky, posledný i v sezóne 2010/2011. Okrem toho žne klub úspechy i v Eurolige, kde v posledných rokoch atakuje postup do najlepšej osmičky a nádejne má rozohranú i aktuálnu sezónu. Viaceré hráčky tímu sú členkami slovenskej basketbalovej reprezentácie.
KATEGÓRIA: HENDIKEPOVANÝ ŠPORTOVEC - ocenený za rok 2011
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Hendikepovaný športovec oceňuje KŠA výnimočný športový počin, zaznamenaný medzi športovcami, ktorí napriek svojmu hendikepu dosahujú vynikajúce športové výsledky a svojim prístupom a odhodlaním sú i výnimočnými osobnosťami.

Ludrovsky
Martin Ludrovský
stolný tenis

Martin sa dlhodobo venoval motokrosu, no úraz pri tréningu ho pred niekoľkými rokmi pripútal na vozík. Jeho športové srdce však zvíťazilo a po náročnej rehabilitácii sa začal venovať stolnému tenisu. Rok 2011 mu priniesol titul majstra Európy, keď sa spoločne s družstvom Slovenska umiestnil v Splite na najvyššej priečke, čím sa zároveň nominoval i na tohtoročnú Paralympiádu v Londýne. Pôsobí v klube Stadex Košice a súčasne reprezentuje i Športový klub Žarnovica, ktorý sa osobitne venuje hendikepovaným stolným tenistom.
Internetového hlasovania:  ŠOK FAN 2011
Hynek
Radovan Hynek
vodné lyžovanie

Radovan Hynek je slovenský juniorský reprezentant vo vodnom lyžovaní a člen Klubu TRIXEN Košice. Rok 2011 bol pre tohto nádejného športovca zatiaľ najúspešnejší, keď na majstrovstvách Európy v Poľskom Lubline v kategórii juniorov do 15 rokov získal dva tituly majstra Európy v slalome. V internetovom hlasovaní ŠOK FAN 2011 získal Radovan najviac sympatií, preto sa stal jednoznačným víťazom.
progress promotion

TOP 10legendanádej
športový kolektívhendikepovaný športovecdoterajší laureáti