ŠOK 2016
ŠPORTOVÁ OSOBNOSŤ KOŠÍC
Galavečer 3. 3. 2017
Spoločenský pavilón, Košice
SOK
KATEGÓRIA: TOP 10 - ocenený za rok 2009
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Do hlavnej kategórie Top 10 nominuje KŠA aktívnych športovcov, ktorí spĺňajú aspoň jedno z nasledujúcich kritérií.

  • ide o športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice a zároveň je v aktuálnej sezóne reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o športovca, ktorý športovo vyrastal inde, avšak v aktuálnej sezóne je reprezentantom košického klubu alebo individuálne pôsobí na pôde mesta Košice
  • ide o košického športovca, ktorého športové začiatky sú späté s mestom Košice, avšak v súčasnosti dosahuje mimoriadne výsledky mimo metropoly východu
Karol Bačo
vodné pólo


Karol Bačo
Skúsený slovenský reprezentant, útočník košického klubu ČH Hornets, štvornásobný držiteľ ocenenia Mokrá lopta pre najlepšieho vodného pólistu podľa hlasovania odborníkov. Počas doterajšej kariéry pôsobil v kluboch ŠKP Košice, NCHZ Nováky, Olivar Zaragoza (Španielsko), CN Atletic Barceloneta (Španielsko) a ZF Eger (Maďarkso). Päť krát reprezentoval na ME a v roku 2000 aj na Olympijských hrách v Sydney. Získanie Španielskeho pohára a dva krát Španielskeho super pohára považuje Karol za svoje najväčšie športové úspechy. V sezóne 2008/2009 dopomohol košickému klubu k zisku titulu Majstra Slovenska.
Viktor Gumán
vzpieranie


Viktor Gumán
Posledným úspechom slovenského vzpierača je určite zisk bronzovej medaily z ME v Bukurešti v roku 2009. Na medailu z vrcholného medzinárodného podujatia čakal Viktor dlhých trinásť rokov. Naposledy stál na stupňoch víťazov v roku 1996 na juniorských ME v Prahe, kde získal tiež bronz. Skvelé umiestnenie potešilo aj Viktorovho otca Karola, ktorý ho k vzpieraniu priviedol a dlhé roky i trénoval. Zaujímavosťou je, že Viktor sa k európskemu bronzu prepracoval ako amatér, trénuje totiž často krát iba raz do týždňa. V profesionálnom živote sa venuje práci personálneho riaditeľa v záchrannej službe.
Katarína Hricková
basketbal

Katarína Hricková
Basketbalu sa venuje od roku 1996. zahrala si v niekoľkých kluboch doma i v zahraničí. Postupne to boli UMB Banská Bystrica, BK Loko Karlove Vary, LKS Lodž (Poľsko), BG Dorstne (Nemecko), Uni Girona (Španielsko). Momentálne reprezentuje košický klub Dobrí Anjeli. Za svoj najväčší úspech považuje účasť na ME žien do 20 rokov a postup na ME v basketbale žien 2009. V sezóne 2008/2009 získala s tímom pre Košice majstrovský titul.
Juraj Kledrowetz
ľadový hokej


Juraj Kledrowetz
Je odchovancom Liptovského Mikuláša. Košický dres obliekol prvý krát v sezóne 1995/96 a s výnimkou dvoch ročníkov extraligy ho oblieka až dodnes. Hneď vo svojej úvodnej sezóne zodvihol nad hlavu majstrovský pohár, čo si zopakoval aj v roku 1999 a samozrejme nechýbal ani pri zisku titulu pre Košice, po desaťročnej pauze, v roku 2009. Na drese nosí číslo 14, v tom slovenskom odohral 50 zápasov, strelil 5 gólov a v extralige sa blíži k méte 800 odohraných zápasov.
Igor Kočiš
kulturistika


Igor Kočiš
Reprezentant v kristových rokoch obhájil v roku 2009 striebro na MS v katarskej Dauhe v kategórii do 75 kg. Jeho prvé striebro z MS pochádza z roku 2008 z MS v Maname (Bahrajn). Igor si vybojoval už svoju jedenástu medailu z vrcholného podujatia. Jeho bilancia je nasledovná: ME – dva krát zlato, MS – 4 krát zlato, dva krát striebro, Svetové hry v neolympijských športoch: raz zlato, dva krát striebro. Momentálne súťaží v kategórii do 75 kg, jeho mimosúťažná hmotnosť sa pohybuje okolo 85 kg.
Peter Kozár
futsal

Peter Kozár
S futsalom začal ako 17 ročný, keď sa s kamarátmi prihlásil do stredoškolskej futsalovej ligy. O rok neskôr začal hrať aj v mestskej futsalovej lige, kde si ho všimol tréner klubu RCS Košice a pozval ho na tréning. Petrova prvá sezóna v slovenskej futsalovej lige začala v roku 2005/2006 a pôsobí v nej dodnes. O tri roky v sezóne 2008/2009 prebral kormidlo tímu a podarilo sa im získať titul Majstra. Slovensko reprezentoval na medzinárodnej úrovni v kategórii do 21 rokov aj ako člen A tímu.
Slavomír Lindvai
atletika


Slavomír Lindvai
Rodák z Malej Idy pri Košiciach, účastník ME a MS v behu na 100 km, či behu na 24 hodín, ktorý zdolal Spartathlon. Aj skúseným bežcom na ultra dlhé trate pri vyslovení jeho názvu naskakujú na chrbtoch zimomriavky. 27. ročník mal po čase aj slovenskú účasť, z troch slovákov do cieľa dobehol iba jeden – Slavo Lindvai na skvelom 10. mieste spomedzi 400 štartujúcich. Spartathlon sú najťažšie ultra bežecké preteky na svete – trať medzi Aténami a Spartou dlhá 246 km a limit 36 hodín.
Ján Novák
futbal


Ján Novák
Odchovanec trebišovského futbalu, od r. 2005 reprezentant MFK Košice. V sezóne 2007/2008 sa mu podaril unikátny zápis do dejín slovenského futbalu. V dvoch po sebe idúcich domácich corgoňligových zápasoch strelil dokopy 8 gólov. Proti Sencu sám rozhodol o výhre 4:0 a o dve kolá sa postaral o výhru 6:2 proti Dubnici. Druhý štvorgólový zápis mu vyniesol vtedajšie prvé miesto v boji o titul Kráľa strelcov. V roku 2009 tvoril súčasť tímu, ktorý vybojoval postup na MS v Juhoafrickej republike a významnou mierou sa zaslúžil o zisk slovenského pohára v tomto roku. Medzi významné úspechy poslednej sezóny iste patrí aj jeho strelecké presadenie sa v zápase proti AS Rím.
Patrik Pollák
windsurfing

Patrik Pollák
Slovenský reprezentant, ktorý má na svojom konte za 10 rokov upísaných windsurfingu niekoľko titulov majstra Slovenska, titul a 3. miesto na MS, umiestnenia v prvej trojke pretekov Svetového pohára a účasť na olympiádach v Atlante, v Sydney a v Pekingu. Najlepší jachtár Slovenska za rok 2009 získal v tomto roku suverénnym spôsobom titul majstra Európy v lotyšskej Ljepaje a bronz na majstrovstvách sveta v Nemecku. K windsurfingu ho priviedol jeho otec, ktorý bol dlho jeho trénerom a dnes je jeho manažérom.
Dana Velďáková - atletika
/absolútny víťaz ŠOK 2009/


Dana Velďáková
Slovenská atlétka venujúca sa trojskoku. Je pretekárkou klubu Akademik TU Košice a jej osobný rekord meria 14,51 metra. Je finalistkou OH v Pekingu. 5. februára 2009 na halovom Elán Mítingu zlepšila ženský halový rekord v trojskoku z 14,21 m na 14,27 m. Opätovne tento rekord zlepšila 13.februára toho istého roku na 14,30 m v Düsseldorfe. Z halových ME v Turíne v roku 2009 priviezla bronz a bola finalistkou berlínskych MS v tom istom roku. Má sestru Janu, ktorá sa tiež venuje atletike.
KATEGÓRIA: LEGENDA - ocenený za rok 2009
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

Ocenenie v kategórii Legenda odovzdá KŠA vybraným športovým ikonám, ktoré sa v minulosti pričinili o šírenie dobrého mena košického športu a aj dnes môžu byť ľudským a športovým vzorom pre svoje okolie a nastupujúce generácie.
Berenhaut
Róbert Berenhaut
športová žurnalistika

Pán Róbert Berenhaut už ako 15 - 16 ročný si z prvého platu kúpil fotoaparát a odvtedy je temer nemožné stretnúť ho v uliciach bez tohto spoločníka. Dnes už 80 ročný stále aktívny fotograf začínal ako externista v košických novinách Priekopník - predchodca Východoslovenských novín. Pripravoval športovú víkendovú stranu pre denník Pravda a občas i pre časopis Štart. Od roku 1960 pracoval ako fotograf vo Východoslovenských novinách. Osobitú kategóriu v jeho profesionálnom živote tvorí športová fotografia. V jeho archíve sú zábery z tisícok futbalových súbojov, zápasov, pretekov, súťaží vo všetkých športoch na vrcholových i amatérskych úrovniach, vo veľkých mestách i malých dedinkách. Pán Berenhaut je neúnavný dokumentarista, ktorý prostredníctvom objektívu viac ako polstoročie mapuje východné Slovensko. Jeho archív je archívom doby a ľudí. Vždy skromný, ale nesmierne pracovitý a poctivý fotograf je legendou medzi žurnalistami.
Ján Selvek
Ján Selvek
ľadový hokej


Bývalý hokejový obranca a tréner, naposledy pôsobiaci v klube HC Košice. S hokejom začínal v rodnom Poprade, po vojne v tíme VTJ Litoměřice sa upísal tímu VSŽ Košice, kde odohral šesť sezón, istý čas aj ako kapitán. Hráčsku kariéru ukončil v Prešove. Svoju trénerskú kariéru naštartoval opäť v Košiciach, kde začal pracovať s mládežou. V sezónach 1978 - 1981 pôsobil ako asistent trénera Nitku pri A tíme Košíc a v sezóne 1981/1982 bol už sám hlavným trénerom Košíc. Potom odišiel do Dubnice, neskôr Liptovského Mikuláša a v rokoch 1985 - 1987 opäť na striedačke Košíc, s ktorými získal Majstrovský titul. Košickú striedačku potom zas opustil a nasledovalo pôsobenie vo Vítkoviciach a Dubnici, návrat do Košíc, talianske Cavalese, Michalovce. V rokoch 1993 - 1996 ako hlavný tréner HC Košice získal svoj druhý titul v tomto meste a stal sa asistentom reprezentačného trénera Šuplera. Zúčastnil sa MS skupiny C v roku 1994, MS skupiny B v roku 1995 a MS skupiny A v roku 1996. Trénoval rodný Poprad a v roku 1999 získal svoj tretí titul s HC Košice. Profesionálne pôsobenie ukončil v roku 2006 ako hlavný tréner klubu, v ktorom prežil väčšinu svojej kariéry - HC Košice.
Stanislav Seman
Stanislav Seman
futbal

Túžbu malého adepta futbalu najprv nesplnili na VSS, no na Lokomotíve ho neodradili a on ponúknutú príležitosť dokázal využiť. Napokon ostal klubu verný počas celej kariéry s výnimkou vojenčiny v Dukle Banská Bystrica. Brankárska dráha Stanislava Semana mala pozoruhodné úspešné "stanice" v podobe majstrovského titulu dorastu (1971), dvoch víťazstiev v Čs. pohári (1977 a 1979) a pomoci pri návrate "Loky" do I. ligy. V reprezentačnom drese mal premiéru na juniorskom turnaji UEFA, potom nastupoval v reprezentačných celkoch "21" a "23", aby si napokon výkonmi zaslúžil aj dres s číslom 1 v "béčku" aj "áčku", ba aj v olympijskom výbere ČSSR. Hviezdnym rokom kariéry Stanislava Semana bol rok 1980. Najprv sa podieľal na zisku bronzových medailí na majstrovstvách Európy v Taliansku a potom bol oporou víťazného futbalového celku na OH v Moskve. Po účasti na majstrovstvách sveta roku 1982 v Španielsku s neslávnym koncom a epizódach v zahraničných angažmán na Cypre a v Nemecku, ukončil Stanislav Seman aktívnu činnosť medzi žrďami. Potom pôsobil v 1. FC Košice, istý čas trénersky v banskobystrickej Dukle, aby sa opäť vrátil do košického futbalu. Olympijský víťaz sa zaslúžil o. i. aj na výkonnostnom raste brankárov Kamila Čontofalského a Martina Lipčáka, futbalových olympionikov na predošlých OH v Sydney, kde už reprezentovali Slovensko.
KATEGÓRIA: NÁDEJ - ocenený za rok 2009
/informácie o nominovaných športovcoch boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby
a nedostatky sa ospravedlňujeme, nominovaných uvádzame v abecednom poradí/

V kategórii Nádej oceňuje KŠA výnimočné športové výkony a výsledky dosiahnuté v danom roku v mládežníckych a juniorských kategóriách.

Dominik Hegyes
Dominik Hegyes
kick box

Nádejný talent, reprezentant SR v kickboxe, ktorému sa podarilo priniesť z chorvátskej Puly, kde sa toho roku konali ME juniorov a kadetov v kickboxe najcennejší kov. Medailu získal v kategórii lightkontakt juniorov do 89 kg. Vo finálovom zápase s Rusom Prichalovom vyhral jednoznačne 3:0 na body, čo sa väčšinou s ruskými pretekármi nestáva. Dominik je odchovancom košického klubu Steel Trans Košice.
Miroslav Šušnyák
Miroslav Šušnyák
plávanie

Telesne postihnutý športovec, reprezentujúci klub telesne postihnutých športovcov AQUA Club. S plávaním začal ako 8 ročný a napredoval veľmi rýchlo, nakoľko trénoval spolu so zdravými plavcami. Miro už prešiel s plávaním celú Európu, pretekal dva krát v Južnej Afrike v Durbane a na MS v Johanesburgu, kde získal pred tromi rokmi dve strieborné medaily, no najväčší úspech dosiahol na juniorských MS v plávaní na americkom kontinente v New Jersey, kde získal štyri zlaté medaily v disciplínach 50, 100, 200 a 400 metrov voľný spôsob v skupine S10.
Radoslav Tatarčík
Radoslav Tatarčík
vzpieranie

Od éry Ondreja Hekela je vzpieranie, konkrétne trh slovenskou špecialitou. Mladý košický vzpierač Radoslav Tatarčík sa v ňom stal v tomto roku majstrom Európy do 17 rokov. V úvodnej disciplíne kategórie do 94 kg trhol 133 a 136 kg, keď sa súperi vystrieľali, nechal si naložiť 138 kg, udržal ich nad hlavou a zlepšil tak aj svoj národný rekord májových majstrovstiev SR. V košickom klube Viktória Športhala tento talent trénuje Karol Gumán – slovenský šampión zo šesťdesiatych rokov.
KATEGÓRIA: ŠPORTOVÝ KOLEKTÍV - ocenený za rok 2009
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Kolektív oceňuje KŠA športové úspechy košických klubov a kolektívov v danom roku ale tiež prácu tímov a klubov v oblasti športu pre všetkých.
goodangels
HC Košice
ľadový hokej

Hokej sa v Košiciach začal hrať v roku 1921, v tom čase ešte ako tzv. bandy – hokej (s loptičkou). Za prvý úspech možno smelo považovať postup do najvyššej ČS hokejovej súťaže v roku 1964. V roku 1986 už hráči pod názvom TJ VSŽ Košice získali prvý federálny titul a o dva roky neskôr túto oslavu zopakovali. V ére samostatnej slovenskej extraligy hráči HC Košice získali majstrovský titul štyrikrát. Bolo to v sezónach 1994/95, 1995/96, 1998/99 pričom ten posledný pribudol po desiatich rokoch, na jar 2009.
KATEGÓRIA: HENDIKEPOVANÝ ŠPORTOVEC - ocenený za rok 2009
/informácie boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, za prípadné chyby a nedostatky sa ospravedlňujeme/

V kategórii Hendikepovaný športovec oceňuje KŠA výnimočný športový počin, zaznamenaný medzi športovcami, ktorí napriek svojmu hendikepu dosahujú vynikajúce športové výsledky a svojim prístupom a odhodlaním sú i výnimočnými osobnosťami.

Kasicka
Anna Oroszová
handbike

Najúspešnejšia telesne postihnutá športovkyňa v Košiciach. Prvé úspechy začala zbierať v disciplíne powerlifting (tlak na lavičke). Zúčastnila sa paralympiád v Sydney i v Aténach, kde sa zhodne umiestnila na 6. mieste. Neskôr sa preorientovala na handbike a urobila dobre, lebo na MS v talianskom Bogogne získala v tejto disciplíne bronz. Anka je bojovníčka a verí, že Paralympiáda v Londýne jej neujde. Košičania sa s ňou stretávajú i na trati MMM.
Internetového hlasovania:  ŠOK FAN 2009
Monika Veselá
Monika Veselá
in-line korčuľovanie

Členka Skating Club-u Košice sa korčuľovaniu venuje od roku 2007 a i napriek tejto krátkej dobe má na svojom konte výborné výsledky. V sezóne 2009 odjazdila 30 pretekov na Slovensku, v Čechách a Poľsku. Je držiteľkou slovenského majstrovského titulu v kategórii maratón (42 km), na trati košického Medzinárodného maratónu mieru vybojovala v roku 2009 v kategórii in-line 2. miesto.
progress promotion

TOP 10legendanádej
športový kolektívhendikepovaný športovecdoterajší laureáti