ŠOK 2016
ŠPORTOVÁ OSOBNOSŤ KOŠÍC
Galavečer 3. 3. 2017
Spoločenský pavilón, Košice
SOK
KATEGÓRIA: TOP 10 - ocenený za rok 2010
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Do hlavnej kategórie Top 10 nominuje KŠA aktívnych športovcov, ktorí spĺňajú aspoň jedno z nasledujúcich kritérií.

  • ide o športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice a zároveň je v aktuálnej sezóne reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o športovca, ktorý športovo vyrastal inde, avšak v aktuálnej sezóne je reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o košického športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice, avšak v súčasnosti dosahuje mimoriadne výsledky mimo metropoly východu
Peter Bartoš - ľadový hokej
/absolútny víťaz ŠOK 2010/

Peter Bartoš
Peter Bartoš je odchovancom martinského hokeja a v miestnom klube odohral päť extraligových sezón. Po úspešných MS 2000 v Petrohrade ho ako 27-ročného draftoval tím NHL Minnesota Wild, za ktorý odohral aj niekoľko zápasov. Po skončení zámorskej anabázy sa vrátil do Českých Budějovíc. Od ročníka 2005/06 hráva v HC Košice, kde sa v druhom roku pôsobenia sa stal kapitánom a prevzal funkciu po Jurajovi Kledrowetzovi. S dresom číslo 43. vyhral v sezóne 2008/2009 s Košicami titul majstra slovenskej extraligy, aby na jar 2010 opäť ako líder tímu dvíhal nad hlavu majstrovskú trofej. Počas svojej kariéry v slovenskej reprezentácii odohral spolu 92 zápasov a zaznamenal 23 gólov. Je hrdým otcom 5 detí.
Jozef Béreš ml.
rally


Jozef Béreš ml.
Skúsenosti začal zbierať na motokárach, neskôr v autokrosárskej bugine. V súčasnosti pôsobí tento najlepší slovenský automobilový pretekár v klube Styllex motorsport. Tím, ktorý je sedemnásobným držiteľom titulu absolútnych majstrov Slovenskej republiky v rally vznikol v roku 1983 a je prvým a jediným slovenským tímom, ktorý štartoval päť rokov na Majstrovstvách sveta v rally a tiež jediným slovenským tímom, ktorý 2-krát absolútne vyhral Barum rally Zlín a 1-krát obsadil na tomto podujatí absolútnu tretiu priečku. V roku 2010 získal Jozef so svojim tímom už po štvrtý krát titul absolútnych majstrov Slovenskej republiky v rally a tiež titul majstrov Slovenskej republiky v kategórii rally S2000.
Candice Dupree
basketbal

Candice Dupree
Táto rodáčka z Oklahomy vyrastala v Tampa Bay na Floride. Ešte ako univerzitná hráčka získala množstvo ocenení a uznaní a prirovnávali ju k Timovi Duncanovi. V roku 2006 bola vydraftovaná tímom Chicago Sky a v marci 2010 prestúpila na vlastnú žiadosť do Phoenixu Merkury. V rámci svojho pôsobenia v Európe hrala profesionálnu ligu v Poľsku, kde bola v roku 2008 vyhlásená za najproduktívnejšiu hráčku. V sezóne 2009/2010 prestúpila do košického klubu Dobrí Anjeli, s ktorým získala majstrovský titul. S tímom USA sa stala v roku 2010 majsterkou sveta na šampionáte hranom v susednom Česku. Za svoje účinkovanie v zámorí bola trikrát nominovaná to All Stars tímu WNBA.
Natália Lenártová Revajová
kulturistika & fitness


Natália Lenártová Revajová
Natália Lenártova Revajová patrí medzi stálice na nebi fitness a bodyfitness. Zverenkyňa trénera Milana Čížeka bola už vlani adeptkou na nomináciu medzi laureátov ankety ŠOK, keď v Taliansku získala titul majsterky sveta v bodyfitness. Košická športová akadémia ju na ocenenie navrhla za dlhodobo skvelé výsledky, ktoré v aktuálne hodnotenom roku 2010 podčiarkla víťazstvom na prestížnej súťaži Arnold Classic Amateur v USA. Okrem toho, že dominuje na domácej scéne, sú v jej vitríne z minulosti i trofeje za tituly majsterky Európy i viaceré pódiové umiestnenia na svetových šampionátoch. Okrem súťaženia sa Natália, mamička dcéry Karin, venuje aj cvičeniu a poradenstvu so svojimi zverencami, ktorým okrem tréningových plánov navrhuje aj špeciálne diéty.
Zuzana Mimovičová
plávanie


Zuzana Mimovičová
Zuzana Mimovičová patrí suverénne k najlepším plavkyniam Košíc a je zároveň je považovaná i za najlepšiu slovenskú prsiarku. Ako členka klubu ŠKP Košice dosiahla v roku 2010 niekoľko úspechov, medzi ktoré môžeme bezpochyby zaradiť účasť na ME v plávaní v Budapešti, dvojnásobný titul majsterky SR, či vytvorenie nových slovenských rekordov v disciplínach 100m a 200m prsia. Výzvou, pre túto študentku Prírodovedeckej fakulty UPJŠ bude v najbližšom období predovšetkým účasť na Univerziáde v Shenzene (2011) a tiež štart na OH 2012 v Londýne.
Alexander Nagy
vodné pólo

Alexander Nagy
Alexander Nagy mal k športu blízko už od útleho detstva. Prv než zakotvil vo vodnom póle, okúsil tenisové dvorce, plavecké bazény i pády pri džude. Prvý veľký úspech vo vodnom póle prišiel s prestupom do Ferencvárosu Budapešť, špičkového európskeho klubu, kde mal okrem iného možnosť zahrať si i s piatimi olympijskými víťazmi. Po dvoch rokoch sa rozhodol zmeniť pôsobenie a prestúpil do chorvátskeho Splitu, s ktorým získal v roku 1999 titul Európskeho pohára majstrov, teda titul najprestížnejšej európskej klubovej súťaže. V uplynulej sezóne 2009/2010 bol kapitánom ČH Hornets Košice, s ktorým sa mu podarilo získať majstrovský titul. Aktuálne pôsobí v klube KPŠ Akademik Košice.
Imrich Pástor
atletika


Imrich Pástor
Imrich sa k behu prvýkrát dostal v piatej triede základnej školy v Bohdanovciach. Vtedy si ho všimol tréner Marhevský, ktorý mu začal dávať cenné bežecké rady. Mladý talent sa v tom období pokúsil o prijatie na športové gymnázium. Napriek tomu, že z troch pokusov mu nevyšiel ani jeden, behávať neprestal Dnes je členom klubu Obal servis Košice pod trénerskou taktovkou Paľa Madára. Po tituloch majstra Slovenska na dráhe sa začal venovať aj cestným behom. V roku 2010 sa stal majstrom SR v maratónskom behu a v celkovom poradí MMM obsadil vynikajúce 7. miesto. Obdivuhodnou skutočnosťou je skĺbenie Imrichovej náročnej športovej prípravy so zamestnaním v spoločnosti U. S. Steel Košice.
Teodor Paul
hádzaná


Teodor Paul
Košický rodák a odchovanec košickej hádzanej pôsobí momentálne v špičkovom maďarskom klube Ferencvároš Budapešť avšak v júni tohto roku prišla Teovi ponuka pôsobiť v momentálne najlepšom maďarskom hádzanárskom klube MKB Veszprém KC. Aktuálne je Teodor Paul celkom oprávnene považovaný za jedného najúspešnejších odchovancov košickej hádzanej, pôsobiacích v zahraničí. Tento hráč s číslom 55 na drese patrí medzi opory hádzanárskej reprezentácie SR, kde tvorí úspešnú brankársku dvojicu so skúseným Richardom Štochlom, čo nakoniec potvrdil i na majstrovstvách sveta v roku 2009. V roku 2010 bol platným členom reprezentačného tímu, ktorý vybojoval postup na MS v hádzanej vo Švédsku.
Samuel Piasecký
športová gymnastika

Samuel Piasecký
Narodil sa v Košiciach, kde ho otec ako 6 ročného prihlásil na gymnastiku ku trénerovi Jozefovi Ducákovi, vraj "aby mal od neho pokoj". V Košiciach absolvoval základnú školu a športové gymnázium, neskôr sa presťahoval do Bratislavy, kde začal pôsobiť u trénera Františka Ducka. Neskôr prestúpil k trénerovi Martinovi Zvalovi, u ktorého ako člen Slávie UK pôsobí dodnes. Je ženatý a má troch synov. Medzi jeho najväčšie úspechy na bradlách patrí 5. miesto na ME v roku 2009, 1. miesto na Svetovom poháre B kategórie v roku 2006, 3. miesto z Finále pretekov Svetového pohára v roku 2008, víťazstvo na pretekoch svetového pohára v Maribore v roku 2010. Skvelú sezónu 2010 potvrdil finálovou účasťou v cvičení na bradlách na MS v Rotterdame.
Radoslav Zabavník
futbal


Radoslav Zabavník
Pochádza z mimoriadne športovo založenej rodiny. S futbalom začínal v rodných Košiciach vo veku 8 rokov. V seniorských tímoch odohral doma 66 ligových stretnutí, aby sa po prestupe do MŠK Žilina neskôr dostal do CSKA Sofia a Sparty Praha. Od roku 2008 hrával v ruskom mužstve Terek Groznyj pôsobiaceho v najvyššej ruskej súťaži. V súčasnosti je hráčom bundeligového Mainzu. V drese slovenskej reprezentácie odohral 47 stretnutí a strelil v nich jeden gól. Počas úspešnej kvalifikácie Slovenska na Majstrovstvá sveta i počas samotného šampionátu v Južnej Afrike bol dôležitým defenzívnym pilierom mužstva. Má sestru Janu, ktorá sa tiež venuje atletike.
KATEGÓRIA: LEGENDA - ocenený za rok 2010
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Ocenenie v kategórii Legenda odovzdá KŠA vybraným športovým ikonám, ktoré sa v minulosti pričinili o šírenie dobrého mena košického športu a aj dnes môžu byť ľudským a športovým vzorom pre svoje okolie a nastupujúce generácie.
Jiri Holecek
Jiří Holeček (1944)
ľadový hokej

Jiří Holeček ako dieťa miloval futbal, keďže však v zime nebolo čo robiť, vzal hokejku, korčule a začal s hokejom. Keď mu prišiel vojenský povolávací rozkaz dostal sa do tréningového tábora jihlavskej Dukly odkiaľ prestúpil do Košíc, pôvodne na rok. Tento vysoký, avšak mimoriadne obratný brankár, ktorého hlavnými prednosťami boli vynikajúce reakcie a mimoriadne rýchla práca nôh ostal nakoniec v košickom klube 10 rokov. V jeho drese získal nomináciu do národného tímu, s ktorým získal titul majstra sveta v roku 1972, aby ho ešte 2x obhájil a pridal 2 olympijské kovy i viacero ďalších pódiových umiestnení zo svetových šampionátov. Po návrate do pražskej Sparty si Jiří Holeček, ktorého laminátové masky dodnes patria k neodmysliteľným ikonám československého hokeja, vyslúžil ako prvý brankár v histórii prestížne tuzemské individuálne ocenenie - Zlatú hokejku. Po odchode zo Sparty v roku 1978 a krátkom angažmáne v západnom Nemecku si skúsil pozíciu trénera a výchove svojich mladých nástupcov sa venuje dodnes. Jiří Holeček patril rozhodne k najvýraznejším osobnostiam, stojacim pri zrode a raste košického ligového hokeja.
Jozef Móder (1947)
Jozef Móder (1947)
futbal


Jozef Móder futbalovo vyrástol v Družstevníku Tvrdošovce pod trénerským dohľadom Františka Szikoru. Už v doraste si so svojím starším bratom Lacom a trénerovým synom Jurajom Szikorom "vynútili" pozornosť veľkých slovenských klubov. "Ozajstnú" futbalovú kariéru odštartoval v drese Interu Bratislava, neskôr sa presadil v klube Lokomotívy Košice a počas vojny i v Dukle Praha. V rokoch 1973 - 1980 hral opäť v Košiciach a v tomto období získal s Lokomotívou dvakrát československý pohár. V lige odohral 318 zápasov a dal 75 gólov. V roku 1972 debutoval Jozef Móder ako záložník v československej reprezentácii, kde s povesťou obávaného strelca trestných kopov odohral spolu 17 zápasov a dal 3 veľmi cenné kvalifikačné góly. Vrchol jeho hráčskej kariéry predstavuje rok 1976, kedy sa v Belehrade veľkou mierou pričinil o zisk titulu majstrov Európy. Aktívnu kariéru ukončil v rokoch 1980 až 1982 v rakúskom Grazer AK. Dnes pôsobí v trénerskej pozícii pri výchove mladých hráčov MFK Košice a je prvým laureátom Ceny fair play MUDr. Ivana Chodáka.
Ladislav Oľhava
Ladislav Oľhava (1926)
orientačný beh

Ladislav Oľhava začínal ako malý chlapec s ľadovým hokejom. Tento šport stál počas jeho mladosti na prvom mieste, okrem neho sa však venoval aj gymnastike, basketbalu, či futbalu. Jeho meno je spojené aj s organizáciou I. ročníka Košického vodáckeho maratónu v roku 1957. Po skončení hokejovej kariéry nastúpil v roku 1961 ako učiteľ telesnej výchovy na Katedru telesnej výchovy Vysokej školy technickej v Košiciach. Pretože mal vždy vzťah k prírode, začal sa tu venovať turistike, bežeckému lyžovaniu a orientačnému behu. Vo vtedajšej Slávii TU založil v tom istom roku oddiel orientačného behu, ktorý viedol až do roku 1996. Jeho rukami funkcionára a trénera prešlo množstvo výborných orientačných bežcov a bol organizátorom mnohých domácich a medzinárodných podujatí. Vrcholným podujatím organizovaným pod jeho vedením bolo 5. kolo svetového pohára v roku 1988 na Silickej planine pri Rožňave. Lacibáči - ako ho familiárne oslovujú kluboví kolegovia je orientačnému behu verný dodnes. V súčasnosti je čestným predsedom klubu orientačného behu ATU Košice a napriek svojmu veku stále ešte aktívne preteká vo svojej vekovej kategórii. Za jeho aktívnu športovú a funkcionársku činnosť mu bolo udelených množstvo ocenení.
KATEGÓRIA: NÁDEJ - ocenený za rok 2010
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

V kategórii Nádej oceňuje KŠA výnimočné športové výkony a výsledky dosiahnuté v danom roku v mládežníckych a juniorských kategóriách.

Jana Čepelová
Jana Čepelová
tenis

Sedemnásťročná Jana Čepelová patrí medzi najväčšie svetové tenisové talenty. Svoj potenciál naplno predviedla v aktuálnej sezóne, ktorú spolu so Chantal Škamlovou odštartovala triumfom v juniorskej štvorhre na Australian Open. Rovnaký úspech zopakovala táto dvojica aj na júlových majstrovstvách Európy, kde Jana navyše nenašla premožiteľku ani v dvojhre. Skvelé obdobie zavŕšila košická rodáčka na Olympijských hrách mládeže 2010, kde v dvojhre vybojovala bronzovú medailu a vo štvorhre jej ušlo zlato až po finálovej prehre v super tajbrejku.
Martin Marinčin
Martin Marinčin
ľadový hokej

Martin Marinčin, sa upísal hokejovým Košiciam v roku 2006. Zlom v jeho kariére nastal v sezóne 2009/2010, kedy ho tréner Anton Tomko pozval do "Áčka" košického tímu. Túto sezónu nakoniec dohral v tíme "dvatsiatky". V drafte v roku 2010 si tohto urasteného slovenského obrancu vybral klub NHL Edmonton Oilers v druhom kole zo 46. miesta. V tom istom roku ho draftoval aj klub KHL Avtomobilist Jekaterinburg z celkového piateho miesta a stal sa aj jednotkou vstupného draftu CHL, keď si ho vybral klub Prince George Cougars. Martin Marinčin je stálou oporou reprezentačného výberu Slovenska do 20 rokov.
Vaško
Alexander Vaško ml.
vodné lyžovanie

Po úspešnom Miroslavovi Hríbikovi je tu po necelých 10 rokoch ďalší z výnimočných talentov tohto športu na Slovensku. Člen Klubu vodného lyžovanie Trixen Košice je konkurencieschopný v súťažiach za vlekom i za motorovým člnom. Alexander disponuje všetkými predpokladmi potrebnými pre úspešnú reprezentáciu svojho klubu, mesta i Slovenskej republiky na medzinárodných podujatiach tej najvyššej úrovne. Medzi jeho najväčšie úspechy uplynulej sezóny patrí účasť na MS dospelých, 3. priečka z ME juniorov a celkové 2. miesto v Európskom pohár.
KATEGÓRIA: ŠPORTOVÝ KOLEKTÍV - ocenený za rok 2010
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Kolektív oceňuje KŠA športové úspechy košických klubov a kolektívov v danom roku ale tiež prácu tímov a klubov v oblasti športu pre všetkých.
goodangels
ČH Hornets Košice
vodné pólo

Klub ČH Hornets Košice vznikol v roku 2003 so zámerom nadviazať na slávnu históriu vodného póla v niekdajšom klube ČH Košice. Seniori ČH Hornets Košice začali pôsobiť v slovenskej extralige v sezóne 2005/2006, keď v nej obsadili celkové 5. miesto. V nasledujúcom ročníku 2006/2007 obsadili 2. priečku, no a už v tretej sezóne účinkovania medzi slovenskou elitou sa "sršni" radovali z premiérového majstrovského titulu, ktorý zároveň znamenal okrúhly 30. majstrovský titul pre vodnopólové Košice. V sezóne 2008/2009 a 2009/2010 získal klub ČH Hornets Košice suverénnym spôsobom majstrovský titul, pričom v oboch prípadoch triumfovali dokonca bez straty čo i len jediného bodu.
KATEGÓRIA: HENDIKEPOVANÝ ŠPORTOVEC - ocenený za rok 2010
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Hendikepovaný športovec oceňuje KŠA výnimočný športový počin, zaznamenaný medzi športovcami, ktorí napriek svojmu hendikepu dosahujú vynikajúce športové výsledky a svojim prístupom a odhodlaním sú i výnimočnými osobnosťami.

Kasicka
Helena Kašická
tanečný šport na vozíku

Helena začala s tanečným športom na vozíku v roku 2007 a od marca 2008 tvorí tanečný pár s Petrom Vidašičom. V tanci na vozíku je nielen slovenskou jednotkou, ale patrí i medzi absolútnu svetovú špičku aj keď jej krôčik k majstrovskému titulu ešte chýba. V uplynulom roku dosiahla táto talentovaná študentka sociálnej práce so svojim tanečným partnerom hneď niekoľko medzinárodných úspechov. Medzi tie najcennejšie určite patrí 2. a 3. miesto z MS v Hannoveri, či dvojnásobné víťazstvo na celosvetovom podujatí Malta open.
Internetového hlasovania:  ŠOK FAN 2010
Kolbaská
Jana Kolbaská
bodyfitness

Jana je reprezentantkou SR v kategórii bodyfitness a momentálne členkou Veterinary Bodybuilding Clubu Košice, kde pôsobí pod vedením trénera Milana Čížeka. Táto úspešná Košičanka je aktuálnou majsterkou SR, vicemajsterkou Európy a bronzovou medailistkou z Majstrovstiev sveta v Mexiku. Z minulosti sa môže popýšiť titulom absolútnej majsterky Európy v bodyfitness juniorov i ocenením pre najúspešnejšieho športovca SAKFST.
progress promotion

TOP 10legendanádej
športový kolektívhendikepovaný športovecdoterajší laureáti