ŠOK | Laureáti 2017 | NÁDEJ

Image

Adrián Čulík

Kickbox

Kickboxeri košického Guard klubu majú v našej ankete, od jej začiatku, prakticky stabilné miesto, a nechýbajú ani medzi laureátmi za rok 2017. V kategórii Nádej tentoraz svieti meno slovenského reprezentanta Adriána Čulíka, ktorý sa medzi kadetmi presadil aj na vrcholnom podujatí sezóny starého kontinentu, na európskom šampionáte v macedónskom Skopje, kde štartovalo 1567 kickboxerov z 37 krajín. Adrián bojoval na tatami v disciplíne kick light do 69 kg a dostal sa až do finále, kde po výbornom výkone podľahol tesne 1:2 na body Bulharovi Kalaidzevovi. Striebro pri premiére na takom významnom podujatí je však pre mladého Košičana vynikajúci úspech. Úspešnú sezónu podčiarklo aj víťazstvo a druhé miesto na turnajoch WAKO World Cup v Budapešti a Innsbrucku.

Image

Pavol Mach

Golf

Na tunajších „greenoch“ rastie veľký golfový talent. Výkony študenta košického Športového gymnázia a člena Golfového klubu Alpinka Pavla Macha stúpajú nahor prakticky už od roku 2013. V súčasnosti figuruje medzi absolútnou slovenskou špičkou nielen medzi juniormi, ale aj medzi dospelými. Je národným i medzinárodným šampiónom Slovenska na rany, vicemajstrom Slovenska medzi mužmi v hre na jamky a výrazne sa presadil aj na majstrovstvách Európy juniorov či European Young Masters 2017 v nórskom Oslo, kde uhral skvelé 4. Miesto. Zvíťazil aj na turnaji Faldo Series Slovakia či na piatom podujatí série KPMG Slovenskej golfovej asociácie v kategórii mužov. Cenné je aj jeho 8. miesto na turnaji Duke of York, kde bolo pozvaných 54 najlepších hráčov z 36 krajín.

Image

Nikola Seničová

Vzpieranie

Členka Mestského klubu vzpierania a silových športov a študentka Športového gymnázia v Košiciach Nikola Seničová začala dvíhať činky až v trinástich rokoch, ale hneď na svojom prvom veľkom medzinárodnom podujatí dokázala, že to vôbec nebolo neskoro. Na juniorských majstrovstvách Európy v Klajpede skončila na 5. mieste, o rok neskôr skončila šiesta a v ďalšej sezóne, vo švédskej Landskrone, už stála na stupňoch víťazov, keď získala striebornú medailu v nadhode i dvojboji v hmotnostnej kategórii do 69 kg. Už vtedy dominovala na domácom šampionáte i v kategórii žien. V roku 2017 sa táto rodáčka z Michaloviec a zverenkyňa Štefana Korpu predstavila najskôr na majstrovstvách Európy do 17 rokov v Prištine, v Kosove, kde v hmotnostnej kategórii do 75 kg brala zlato v dvojboji i v oboch disciplínach, trhu i nadhode. Na juniorskom európskom šampionáte v Albánsku celkovým súčtom 201 kg obsadila v dvojboji 4. priečku. Nie nereálnou túžbou Nikoly Seničovej je štart na olympijských hrách 2020 v Tokiu.